جهاننگاه‌ها
موضوعات داغ

نگرانی دموکرات‌ها‌ از کهولت سن بایدن؛ جوبایدن: در رقابت‌های انتخاباتی اشتراک میکنم

درحالی که شماری زیادی از دموکرات ها به دلیل کهولت سن، خواهان کناره گیری جوبایدن از رقابت های انتخاباتی وی و جایگزین شدن فرد دیگر به جای او هستند، به تازگی بایدن اعلام کرد که به رقابت در عرصه انتخابات ریاست جمهوری این کشور ادامه خواهد داد.

بایدن گفت پس از عملکرد ضعیف خود در مناظره هفته گذشته با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، دوباره به میدان بازخواهد گشت.

در بیانیه منتشرشده از سوی کاخ سفید آمده است که جو بایدن، رئیس جمهور برای ادامه مسئولیت خود برای خدمت به ملت آمریکا به برنامه کاری خود تمرکز کرده است و قصدی برای کناره گیری ندارد.

با این حال جو بایدن گفته که هیچکس قادر نیست وی را از نامزدی حزب منصرف سازد و هرگز قصدی برای کناره گیری ندارد و تا پیروزی در انتخابات به کارزار خود ادامه خواهد داد.

بایدن درحالی از اشتراک خود در رقابت های انتخاباتی سال 2024 اطمینان داد که برخی از دموکرات‌ها به صورت علنی این پرسش را مطرح کرده‌اند که آیا رئیس‌ جمهوری ۸۱ ساله آمریکا توانایی ذهنی و جسمی برای ادامه مبارزات سخت انتخاباتی در چهار ماه آینده، و در صورت پیروزی، در دست گرفتن زمام امور به مدت چهار سال را دارد یا خیر.

اولین مناظره‌ی انتخاباتی جو بایدن، رییس‌جمهور فعلی امریکا و دونالد ترامپ، رییس‌جمهور قبلی این کشور با واکنش‌های گسترده‌ای همراه شده است.

میزبان این دوئل انتخاباتی اعلام کرده که نزدیک به ۵۰میلیون نفر این رقابت نفس‌گیر را از طریق تلویزیون و میلیون‌ها بیننده‌ی دیگر آنرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کرده‌اند.

این دوئل انتخاباتی ۹۰ دقیقه‌ای را شبکه‌ي تلویزیونی سی‌ان‌ان میزبانی می‌کرد. نتایج نظرسنجی این شبکه بعد از این مناظره نشان می‌دهد که ۶۷درصد بینندگان به عملکرد بهتر دونالد ترامپ رای داده‌اند.

سرویس جهانی بی‌بی‌سی در گزارشی نوشته است: «تیم انتخاباتی جو بایدن آماده بود تا بعد از مناظره او با دونالد ترامپ، با تمام قوا از عملکرد او دفاع کند. اما در عوض، آنها در گوشه‌ رینگ گیر افتادند.»

این درحالی است که شورای سردبیری نیویورک‌تایمز نیز با اشاره به عملکرد ضعیف بایدن در این مناظره‌ی انتخاباتی گفته است که او باید از ادامه‌ي رقابت‌ها کناره‌گیری کند تا نامزد دیگری از سوی دموکرات‌ها به میدان رقابت انتخاباتی فرستاده شود.

بایدن در این مناظره صدای ضعیف و خش‌داری داشت. عملکرد حافظه‌اش هم در چند مورد، مورد انتقاد قرار گرفته است. ترامپ اما با توانایی نسبتا خوبی به مناظره ادامه دارد و برعلاوه‌ی حملات خودش، حملات حریف را هم دفع می‌کرد.

این وضعیت باعث شد که تیم انتخاباتی بایدن با موجی از پرسش‌ها در مورد سن و عملکرد ضعیف بایدن مواجه شود و خبرنگار بی‌بی‌بی از محل برگزاری این دوئل گزارش داد که تیم انتخاباتی بایدن «در گوشه‌ی رینگ گیر افتاد.»

با این حال تیم انتخاباتی ترامپ و نیز خودش با تمرکز بر عملکرد ضعیف بایدن، مدعی یک «پیروزی بزرگ» شدند و ترامپ بدون اینکه با فشاری از سوی رسانه‌ها مواجه باشد بلافاصله پس از مناظره در یک سخنرانی گفت: «مشکل جو بایدن سنش نیست. لیاقتش است. او به شدت نالایق است.»

بایدن که با فشار زیادی از سوی رسانه‌ها مواجه شده بود برای دفاع از خودش گفت: «می‌دانم که جوان نیستم، چیزی که عیان است. به راحتی سابق راه نمی‌روم… به خوبی گذشته مناظره نمی‌کنم. اما یک چیزی را می‌دانم. می‌دانم چطور حقیقت را بیان کنم و کارم را (به عنوان رئیس جمهور) بلدم.»

این درحالی است که نظرسنجی سی‌ان‌ان پس از دوئل انتخاباتی بایدن با ترامپ در هفته گذشته نشان می‌دهد که میزان محبوبیت جو بایدن پس از مناظره امروز ۶ درصد کاهش یافته و از ۳۷ درصد به ۳۱ درصد رسیده است. در مقابل، ترامپ با عملکرد خود در مناظره توانسته محبوبیت خود را افزایش داده و آن را از ۴۰ درصد به ۴۳ درصد برساند.

 

دکمه بازگشت به بالا