یونیسف: سالانه ۹۵۰۰ کودک در اثر بیماری اسهال در افغانستان جان می‎دهند

یونیسف یعنی اداره حمایت از کودکان سازمان ملل متحد، ارقام تازۀ را از مرگ و میر کودکان افغان نشر کرده‌است.

کوکچه پرس357 نمایش هاآخرین بروزرسانی:جمعه ۱۲ عقرب ۱۳۹۶ - ۳:۵۹ بعد از ظهر
یونیسف: سالانه ۹۵۰۰ کودک در اثر بیماری اسهال در افغانستان جان می‎دهند

آمار تکان دهندۀ که دیروز پنج‌شنبه ۱۱ عقرب نشر شد، شمار قربانیان این بیماری در یک سال را ۹۵۰۰ کودک در افغانستان اعلان کرده‌‌است.

مسئولین یونیسف می‌گویند با وجودی‌که برای اولین بار تعداد قربانیان این بیماری از ده هزار در سال کاهش یافته اما هنوز هم به طور اوسط روزانه ۲۶ کودک افغان در نتیجه مبتلا شدن به این بیماری جان می‌دهند.

بی توجهی بسیاری از خانواده‌ها به نظافت محیطی و نرساندن به وقت بیماران به مراکز صحی، عوامل اصلی قربانی شدن هزاران کودک خرد سال در افغانستان دانسته شده‌اند.

یونیسف این نکته را هم برجسته ساخته که در میان ۸۰ هزار کودک زیر پنج سال که همه ساله در افغانستان جان می‌سپارند، ۱۲ درصد‌شان قربانی بیماری اسهال اند.

ایدل خضر نماینده یونیسف در افغانستان، علت مرگ کودکان افغان در نتیجه این بیماری را به خاطر درد آور می‌داند که به گفته وی، به ساده گی جلو از دست رفتن این کودکان گرفته شده می‌توانست.

او از تمامی شهروندان افغانستان خواسته تا از تشناب استفاده کنند و در نتیجه شستن دست‌ها، جلو گسترش و شیوع بیماری‌های گوناگون از جمله اسهال را بگیرند.

بی توجهی به نظافت تشناب‌ها و شیوع میکروب‌ها و ویروس‌های مختلف عامل اصلی گسترش اسهال دانسته می‌شود.

از سوی دیگر تا هنوز بسیاری از خانواده‌ها نمی‌دانند که در بیماری اسهال، مقدار زیاد آب و “او آر اس” برای کودک مبتلا به این بیماری بدهند.

در حال حاضر در افغانستان حدود یک میلیون و دو صد هزار کودک به سوء تغذی هم مبتلا اند.

گزارش: جاوید نعیمی رادیو آزادی

۱۳۹۶-۰۸-۱۲ ۱۳۹۶-۰۸-۱۲
کوکچه پرس