رییس جمهوری ترکیه: اروپا در بوسنی مُرد و در سوریه به خاک دفن شد

رئیس‌جمهور ترکیه در اظهاراتی اعلام کرد، حقوق بشر، دموکراسی و آزادی تا دیروز برای بوسنی‌ها یک امر بسیار زیادی بود اکنون نیز چنین حقوقی برای سوری‌ها، فلسطینی‌ها، لیبیایی‌ها یک کالای لوکس دیده می‌شود. ممکن است مظلومان تغییر یابند اما تریبون ظلم تغییر نیافته و نخواهد یافت.

کوکچه پرس124 نمایش هاآخرین بروزرسانی:سه شنبه ۲ عقرب ۱۳۹۶ - ۲:۳۹ قبل از ظهر

به نقل از خبرگزاری آناتولی، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه در مراسمی اعلام کرد: ممکن است مظلومان تغییر یابند اما تریبون ظلم تغییر نیافته و نخواهد یافت.

وی در ادامه با اشاره به مواضع اروپا در برابر بحران بوسنی و سوریه اضافه کرد: اروپا در بوسنی مُرد و در سوریه دفن شد. بدانید که کودکان معصومی که در ساحل جسدهایشان باقی می‌ماند سنگ مزار تمدن غرب خواهند بود. متاسفانه در طول هفت سال گذشته اصول و ارزش‌های اروپا به دلیل همین مسائل هیچ شده است و یک به یک نابود شده‌اند.

اردوغان در بخش دیگری از اظهاراتش با اشاره به انتقادهای اروپایی‌ها از ترکیه گفت: از رهبران اروپایی می‌خواهم که براساس عقل سلیم رفتار کنند. افزایش تنش‌ها و دشمنی‌های خارجی به نفع هیچ کس نیست. دستیابی به اقتدار از طریق برهم زدن جهان اسلام کسی را به جایی نمی‌رساند. اروپای بدون ترکیه نشانه تنهایی، بیچارگی است. ترکیه محتاج اروپا نیست بلکه اروپا محتاج ترکیه است.

وی افزود:ظرف ۳٫۵ سال صدها هزار نفر در قلب اروپا قتل عام شدند. غرب در برابر نسل‌کشی در سربرنیتسا سکوت کرد. هلند ساکت ماند. غرب دو رو است. غرب هنوز هم استاندارد دوگانه دارد”.وقتی تروریست مسلمان است، اعتراض می کنند. ولی یهودی یا مسیحی باشد عکس العملی نشان نمی دهند. ما به داعش تروریست مسلمان نمی گوییم. زیرا می دانیم که با اسلام ارتباطی ندارند. کسانی که دیروز در مقابل کشتار بوسنی سکوت اختیار کردند امروز نیز در برابر تروریست‌های بودایی ساکت هستند. کسانی که دیروز دموکراسی را برای مردم بوسنی لایق نمی دانستند امروز نیز برای مردم سوریه، فلسطین و آراکانی شایسته نمی دانند. اروپا در بوسنی مرده و در سوریه دفن شده است

اردوغان تاکید کرد:به گفته علی عزت در این روزهای دشوار، نه فریاد‌ دشمنان بلکه سکوت دوستان خود را به یاد خواهیم آورد. اروپا را به عقل سلیم فرا می خوانیم. نژاد پرستی و اسلام هراسی برای شما سودی در پی نخواهد داشت. ترکیه به اتحادیه اروپا نیازی ندارد بلکه این آنها هستند که به ما نیاز دارند. برای اینکه اروپا به آرامش برسد باید ترکیه به عضویت کامل این اتحادیه در آید. ترکیه از اصول خود عدول نخواهد کرد. ترکیه اسیر تهدید‌ها نمی‌شود. ترکیه یک روز میوه‌های صبر و طمانینه خود را خواهد چید”

Advert test
۱۳۹۶-۰۸-۰۲
کوکچه پرس