دختران افغان روبات ساز برنده جایزه در اروپا شدند

کوکچه پرس946 نمایش هاآخرین بروزرسانی:جمعه ۱۰ قوس ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۰ قبل از ظهر

سفارت افغانستان در لندن روز پنجشنبه به بنیاد توماس رویترز گفته است که در این جشنواره، دختران ربات ساز افغان رباتی را به نمایش گذاشتند که با انرژی آفتابی کار می کند و به کشاورزان کوچک در قسمت بذر افشانی و درو گندم کمک می نماید.

سفارت افغانستان در لندن می گوید در جشنواره ربات سازی که در پایتخت استونیا برگزار شد، این دختران ربات ساز افغان توانستند برنده جایزه با اعتبار «چالشی کارآفرینی» در اروپا شوند.

تالین پایتخت استونیا از ۲۴ تا۲۶ ماه نومبر سال روان میلادی میزبان بزرگترین جشنواره ربات سازی بود. در این جشنواره سه دختر روبات ساز افغان نیز شرکت کرده بودند.

کسانی حق ورود به این مسابقه را داشتند که یک ربات بسازند که « یک مشکل واقعی جهان را حل کند» و« مشتریان آن را خرید کنند.»

سید طیب جواد سفیر افغانستان در بریتانیا در یک بیانیه گفته است: آنان یک مثال خوب برای مردم در سراسر جهان اند و اگر از جوانان افغان حمایت لازم شود و فرصت داده شود تا تحصیلات شان را به گونه بهتر به پیش ببرند،جوانان افغان می توانند به دست آوردهای چشمگیر دست یابند.

در بیانیه سفارت افغانستان در لندن نیز آمده است: این موفقیت آن ها در استونیا با یک جایزه کوچک نقدی نیز توام می باشد. آن ها همچنان دعوت شده اند تا در ماه می در یک مراسم بزرگتر در ایالات متحد امریکا سهم بگیرند.

۱۳۹۶-۰۹-۱۰
کوکچه پرس