جهان

دفتر سیاسی حماس از قطر به بغداد منتقل می‌شود

نشنال نیوز گزارش داده است که رهبران سیاسی حماس برای نقل مکان از دوحه، پایتحت قطر به بغداد، پایتخت عراق آماده می‌شوند و رایزنی‌ها در این مورد نیز انجام شده است.

طبق گزارش این رسانه، حماس قصد دارد قطر را به مقصد عراق ترک کند، زیرا دوحه و واشنگتن به رهبران حماس فشار می‌آورند تا انعطاف‌پذیری بیشتری در مذاکرات آتش‌بس در غزه نشان دهند.

نشنال نیوز به نقل از منابع خود گزارش داده است که که دولت عراق ماه گذشته با این اقدام موافقت کرد و در صورت اجرای این طرح، ایران از رهبران، دفاتر و اعضای حماس در بغداد محافظت خواهد کرد.

یکی از اعضای ارشد پارلمان عراق که روابط نزدیک با حماس دارد، گفته است که «این اقدام در ماه می توسط اسماعیل هنیه، رهبر سیاسی حماس و نمایندگان دولت‌های عراق و ایران مورد بحث قرار گرفت» و تیم‌های امنیتی و لجستیکی حماس پیشتر برای نظارت بر مقدمات اجرای این طرح به بغداد سفر کرده بودند.

در همین حال شفق نیوز به نقل از منابع خود گزارش داده است که حماس اخیرا یک دفتر سیاسی به ریاست محمد الحافی، یکی از مقامات ارشد بغداد افتتاح کرده است و قصد دارد ظرف چند هفته یک دفتر رسانه ای در این شهر افتتاح کند.

دفتر سیاسی حماس، دولت عراق و جمهوری اسلامی ایران تاکنون رسما در این مورد چیزی نگفته‌اند.

حماس از سال 2007 کنترل غزه را در دست دارد و رهبران سیاسی آن از سال 2012 در دوحه مستقر هستند.

 

دکمه بازگشت به بالا