توافق تهران و اسلام آباد براي پيگيری صلح در افغانستان

کوکچه پرس268 نمایش هاآخرین بروزرسانی:پنج شنبه ۱۱ عقرب ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۶ قبل از ظهر

وزارت امور خارجه پاکستان چهارشنبه شب در بيانيه اي اعلام کرد که تهران و اسلام آباد در نشست مشورتي غير رسمي با گفت و گو درباره وضعيت منطقه در جهت پيگيري تحقق صلح پايدار در افغانستان با راهکارهاي سياسي توافق کردند.

سرويس سياسي جام نيـوز، بر اساس بيانيه وزارت امور خارجه پاکستان، دور نخست مذاکرات تهران و اسلام آباد در سطح مديران کل وزازتخانه هاي امور خارجه دو کشور در پايتخت پاکستان برگزار شد.

در اين مذاکرات، دو طرف براي دستيابي به صلح و ثبات در کشور همسايه افغانستان توافق کردند.

اين ديدار به سرپرستي منصور احمد خان مدير کل (افغانستان) در وزارت امور خارجه پاکستاني و رسول اسلامي مديرکل آسياي غربي وزارت امورخارجه ايران برگزار شد. دو طرف در اين دور از مذاکرات درباره حمايت پاکستان و ايران از تحقق صلح در افغانستان و تلاش جامعه بين المللي براي دستيابي به صلح پايدار، ثبات و پيشرفت در افغانستان گفت و گو و تبادل نظر کردند.

بيانيه وزارت امور خارجه پاکستان افزود: دو طرف با تاکيد بر اينکه راه حل نظامي براي پايان جنگ در افغانستان وجود ندارد، بر ضرورت اتخاذ شيوه و اقدام سياسي قابل اعتماد براي حل و فصل جنگ در اين کشور تاکيد کردند.

بر اين اساس، با توجه به اينکه تروريسم تهديدي جدي براي صلح جهاني و منطقه اي است، دو طرف تاکيد کردند که تهديداتي نظير گسترش تروريسم و ​​خشونت در افغانستان، افزايش توليد مواد مخدر و قاچاق مواد مخدر و گسترش فعاليت داعش،چالشي براي افغانستان و همسايگان است.

در مذاکرات تهران و پاکستان بر ضرورت اقدام هماهنگ و همکاري دو دولت براي مبارزه با تروريسم، مديريت مرز و مبارزه با توليد و قاچاق مواد مخدر و بازگشت پناهندگان افغانستاني به کشورشان تاکيد شد.

دراين نشست همچنين درباره اتخاذ راهکارهايي براي تقويت همکاري هاي اقتصادي منطقه اي و افزايش ارتباط بين کشورهاي منطقه بحث و تبادل نظر شد. اين نخستين دور مذاکرات دوجانبه ايران و پاکستان درباره صلح و امنيت منطقه بود که با تمرکز بر وضعيت در افغانستان برگزار شد. طرف ايراني و پاکستاني در اين ديدار توافق کردند که اين نشست ها به عنوان بخشي از تعهد طرفين جهت استقرار صلح، ثبات و پيشرفت در افغانستان و منطقه تداوم يابد.

Advert test
۱۳۹۶-۰۸-۱۱ ۱۳۹۶-۰۸-۱۱
کوکچه پرس