افغانستانجهان

چین و پاکستان خواستار ایجاد نظام سیاسی فراگیر در افغانستان شدند

کشورهای چین و پاکستان پس از دیدار رهبران این کشور در بیانیه‌ی مشترکی گفته‌اند که تلاش‌های جامعه‌ی بین‌المللی برای تعامل با امارت اسلامی باید مسیری را دنبال نماید که منجر به تشکیل حکومت فراگیر در افغانستان می‌شود.

شهباز شریف، نخست‌وزیر پاکستان و شی جین پینگ، رییس‌جمهور چین روز گذشته (شنبه، ۱۹جوزا) در بجینگ، پایتخت چین دیدار کردند.

پس از دیدار آنها، بیانیه‌ی مشترکی از سوی هر دو کشور منتشر شده و در این بیانیه برعلاوه‌ی تاکید بر مبارزه‌ با تروریسم در افغانستان، بر آنچه که «لزوم ایجاد نظام سیاسی فراگیر در افغانستان» خوانده می‌شود تاکید شده است.

رهبران چین و پاکستان در حالی دیدار کرده‌اند که دومین نشست گروه تماس منطقه‌ای درباره افغانستان نیز با حضور نمایندگان چین، روسیه، پاکستان و ایران در تهران برگزار شده بود.

اعضای این نشست با اشاره به تهدیدهای امنیتی که از افغانستان ناشی می‌شود، افغانستان را یک «مسئله‌ي» منطقه‌ای عنوان کردند که با واکنش امارت اسلامی همراه شد.

ذاکر جلالی، از مقام وزارت خارجه امارت اسلامی که پیشتر از عدم اشتراک هیئت امارت اسلامی در نشست تهران خبر داده بود در واکنش به صحبت‌های حسن کاظمی قمی که افغانستان دیگر «یک مسئله نیست» و «مستقلانه» تصمیم می‌گیرد.

حسن کاظمی قمی، سفیر و نماینده خاص رییس‌جمهور ایران در امور افغانستان در دومین نشست گروه تماس منطقه‌ای گفته بود که تهدیدهای تروریستی که از خاک افغانستان ناشی می‌شود نگرانی اصلی کشورهای منطقه است.

 

 

دکمه بازگشت به بالا