جهاننگاه‌هاهنر

زادروز مولانا از سوی یونسکو «روز احترام به دیگری» نام‌گذاری شد

سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) طی یک همایش به درخواست نویسندگان و دانش‌مندانی از افغانستان، با طرح نامگذاری زادروز مولانا جلال‌الدین محمد بلخی (۱۵ میزان) به «روز احترام به دیگری» موافقت کرد.

دکتر محمدفاضل شریفی، پژوهشگر و استاد دانشگاه که در این همایش اشتراک کرده بود به خامه پرس گفت که طرح نامگذاری روز تولد مولانای بلخی به «روز احترام به دیگری» از سوی حسین اشراق، پژوهشگر و استاد فلسفه به یونسکو پیشنهاد شده بود.

آقای شریفی توضیح داد که «در این همایش جهانی آقای حسین اشراق مقاله علمی تحت عنوان “دیگری در شعر مولانا” داشتند و پیشنهاد این نام گذاری از جانب ایشان صورت گرفت. موضوع به رای گذاشته شد و همه از نظر ایشان حمایت نمودیم.»

سید حسین اشراق نیز در گفتگو با تلویزیون آمو تایید کرده که ۱۵ میزان (زادروز مولانا جلالدین محمد بلخی) از سوی او به سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد پیش‌نهاد شد که پس از بحث، مورد تایید این سازمان قرار گرفت.

مقاله‌های شماری از ادیبان و پژوهشگران اهل افغانستان در پیوند به جهان‌بینی مولانا و مفاهیم بنیادی در آثار این شاعر به شمول «مفهوم دیگری» و مفهوم «روشنگری» در همایش یونسکو به‌خوانش گرفته شد و در پایان، ۱۵ میزان را به مناسبت روز تولد این شاعر، به اتفاق آرا، روز «احترام به دیگری» نامگذاری کردند.

مولانا جلال‌الدین محمد بلخی در ۱۵ میزان ۵۸۶ هجری خورشیدی در بلخ متولد شد. مثنوی معنوی و غزلیات او از معروف‌ترین آثارش است و «مفهوم دیگری» طبق پژوهش‌های انجام شده بیشتر در «مثنوی معنوی» بسط یافته است.

پژوهش‌گران معتقدند که مولانا را باید یکی از بزرگترین اندیشه‌ورزان عارف دانست کـه مفهـوم دیگـري در مثنـوی‌هایش نمود برجسته‌اي دارد و او را در این زمینه صاحب نظرگاه خاص می‌کنـد کـه شـاید در کـل ادبیات فارسی کم نظیر باشد.

 

دکمه بازگشت به بالا