پناهندگانجهان

روز جهانی پناهندگان؛ آنتونیو گوترش: جهان با «استقبال» از حقوق انسانی پناهجویان دفاع کند

همزمان با ۲۰ جون برابر با روز جهانی پناهندگان، انت‌ونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد می‌گوید که جهان با استقبال از پناهجویان باید از حقوق انسانی آنان دفاع کنند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، امروز‌‌ ( پنج شنبه ۳۱ جوزا) به مناسبت روز جهانی پناهندگان در صفحه ایکس خود همچنان گفته که برای پایان جنگ در جهان تلاش کنیم تا پناهجویان بتوانند به کشور خود باز گردند.

روز جهانی پناهندگان روزی بین المللی است که توسط سازمان ملل متحد به منظور احترام به پناهندگان در سراسر جهان نامگذاری شده است.

از سوی هم این روز درحالی در افغانستان از راه می‌رسد که طی سه سال گذشته شماری زیادی از شهروندان کشور به کشور های دیکر پناهنده شدند و شماری آنان درحال حاضر با بی سرنوشتی کامل به سر می‌برند.

این درحالی است که روزنامه دان پاکستان در مقاله‌ای به مناسبت روزجهانی پناهنده نوشته است که اخراج اجباری پناهجویان افعانستان راه حل نیست.

‏در مقاله آمده است که اخراج پناهجویان از اکتوبر سال گذشته میلادی از پاکستان باعث نگرانی‌هایی شده است.

‏سازمان جهانی غذا در اعلامیه‌ای به مناسبت روز جهانی پناهنده گفته است که در هشت ماه گذشته بیش از نیم میلیون پناهجوی افغانستان از پاکستان اخراج شده‌اند و این افراد پس از بازگشت به افغانستان با وضعیت بد روبه‌رو هستند و بسیاری از آنان برای بار دوم آواره شده‌اند.

 

دکمه بازگشت به بالا