نگاه‌ها

پایان روز نخست نشست سوم دوحه؛ دیپلمات‌ها چه می‌گویند؟

روز نخست سومین نشست دوحه شام روز گذشته با سخنرانی رزماری دیکارلو، معاون دبیرکل سازمان ملل آغاز شد. این نشست با حضور نمایندگان بیش از ۲۵ کشور جهان در امور افغانستان و نمایندگان دست‌کم پنج سازمان بین‌المللی پشت درهای بسته برگزار شده بود.

خانم دیکارلو، آغاز این نشست را نتیجه‌بخش خواند و در صفحه‌ی اجتماعی اکس خود نوشت: «اولین بار است که چنین بخش متقاطع جامعه بین‌المللی و طالبان با یکدیگر ملاقات می‌کنند.» او در جریان دیدارهای دوجانبه با نمایندگان کشورها نیز از حضور «هیئت طالبان» در دوحه ابراز «خوش‌حالی» کرده بود.

هیئت امارت اسلامی تاکنون ارزیابی خود از روز نخست نشست دوحه را همگانی نکرده اما از خلال دیدارهای ذبیح‌الله مجاهد، رییس این هیئت با نمایندگان کشورهای منطقه و جهان و نیز صحبت‌های او با رسانه‌ها معلوم می‌شود که روز نخست این نشست برای این هيئت رضایت‌بخش بوده است.

آقای مجاهد با نمایندگان ویژه‌ی کشورهای منطقه در امور افغانستان به شمول چین، روسیه، هند، ازبیکستان و نیز معاون دبیرکل سازمان ملل و نماینده خاص ناروی در امور افغانستان دیدارهای دوجانبه داشت. این دیدارها قبل از برگزاری نشست سومین دوحه انجام شد و آقای مجاهد تمام این دیدارها را «مفید» خواند.

جلسه‌ی اصلی دوحه حوالی ساعت ۶:۰۰ شام (به وقت محلی) با سخنرانی رزماری دیکارلو آغاز شد. سپس نماینده کشور میزبان سخنرانی کرد و ذبیح‌الله مجاهد سومین سخنران این جلسه بود.

از آنجایی که این جلسه پشت درهای بسته برگزار شده بود، محتوای کامل آن در دست نیست اما دیپلمات‌های کشورهای اشتراک‌کننده در گفتگو با رسانه‌ها، بخش‌هایی از این جلسه‌ی پنهان را فاش کرده‌اند.

آصف‌ درانی، نماینده خاص پاکستان در امور افغانستان به نگرانی‌ها گسترده مبنی بر مشروعیت‌بخشی بین‌المللی به حاکمیت امارت اسلامی در افغانستان پایان داد و با خبرنگارانی که در محل حضور داشتند گفت: «به‌رسیمت شناختن طالبان از سوی هیچ یک از طرف‌ها در روز نخست سومین نشست سوم دوحه مطرح نشده است.»

تام وست، نماینده خاص امریکا در امور افغانستان نیز فاش کرد که تمام طرف‌ها، موضوع حقوق بشر و وضعیت زنان و دختران در افغانستان را در روز نخست این نشست مطرح کردند.

موضوع فراگیر بودن حاکمیت در افغانستان از موضوعات دیگری است که انتظار می‌رود در این نشست -دست‌کم از طرف ایران و روسیه- مطرح شود. حسن‌کاظمی قمی، نماینده خاص رییس‌جمهور ایران در امور افغانستان هدف اصلی‌ خود از اشتراک در این نشست را تلاش برای ایجاد حکومت فراگیر در افغانستان عنوان کرده بود.

دیوید اسپرول، نماینده خاص کانادا در امور افغانستان تنها دیپلماتی است که به‌گونه‌ی رسمی دستور کار نشست سوم دوحه را محکوم کرده و عدم حضور زنان و نمایندگان جامعه مدنی افغانستان در این نشست را ناامیدکننده خوانده است.

روز دوم این نشست به دو جلسه‌ی جداگانه تقسیم شده و رسانه‌هایی که آجندای این نشست را مشاهده کرده‌ گزارش داده‌اند که جلسه‌ي نخست ساعت ۰۸:۳۰ بامداد (به‌وقت محلی) در مورد سکتور خصوصی و جلسه‌ی دوم ساعت ۱۱:۳۰ پیش از چاشت (به‌وقت محلی) در مورد سیاست مبارزه با مواد‌ مخدر برگزار خواهد شد.

 

دکمه بازگشت به بالا