جهانهنر

تهیه کننده فلم تایتانیک درگذشت

جان لاندو، تهیه‌کننده برنده اسکار برای «تایتانیک» و هر ۲ فیلم «آواتار» در سن ۶۳ ساله‌گی درگذشت.

به گزارش رسانه‌های بین المللی این فلم ساز مشهور( روز جمعه 15 سرطان) درحالی که به بیماری سرطان دچار شده بود در سن 63 سالگی جان باخت.

جان لاندو تهیه‌کننده برنده اسکار فیلم‌های «تایتانیک» و «آواتار» که نقش پررنگی در شکل‌گیری آثار «جیمز کامرون» داشت در شهر نیویارک ایالات متحده امریکا درگذشت.

«کیت وینسلت» بازیگر فیلم‌های «تایتانیک» و «آواتار ۲»، کامرون و بسیاری دیگر از سلبریتی‌های هالیوود با انتشار بیانیه‌ای به درگذشت لاندو واکنش نشان داده‌اند. کامرون می‌نویسد: «میراثش نه فقط فیلم‌هایی که تولید کرد، بلکه الگوی شخصی تعیین شده توسط او بود – مصمم، مهربان، مشارکت‌خواه، خستگی‌ناپذیر، بابصیرت و یکسره منحصربه‌فرد. او فیلم‌های بزرگی ساخت، نه با قدرتی که داشت، بلکه با گستراندن گرما و لذت فیلمسازی. او الهام‌بخش همه ما بود تا هر روز بهترین خود باشیم. من دوستی عزیز را را از دست دادم که ۳۱ سال همکاری نزدیکی با او داشتم. بخشی از وجودم کنده شد.».

«جان لاندو» در سال ۱۹۹۷ با تهیه‌کنندگی فیلم «تایتانیک» به عنوان نخستین فیلم یک میلیارد دلاری گیشه جهانی، به تاریخ سازی این فیلم و «جیمز کامرون» در مقام کارگردان کمک کرد. او دو بار دیگر با «آواتار» در سال ۲۰۰۹ و دنباله آن «آواتار: راه آب» در سال ۲۰۲۲، رکورد پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینما را جابجا کرد.

این سینماگر کار خود را در دهه ۱۹۸۰ به عنوان مدیر تولید آغاز کرد و به تدریج در رتبه های بالاتری قرار گرفت و در نهایت به تهیه کننده «جیمز کامرون» در فیلم پرهزینه و حماسی او درباره فاجعه بدنام تایتانیک تبدیل شد. همکاری لاندو با کامرون در آن فیلم منجر به ۱۴ نامزدی اسکار و کسب ۱۱ جایزه از جمله بهترین فیلم شد.

 

دکمه بازگشت به بالا