جهان

جولیان آسانژ پس از پذیرش اتهام خود مبنی بر نقض قانون جاسوسی رسما آزاد شد

جولیان آسانژ، برنامه‌نویس خلاق و بنیان‌گذار وبسایت ویکی‌لیکس که روز گذشته برای محاکمه به «سایپان» از قلمروهای آمریکا در اقیانوس آرام منتقل شده بود، امروز (چهارشنبه، ۲۶جون) پس از پذیرش اتهامی مبنی بر افشای اسناد طبقه‌بندی شده، رسما آزاد شد.

آسانژ که بیشتر به‌خاطر افشاگری‌هایش شناخته می‌شود، از سال ۲۰۱۰ به‌اتهام انتشار هزاران سند محرمانه‌ی وزارت دفاع امریکا تحت تعقیب قرار گرفت و پنج سال گذشته را نیز در زندان فوق امنیتی «بلمارش» در لندن سپری کرد.

جلسه‌ی محاکمه جولیان آسانژ روز چهارشنبه در «سایپان» از قلمروهای آمریکا در اقیانوس آرام برگزار شد. او این محاکمه‌ی سه‌ساعته دست‌کم یکی از اتهاماتی که متوجه‌اش بود را پذیرفت و پس از آن قاضی پرونده رسما حکم آزادی او را تایید کرد.

اتهامی که آسانژ به آن اعتراف کرده نقض قانون جاسوسی و توطئه برای دستیابی به اسناد طبقه‌بندی شده وزارت دفاع آمریکا و افشای آنها خوانده شده اما او در دفاع از این کارش گفته است: «من به عنوان یک روزنامه‌نگار منبع خودم را تشویق می‌کردم اطلاعاتی برای انتشار در اختیارم قرار دهد که گفته می‌شود طبقه‌بندی شده است.»

گفتنی است که جولیان آسانژ قبلا به اقدام برای نفوذ به پایگاه‌های اطلاعاتی ارتش آمریکا با نیت کسب اطلاعات حساس (طبقه‌بندی‌شده) بوده و دادگاه امریکا در این ارتباط او را به ۱۸ فقره ارتکاب جرم متهم کرده بود.

آسانژ پس از صدور حکم آزادی‌اش از «سایپان»، قملرو کوچکی در اقیانوس آرام راهی استرالیا شد، جایی که متولد شده است.

 

دکمه بازگشت به بالا