جهان

امریکا و اوکراین توافقنامه امنیتی امضا می‌کنند

جوبایدن، رییس جمهور ایالات متحده امریکا و زلنسکی رییس جمهور اوکراین در حاشیه نشست سران گروه ۷ توافقنامه دفاعی و امنیتی دراز مدت را امضا می‌کنند.

به گزارش رسانه‌های بین‌المللی به نقل از مقامات امریکا قرار است جو بایدن رئیس جمهور آمریکا و ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین امروز (پنجشنبه 24 جوزا ) در اجلاس سران گروه هفت، توافقنامه امنیتی دوجانبه‌ای را برای همکاری بلندمدت دفاعی و امنیتی میان دو کشور امضا کنند.

جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید این سخنان را روز چهارشنبه روز گذشته در کنفرانس خبری در واشنگتن مطرح کرده و افزود که امضای چنین توافقی رئیس جمهوری روسیه را از عزم ایالات متحده آگاه می‌کند.

با این حال مشاور امنیت ملی کاخ سفید تصریح کرده که مسکو نباید منتظر قطع حمایت امریکا از اوکراین باشد.

گفتنیست ک هاین توافق شامل هیچ تعهدی برای استفاده از نیروهای آمریکایی برای دفاع از اوکراین نیست اما این طرح چشم‌انداز چگونگی همکاری ایالات متحده و متحدانش با اوکراین برای تقویت وضعیت دفاعی این کشور و جلوگیری از تجاوزات آینده روسیه را ترسیم خواهد کرد.

این توافقنامه مشابه قراردادهای دوجانبه‌ای خواهد بود که اوکراین پیش از این با بیش از ۱۰ کشور دیگر امضا کرده است.

این درحالی است که این نشست امروز پنج شنبه 13 جون آغاز می‌شود و قرار است سران کشورهای عضو گروه هفت قصد دارند در نشست این هفته خود در مورد چندین چالش بین‌المللی دیگر، از جمله جنگ در خاورمیانه، ناترازی تجاری با چین، هوش مصنوعی و مهاجرت، گفتگو کنند.

 

دکمه بازگشت به بالا