افغانستانپناهندگانجهاننگاه‌ها
موضوعات داغ

افغانستان باردیگر در صدر بیش‌ترین جمعیت پناهجویان جهان قرار گرفت

کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور مهاجران می گوید که افغانستان بیش‌ترین جمعیت آوارگان را به خود اختصاص داده که معادل یک ـ سوم کل پناهجویان در جهان است.

این سازمان روز(پنجشنبه،۱۳جون) در تازه‌ترین گزارش خود آمار داده که شمار آوارگان «اجباری» در جهان تا پایان سال ۲۰۲۳ میلادی به بیش از ۱۱۷ میلیون تن رسیده است.

بر اساس گزارش این سازمان افغانستان ۶.۴ میلیون پناهجو در سراسر جهان دارد که معادل یک-سوم کل پناهجویان جهان است.

کمیشنری عالی ملل متحد «جنگ»،«فقر»،«تبعیض‌های نظامند» و «خشونت‌» را از دلیل افزایش مهاجرت‌‌ها در جهان خوانده هشدار داده است که روند مهاجرت در جهان متوقف نشده و تا اپریل سال ۲۰۲۴ به بیش از ۱۲۰ میلیون نفر رسیده است.

به گفته این سازمان روند مهاجرت در ۱۲ سال گذشته در یک روند دایمی قرار داشته که شمار آوارگان رو به افزایش است.

در گزارش آمده است که شمار مردم جابه‌جا شده در جهان در سال میلادی ۲۰۲۳، به تعداد ۸ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر افزایش می رسید.

همچنین فیلیپو گراندی،کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان عامل افزایش مهاجرت‌ها را «فجایع انسانی بیشمار» خوانده و تاکید کرده که «این رنج باید جامعه بین‌المللی را وادار کند تا برای مقابله با ریشه‌های آن اقدام کند.»

او در عقب افزایش این مهاجرت‌ها «رنج‌های بیشماری» را عنوان کرده است.

با این حال سوریه نیز در کنار افغانستان با داشتن ۶.۴ میلیون پناهجو در جهان معادل یک سوم کل پناهجویان در جهان هستند.

گفتنی است که درگیری‌ وخشونت‌ها در سال‌های گذشته سبب شده تا نرخ مهاجرت‌های اجباری در کشور‌های مانند سوریه، افغانستان، سودان، اوکراین، فلسطین و میانمار افزایش پیدا کند.

آمریکا با ثبت ۱.۲ میلیون شمار درخواست پناهندگی و آلمان نیز با ثبت دست‌کم ۳۲۹ هزار پناهجو در یک سال گذشته رو به رو بوده است.

پیش از این نیز کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در امور مهاجران گفته بود که افغانستان در میان سه کشور با بیشترین پناه‌جو در سال ۲۰۲۲ قرار داشت.

طبق یافته‌های آن گزارش از میان ۱۰۸ میلیون پناه‌جو در سال ۲۰۲۲، افغانستان و اوکراین هر کدام با داشتن ۵.۷ میلیون مهاجر در رده نخست و سوریه با داشتن ۶.۵ میلیون پناه‌جو در رده دوم کشورهایی قرار دارند که بیشترین مهاجر و پناه‌جو را در این سال داشته‌اند.

 

دکمه بازگشت به بالا