افغانستان مدیریت جدی معادن را روی دست گرفته است

وزارت معادن افغانستان تخمین کرده است که ارزش معادن این کشور به حدود ۳۰۰۰ میلیارد دالر می‌رسد

کوکچه پرس275 نمایش هاآخرین بروزرسانی:دوشنبه ۱ عقرب ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۸ بعد از ظهر

این طرح در نشستی عصر روز یکشنبه با رئیس جمهور غنی، در ارگ شریک ساخته شد و محمداشرف غنی، هدایت داده است تا از نظریات متخصصین معادن برای تقویت آن استفاده شود.

وزارت معادن افغانستان، نقشۀ راه اصلاحات و مدیریت معادن را، کلیدی برای رفع مشکلات سکتور معادن و وسیلۀ برای جلوگیری از استفاده سوء معادن خوانده است.

ارگ در خبرنامه‌ای گفته است “این نقشۀ راه، می‌تواند آیندۀ مرفه را به نسل‌های بعدی تأمین نماید…با به کارگیری و تطبیق آن، معادن افغانستان به صورت شفاف مدیریت خواهند شد”.

بر اساس معلومات وزارت معادن و افغانستان، پنج اصل اساسی در نقشۀ راه اصلاحات و مدیریت معادن گنجانده شده است که شامل؛ اصلاحات و انکشاف اداره، مدیریت و معلومات جیولوژیکی، مدیریت قراردادها در مطابقت با قانون، مدیریت شفاف و حسابده و همچنان رشد و فراهم‌سازی شرایط برای سرمایه‌گذاری می‌باشند.

قرار است که این طرح در دو مرحلۀ دوساله و پنج‌ساله تطبیق گردد.

محمداشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان بر تطبیق نقشۀ راه و مدیریت معادن تأکید کرده و گفته است که باید اصلاحات و “بهبود قابل ملاحظه” در سکتور معادن افغانستان رونما گردد.

این نقشۀ راه در حالی تدوین شده است که افغانستان دارای معادن زیادی است که هنوز استفادۀ درست از آن صورت نگرفته است.

بر اساس مطالعه‌ای ایالات متحده امریکا که در سال ۲۰۱۰ میلادی، انجام شد، ارزش منابع طبیعی افغانستان بیشتر از ۱۰۰۰ میلیارد دالر می‌رسد؛ در حالی که وزارت معادن افغانستان تخمین کرده است که ارزش این منابع حدود ۳۰۰۰ میلیارد دالر می‌رسد.

Advert test
۱۳۹۶-۰۸-۰۱ ۱۳۹۶-۰۸-۰۱
کوکچه پرس