پناهندگانجهاننگاه‌ها

پاکستان از آغاز مرحله دوم اخراج پناه‌جویان «بدون مدرک» افغانستان خبر داد

بر اساس گزارش رسانه‌های بین‌المللی، پاکستان مرحله دوم «بحث برانگیز» اخراج مهاجران «بدون‌مدرک» افغانستان را آغاز خواهد کرد.

الجزیره روز(یکشنبه، ۱۰ سرطان) گزارش که احتمال اخراج بیش از ۸۰۰ هزار از پاکستان اخراج وجود دارد.

بر اساس گزارش در مرحله نخست اخراج مهاجران افغانستان از پاکستان حدود ۵۴۱ هزار در نوامبر سال گذشته مجبور به ترک این کشور شده و شماری از آنان در صورت عدم خروج دوطلبانه با خطر بازداشت و اخراج تهدید شدند.

الجزیره تاکید کرده که دستور اخراج در بحبوحه افزایش چشمگیر حملات مسلحانه در سراسر پاکستان صادر شد و دولت این حملات را به گروه‌ها و اتباع مستقر در افغانستان نسبت داد، ادعایی که حکومت سرپرست در افغانستان آن را همواره رد کرده است.

همچنین فیلیپا کندلر، نماینده کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان (UNHCR) در اسلام آباد گفته که پاکستان باید قبل از اخراج آنها به مشخصات افغان های بدون مدرک نگاه کند، زیرا بسیاری از آنها “نیاز به حمایت بین المللی” دارند.

به گفته این مقام سازمان ملل «آنها پناهنده هستند. آنها در فعالیت های تروریستی شرکت ندارند،آنها فقط افرادی هستند که فرار کرده‌اند و نیاز به حفاظت دارند و اگر اتباع افغان در فعالیت‌های تروریستی دست داشته‌اند، باید جداگانه با آن برخورد شود.»

ازسوی‌هم یکی از پناهجویان افغانستان در گفتگو با الجزیره از جامعه بین‌المللی و دولت پاکستان خواسته تا به آنها فرصت بیشتری بدهند “تا بتوانند به شیوه ای آبرومندانه آنجا را ترک کنند.” .

این مهاجر ادعا کرده که شب‌ به خانه ‌هایشان حمله می شود و آنان مجبور شده‌اند این کشور را در «شرایط بسیار بدی» ترک کنند.

بر اساس گزارش نشر شده پاکستان کنوانسیون ۱۹۵۱ سازمان ملل که از حقوق پناهندگان حمایت می کند، امضا نکرده و این کشورهمچنین فاقد قوانین داخلی برای حمایت از پناهندگان و همچنین رویه هایی برای تعیین وضعیت افرادی است که به دنبال حمایت بین المللی در داخل مرزهای خود هستند.

این در حالی است که به دنبال واکنش‌‌های بین‌المللی روند اخراج مهاجران افغانستان از کشور‌های ایران و پاکستان همچنان ادامه دارد.

به تازه‌گی وزارت امور مهاجران و عودت‌کنندگان حکومت سرپرست از اخراج نزدیک به دو هزار مهاجر افغانستان از ایران و پاکستان خبر داد.

 

دکمه بازگشت به بالا