جهان

مسعود پزشکیان نهمین رئیس‌جمهور ایران شد

مسعود پزشکیان با کسب اکثریت آرا در دومین مرحله چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری نهمین رئیس‌جمهور ایران شد.

در مرحله دوم چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ایران که روز جمعه 28 ژوئن برگزار شد، مسعود پزشکیان به پیروزی رسیده و نهمین رئیس‌جمهور این کشور شد.

محسن سلامی سخنگوی ستاد انتخابات کشور ایران در جمع خبرنگاران نتایج نهایی شمارش چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کرد.

مجموع آرای اخذ شده در کل شعب داخل و خارج از کشور 30 میلیون و 530 هزار و 175 است که بر این اساس تعداد آرای مسعود پزشکیان 16 میلیون و 384 هزار و 403 و ‏تعدادی آرای سعید جلیلی 13 میلیون و 538 هزار و 179 است. میزان مشارکت نیز 49.8 درصد است.

به این ترتیب مسعود پزشکیان به عنوان چهاردهمین منتخب جمهوری اسلامی ایران معرفی می‌شود.

مسعود پزشکیان متولد سال 1337 در شهرستان مهاباد آذربایجان غربی است. او تحصیلات مقدماتی خود را در ارومیه گذارنده و در سال 1355 نیز با ورود به دانشگاه تبریز در رشته پزشکی فارغ‌التحصیل شده است.

او همچنین دارای تخصص جراحی عمومی و جراحی قلب بوده و طی سالهای 1373 تا 1379 ریاست دانشگاه علوم پزشکی تبریز را برعهده داشته است. پزشکیان دارای 2 پسر و یک دختر است و پس از فوت همسر و یک فرزندش در سال 1373 طی یک سانحه رانندگی ازدواج نکرده است.

ورود پزشکیان به سیاست در دولت اول محمد خاتمی با انتصاب او به عنوان معاون وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی همراه بود. مسعود پزشکیان سپس در دولت دوم اصلاحات سکان وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی ایران را برعهده گرفت و علی‌رغم استیضاح در سال دوم وزارتش در مجلس در نهایت موفق به کسب دوباره رای اعتماد شد.

مسعود پزشکیان همچنین از سال 1386 همواره به عنوان نماینده تبریز در مجلس ایران حاضر بوده و در دوره دهم بین سالهای 1395 تا 1399 با رای نمایندگان عضو فراکسیون امید اصلاح طلبان به عنوان نایب رئیس مجلس ایران انتخاب شد.

پزشکیان پیشتر برای نامزدی در انتخابات سال 1392 ریاست جمهوری ایران نیز ثبت نام کرده بود اما پس از ثبت نام اکبر هاشمی رفسنجانی انصراف داد. نامزدی مسعود پزشکیان برای انتخابات ریاست جمهوری سال 1400 که طی آن ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس جمهور ایران انتخاب شد نیز از سوی شورای نگهبان رد شده بود.

دکمه بازگشت به بالا