جهان

مشارکت کم‌سابقه‌ی مردم در دور دوم انتخابات پارلمانی فرانسه

رسانه‌های فرانسوی گزارش داده‌اند که دور دوم انتخابات پارلمانی این کشور با مشارکت کم‌سابقه‌ی مردم همراه شده است.

این دور از انتخابات پارلمانی فرانسه که آنرا «حساس و سرنوشت‌ساز» گزارش داده‌اند امروز ساعت ۸:۰۰ صبح (به‌وقت محلی) آغاز شد.

خبرگزاری فرانسه گزارش داده است که نرخ مشارکت مردم در چهار ساعت نخست این دور از انتخابات از سال ۱۹۸۱ به‌این طرف بی‌سابقه بوده است.

حزب راست‌افراطی «اجتماع ملی» در دور نخست این انتخابات بیشترین رای را بدست آورد و در این دور از این رقابت، ائتلاف چپ «جبهه مردمی جدید» و ائتلاف «با هم» امانوئل مکرون در تلاشند تا از قدرت‌گیری اجتماع ملی جلوگیری کنند.

حزب اجتماع ملی فرانسه در دور اول انتخابات پارلمانی که هفته قبل برگزار شده بود بیش از ۳۳ درصد آراء را بدست آورد. نظرسنجی‌ها نیز نشان می‌دهد که احتمالا «اجتماع ملی» بزرگ‌ترین حزب در پارلمان فرانسه خواهد هرچند اکثریت کافی را تصاحب نمی‌تواند.

در این دور انتخابات پارلمان فرانسه سرنوشت بیش از ۵۰۰ کرسی مشخص خواهد شد. در مجموع ۴۹.۵ میلیون رای‌دهنده‌ ثبت‌نام کرده‌اند تا ۵۷۷ نماینده پارلمان ملی را انتخاب کنند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از آمار وزارت داخله‌ی این کشور گزارش داده است که در چهار ساعت نخست دومین دوره این انتخابات، نزدیک به ۲۷ درصد از واجدان شرایط رای خود را به صندوق انداخته‌اند که در نوع خود بی‌سابقه است.

 

دکمه بازگشت به بالا