وزارت سرحدات: پاکستان خط دیورند را حتی در محکمه و ملل متحد بدست آورده نمی‎تواند

وزارت سرحدات اقوام و قبایل افغانستان می‎گوید که پاکستان اسنادی در اختیار ندارد که نشان دهد خط دیورند به اساس فیصله محکمه و یا مجامع بین المللی مرز رسمی میان افغانستان و پاکستان است.

کوکچه پرس456 نمایش هاآخرین بروزرسانی:یکشنبه ۲۱ عقرب ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۳ بعد از ظهر

 عبدالغفور لیوال، معین این وزارت امروز در سمیناری زیر نام «خط ناپذیرفته شده دیورند» در کابل گفت که موضوع دیورند در حال حاضر برای قابل بحث است که فرصت‎های جدید در منطقه به وجود آمده‎است.

این سیمینار از سوی تحریک موسوم به لوی افغانستان برگزار شده بود که به باور این تحریک در حال حاضر فرصت‎های جدید در منطقه به میان آمده و برای استفاده از این فرصت‎ها آنان نشست‎های را در مناطق مختلف برگزار کرده‎اند.

لیوال نیز گفت که پاکستان این خط را حتی در محکمه و ملل متحد بدست آورده نمی‎تواند و باید در برابر آن اجماع ملی تمام مردم افغانستان وجود داشته باشد.

اجماع ملی در افغانستان در مورد خط دیورند وجود ندارد. یک بخشی بزرگی از مردم افغانستان دیورند را به عنوان مرز رسمی میان افغانستان و پاکستان به رسمیت می‌شناسد اما عده ای تاکید دارند که آن طرف خط دیورند هم مربوط به افغانستان می‌شود.

این در حالیست که پاکستان سرگرم حصارکشی در امتداد خط دیورند است و مردمان آن طرف خط، دارای شناسنامه پاکستانی هستند.

گفتنی است به  دنبال اظهارات اخیر سفیر بریتانیا در خصوص به رسمیت شناختن خط مرزی دیورند، شورای امنیت ملی افغانستان با نشر خبرنامه‌ای از تمام سفیران و نمایندگان سیاسی خارجی مستقر در افغانستان خواسته که بر حقوق و ارزش‌های تاریخی افغانستان از جمله خط دیورند احترام بگذارند.

براساس این خبرنامه آنان باید با ارزش‌های تاریخی و ملی افغانستان و همچنین به حساسیت دولت و مردم افغانستان خود را آگاه کرده و مطابق آن باید ابراز نظر کنند.

نیکلاس کی، چند روز قبل در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی گفته بود که خط دیورند از نظر جامعه بین‌المللی مرز رسمی میان افغانستان و پاکستان است.

سفیر بریتانیا در افغانستان همچنین در مورد تصمیم پاکستان برای حصارکشی مرز این کشور با افغانستان گفت که پاکستان حق دارد در مورد مدیریت مرزهایش به شیوه که خودش می‌خواهد تصمیم بگیرد.

دولت افغانستان مرز مشترک بین این کشور و پاکستان را که حدود ۲۴۰۰ کیلو متر طول دارد، به رسمیت نمی‌شناسد و مدعی است که معاهده‌ای که در این مورد در سال ۱۸۹۳ میلادی بین امیر عبدالرحمان خان، پادشاه وقت افغانستان و سر مورتیمر دیورند، وزیر خارجه وقت هند بریتانیایی امضا شده، اعتبار ندارد.

اما دولت پاکستان و جامعه بین‌المللی این مرز را به عنوان مرز بین‌المللی بین دو کشور به رسمیت می‌شناسند.

Advert test
۱۳۹۶-۰۸-۲۱ ۱۳۹۶-۰۸-۲۱
کوکچه پرس