جهانحقوق بشرنگاه‌ها

رضایت سازمان ملل از نتایج سومین نشست دوحه

سومین نشست دوحه درباره افغانستان با رضایت سازمان ملل از نتایج آن، روز گذشته (دوشنبه، ۱۱ سرطان) به پایان رسید. رزماری دیکارلو، معاون دبیرکل سازمان ملل که میزبانی این نشست را به عهده داشت گفت: جمع‌کردن نمایندگان کشورها و هیئت امارت اسلامی دور یک میز ماموریت این سازمان بوده است.

این نشست دو روزه با حضور فرستادگان بیش از ۳۰کشور و سازمان بین‌المللی در دوحه، پایتخت قطر برگزار شده بود. هیئت امارت اسلامی که یکی از طرف‌های اصلی این نشست بود از نتایج آن ابراز رضایت کرده است.

رزماری دیکارلو، معاون دبیرکل سازمان ملل در امور صلح و سازندگی در پایان نشست سوم دوحه طی یک کنفرانس خبری گفت: «من از انتقادهایی که متوجه این نشست است آگاهم. […] ما ماموریت داشتیم که نمایندگان مقامات دی‌فاکتو (امارت اسلامی) و فرستادگان ویژه‌ی کشورها را دور یک میز جمع کنیم.»

به گفته‌ی او، در این نشست «توافق نسبی» مبنی بر ادامه‌ی روند دوحه حاصل شد.

خانم دیکارلو به‌گونه‌ی ضمنی اذعان کرد که سازمان ملل به شرایط امارت اسلامی برای اشتراک در این نشست تمکین کرده است: «مقامات دی‌فاکتو حاضر نمی‌شدند با نمایندگان جامعه مدنی و [زنان] دور یک میز باشند.»

این نشست حول سه‌موضوع مشخص برگزار شده بود: سیاست مبارزه با مواد مخدر، سکتور خصوصی و وضعیت بانکی.

هیئت امارت اسلامی پیشنهاد داده است که گروه‌های کاری به‌منظور کار روی سکتور خصوصی و مبارزه با مواد مخدر از سوی جامعه‌ی بین‌المللی ایجاد شود و خانم دیکارلو در نشست خبری خود گفت: «در حال بررسی ایجاد این گروه‌های کاری هستیم.»

معاون دبیرکل سازمان ملل در امور صلح و سازندگی همچنان بر ادامه‌ي روند دوحه در راستای تعامل با امارت اسلامی تاکید کرد و گفت که در این زمینه توافقاتی نیز حاصل شده است.

 

دکمه بازگشت به بالا