اعضای کمیسیون مبارزه با فساد: جان مان در خطر است

مقامات و کارمندان نهاد مبارزه با فساد در افغانستان از عدم ناامنی و خطر جانی خود شکایت دارند.

کوکچه پرس213 نمایش هاآخرین بروزرسانی:شنبه ۲۰ عقرب ۱۳۹۶ - ۱:۰۹ بعد از ظهر

به گزارش کوکچه، مقامات و کارمندان کمیسیون مبارزه با فساد در افغانستان از عدم ناامنی و خطر جانی خود شکایت می کنند.

در چند ماه گذشته ۳ عضو مرکز مبارزه با فساد در افغانستان (ACJC) که در مورد فساد در نیروی پلیس تحقیق می‌کردند کشته شده‌اند؛ یک نفر دیگر از اعضای این مرکز نیز با شلیک به صورتش، زخی شده و هیچکس نیز در این رابطه بازداشت نشده است. به همین خاطر اعضای این نهاد ضدفساد درخواست کردند دولت افغانستان از آنها محافظت کند.

 به اساس نتايج تحقیق که از سوی کميتۀ مستقل مشترک نظارت و ارزيابى مبارزه با فساد اداری صورت گرفته است ، فساد در بخش هاى مختلف وزارت معارف چون استخدام، آمار، تدارکات، پروسه هاى داوطلبى و غيره موجود بوده و موارد آزار و اذيت جنسى زنان نيز در اين وزارت وجود دارد.

این در حالی است که معاون سفیر امریکا در کابل گفته است که وجود فساد در نهادهای امنیتی حاکمیت قانون، مشروعیت و اقتدار سیاسی حکومت وحدت ملی را تضعیف می‌کند. به باور این مقام امریکایی فروش تجهیزات و اعاشه سربازان از سوی برخی از مقام‌ها، نگهبانی از مرزها و امنیت مردم را آسیب می‌رساند. سفارت امریکا مبارزه با فساد در وزارت‌های داخله و دفاع را برای جلب کمک‌های بیرونی و اقتدار سیاسی حکومت افغانستان مهم می‌داند.

با این حال  داکتر سیما سمر رییس‌ کمیسیون مستقل حقوق بشر، می‌گوید هرگاه ریشه‌های فساد اداری و سوء‌استفاده از صلاحیت‌ها در افغانستان از میان نرود، نیروهای نظامی و میزان کمک‌های جامعه ‌جهانی به هراندازه‌‌ که بیشتر شوند، به تأمین صلح و ثبات در افغانستان کمک نخواهند کرد.

Advert test
۱۳۹۶-۰۸-۲۰ ۱۳۹۶-۰۸-۲۰
کوکچه پرس