طالبان اتحاد خود را با داعش تکذیب کرد

سخگونی طالبان گزارش ها مبنی بر دستور رهبر طالبان افغانستان برای توقف جنگ با داعش را به شدت تکذیب کرد.

187 نمایش هاکوکچه پرسآخرین بروزرسانی:دوشنبه ۱۷ میزان ۱۳۹۶ - ۲:۲۸ بعد از ظهر
طالبان اتحاد خود را با داعش تکذیب کرد

ذبیح ا… مجاهد سخنگوی طالبان در گفت و گوی اختصاصی با خراسان، با بیان این که داعش گروهی فتنه گر است که اتحاد مسلمانان را ازبین برده و همچنان در کشور افغانستان باعث بدبختی های زیادی شده است، گفت:داعش مردم و اهل مذاهب را تکفیرکرده است وما داعش را هرگز در کشورمان به رسمیت نمی شناسیم و اجازه نمی دهیم که آن ها فعالیت داشته باشند.

وی درباره گروه تروریستی داعش تصریح کرد که این گروه مسلمانان را تکفیر کرده و کشتن مسلمانان مظلوم و بی‌دفاع را جایز دانسته‌ است بنابراین اتحاد با این گروه امکانپذیر نیست.

اخیرا برخی از رسانه‌ها به نقل از ژنرال «عبدالرزاق» فرمانده پلیس قندهار گزارش دادند که رهبر طالبان در سفر به شهرستان «موسی‌قلعه» ولایت هلمند در جنوب افغانستان به طالبان دستور داده‌ تا از مخالفت با گروه تروریستی داعش خودداری کنند اما «ذبیح‌الله مجاهد» این گزارش را تکذیب کرد.

مجاهد درباره سفر ملاهبت‌الله رهبر طالبان به شهرستان موسی‌قلعه گفت: سفر رهبر طالبان به ولایت‌های افغانستان امری عادی و معمولی بوده بمنظور بازدید از صفوف جهادی صورت می‌گیرد.

سخنگوی طالبان تاکید کرد: «ما ادعای حمله نکردن به گروه داعش را جدا رد می‌کنیم، این تبلیغات دشمن است، حکم رهبر طالبان مبارزه با گروه داعش است».

وی اظهارداشت: «می‌دانید که داعش مسلمانان را تکفیر کرده و مسلمانان مظلوم و بی‌دفاع را می‌کشند در نتیجه اتحاد با این گروه ممکن نیست بلکه طالبان در هیچ جای افغانستان اجازه فعالیت و یا حضور را به این گروه فتنه افکن نخواهد داد».

مجاهد اظهار داشت: حکم رهبری طالبان در تمام این کشور به مجاهدین همین است که با جدیت وقاطعیت تمام جلوی هرنوع فعالیت داعش را بگیرند.

سخنگوی طالبان بار دیگر درباره حضور رهبر طالبان در مناطق مختلف افغانستان تاکید کرد و گفت که «این موضوعی جدید نیست، اما ادعای ژنرال عبدالرزاق که درباره سفر رهبر از کشور خاصی به هلمند، بی‌اساس است، هبت‌الله در افغانستان بسر می‌برد و از نزدیک امور جهادی را بررسی می‌کند».

این در حالی است که اخیرا ژنرال رازق فرمانده پلیس قندهار گفته بود که رهبر طالبان در پی تشدید فشارهای جهانی به اسلام‌آباد از پاکستان وارد شهرستان «موسی قلعه» ولایت هلمند شده و در دیدار با فرماندهان طالبان از ۱۵ ولایت افغانستان دستور داده تا طالبان از مبارزه با گروه تروریستی داعش خودداری کنند زیرا اهداف دو گروه یکسان هستند.

شورای رهبری طالبان در غرب افغانستان دو روز قبل نیز در بیانیه‌ای هشدار داد که داعش گروهی وابسته به آمریکا و صلیبی است بنابراین هرگونه مصالحه و تعامل با این گروه تروریستی مردود است.

این بیانیه از فرماندهان طالبان در شهرستان‌های «کشک کهنه»، «کشک رباط سنگی»، «گلران» و چند منطقه دیگر ولایت هرات خواسته بود تا داعش در غرب افغانستان را از بین ببرند.

چندی قبل نیز «بیزنس ریکوردر» نوشته بود که این روزها چیزی که بیش از پیش نظرها را متوجه طالبان می‌کند خطر بزرگ داعش است که به عقیده بسیاری از جمله آمریکا در حال تقویت در افغانستان می‌باشد و تنها طالبان توان مقابله و شکست آن را دارد.

سخنگوی طالبان تاکید کرد :باید بدانیم که داعشی ها گروهی تکفیری هستند که هرگز با آن ها اتحادممکن نیست چرا که ما ودیگر مذاهب اهل سنت را تکفیر کرده اند و بااین چنین گروه و باورها نمی شود همراه شد.وی تاکید کرد: سیاست ما در افغانستان این است که باید با آن ها با قاطعیت برخورد شود.

پیشتر شبکه “افغان وان تی‌وی”گزارش داده بود که هیبت‌ا… آخوندزاده، رهبر گروه طالبان در افغانستان ظاهرا به نیروهایش دستور داده است تا از مبارزه با گروه داعش دست بکشند چرا که این دو گروه اهداف مشترکی دارند.

گفتنی است، دو گروه داعش و طالبان پیشتر در بخش هایی از افغانستان با یکدیگر درگیر بوده اند. حتی در ماه آوریل امسال، (فروردین ماه) منابع خبری افغانستان از کشته شدن دست کم ۹۰ نفر از اعضای طالبان و تروریست های داعش در این کشور در درگیری با یکدیگرخبر دادند. پیشترنیز یکی از رهبران طالبان به دست گروه تروریستی داعش در پیشاور پاکستان کشته شده بود. حدود سه ماه قبل نیز گروه طالبان اعلام کرد که تعدادی از سرکردگان ارشد داعش در غرب افغانستان را بازداشت و اعدام کرده است.بر اساس بیانیه طالبان، «آغاجلیل» از سرکردگان اصلی گروه داعش و فرمانده این گروه تروریستی در غرب افغانستان به‌همراه چهار عضو ارشد داعشی مجازات شده‌اند.

۱۳۹۶-۰۷-۱۷
کوکچه پرس