دولت واتس اپ و تلگرام را مسدود نخواهد کرد

کوکچه پرس413 نمایش هاآخرین بروزرسانی:سه شنبه ۱۶ عقرب ۱۳۹۶ - ۴:۰۴ بعد از ظهر

مسئله تقابل دولت ها با شبکه های اجتماعی (به دلیل برخی نگرانی های امنیتی) مدتی است در نقاط مختلف دنیا مطرح شده که نشان می دهد حکومت ها، نحوه فعالیت این شبکه ها را با حساسیت بیشتری رصد می کنند.

بر اساس گزارشات تازه، حالا دولت افغانستان نیز با ارسال نامه به شرکت های مخابراتی خصوصی، از این اپراتورها خواسته فعالیت اپلیکیشن های پیام رسان واتس اپ و تلگرام را به حالت تعلیق درآورند.

البته برخی از کاربران اپراتور دولتی «سلام تلکام» از مسدود شدن دسترسی به تلگرام و واتس اپ خبر می دهند که احتمالاً حاکی از تصمیم دولت افغانستان برای توقف موقت فعالیت شبکه های اجتماعی است. در این بین شرکت های خصوصی در حال بررسی درخواست دولت (که طبق برخی اطلاعات یک دوره توقف ۲۰ روزه را شامل می شود) هستند.

لازم به ذکر است که نامه های مورد اشاره توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات افغانستان صادر شده اند، اما بعضی از منابع اظهار داشته اند که محدودیت مورد بحث از سوی نهاد های امنیتی و به دلیل برخی ملاحظات اعمال شده است.

گفتنی است طبق اظهارات وزیر ارتباطات افغانستان، علت مسدود شدن واتس اپ معرفی فناوری جدیدی برای جایگزینی آن (به دلیل برخی مشکلات کیفی) بوده، و دولت به آزادی بیان به عنوان یکی از حقوق شهروندی پایبند است.

بعداز ظهر رو گذشته «عبدالله عبدالله»، رییس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان و «جاوید فیصل»، سخنگوی ریاست اجرائیه این کشور در توییت های جداگانه ای اعلام کردند که دولت واتس اپ و تلگرام را مسدود نخواهد کرد.

۱۳۹۶-۰۸-۱۶
کوکچه پرس