جهان

دولت بایدن گزینه‌ي گسترش همکاری اطلاعاتی با امارت اسلامی را بررسی می‌کند

ان‌بی‌سی به نقل از منابع آگاه گزارش داده که دولت بایدن گزینه‌ی همکاری با امارت اسلامی را به‌منظور ردیابی شاخه خراسان داعش در دستور کار قرار داده است.

این رسانه در گزارشی که روز گذشته (چهارشنبه، ۱۳ سرطان منتشر کرده به نقل از دو منبع آگاه و یک مقام سابق امریکایی گزارش داده است که نگرانی دولت بایدن از توانایی اقدامات فرامرزی داعش خراسان باعث شده که گزینه‌ی همکاری با «رژیم طالبان» در افغانستان تحت بررسی قرار بگیرد.

طبق این گزارش، حمله داعش خراسان به سالن کنسرت مسکو در ماه مارچ سال جاری میلادی که ۱۳۰ کشته و صدها زخمی بر جای گذاشت، دیدگاه مقامات امریکایی مبنی بر عدم توانایی داعش در حمله بر منافع امریکا را به چالش کشیده است.

دو منبع آگاه و یک مقام سابق آمریکایی به شبکه خبری ان‌بی‌سی گفتند که «مقامات دولت بایدن اکنون در مواجهه با یک تهدید تروریستی جهانی، در حال بحث در مورد گسترش همکاری با رژیم طالبان افغانستان برای کمک به ردیابی شاخه خراسان داعش هستند.»

گفته می‌شود که خروج نظامی ایالات متحده از افغانستان و کاهش نفوذ غرب در آفریقا، ظرفیت واشنگتن برای جمع آوری اطلاعات در مورد شاخه‌های مختلف داعش را تضعیف کرده است؛ از جمله شاخه خراسان این گروه تروریستی که گفته می‌شود بخش عمده‌ی عملیاتش را از افغانستان سازمان‌دهی می‌کند اما امارت اسلامی ادعا در مورد حضور در داعش در افغانستان قویا رد کرده است.

گزارش ان‌بی‌سی نشان می‌دهد که دولت بایدن هنوز به توافق نهایی در مورد گسترش همکاری با امارت اسلامی دست نیافته زیرا مخالفت‌ها با این طرح گسترده است و برخی از نمایندگان کانگرس گفته‌اند از دولت «طالبان» در ازای این همکاری باید تضمین‌هایی مبنی بر احترام به حقوق بشر و مسایلی از این دست گرفته شود.

برخی از مقامات دولت بایدن در راستای گسترش همکاری‌های اطلاعاتی با امارت اسلامی سناریوی بازگشایی سفارت این کشور در کابل را مطرح کرده‌اند.

امارت اسلامی تازمان تهیه این گزارش واکنشی نداشته و سخنگوی آنها نیز بلافاصله در این مورد چیزی نگفت.

 

دکمه بازگشت به بالا