افغانستانجهان

کشورهای عضو بریکس بر رعایت حقوق اساسی زنان در افغانستان تاکید کردند

وزیران خارجه کشورهای عضو گروه بریکس در یک بیانیه‌ی مشترک بر حفظ حقوق اساسی شهروندان افغانستان، رعایت حقوق زنان و اقوام تاکید کردند.

خبرگزاری تاس روسیه امروز (سه‌شنبه، ۲۲جوزا) به نقل از متن این بیانیه گزارش داده است که وزیران خارجه بریکس خواستار حل و فصل صلح آمیز بحران کنونی در افغانستان اند.

گروه بریکس همچنان تاکید کرده که اقدامات قابل مشاهده و قابل راستی آزمایی باید در افغانستان صورت بگیرد تا اطمینان حاصل شود که خاک افغانستان توسط تروریست‌ها استفاده نمی‌شود.

در بیانیه این کشورها «بر ضرورت ارائه فوری کمک‌های بشردوستانه به مردم افغانستان و حفظ حقوق اساسی همه افغان‌ها از جمله زنان، دختران و اقوام مختلف» تاکید شده است.

گفتنی است که پس از برگزاری مجمع اقتصادی سن‌پترزبورگ (SPIEF-۲۰۲۴) در روسیه، رسانه‌های این کشور از آغاز نشست سالانه وزیران خارجه کشورهای عضو بریکس (BRICS) در شهر نیژنی نوگورود روسیه خبر داده بودند.

خبرگزاری تاس روسیه روز گذشته (دوشنبه، ۲۱جوزا) گزارش داده بود که وزیران خارجه کشورهای عضو این گروه به شمول چین و هند برای اشتراک در نشست سالانه بریکس به روسیه رفته‌اند.

اعضای اصلی این گروه را کشورهای روسیه، چین، هند، برازیل و افریقای جنوبی تشکیل می‌دهند و به‌عنوان کشورهای اقتصادی نوظهور در چارچوب راه‌کارهای سیاسی و اقتصادی برای چالش‌های موجود، سالانه نشست برگزار می‌کنند.

 

دکمه بازگشت به بالا