۲۰۰ مکتب در هرات توسط طالبان کنترل می‌شود

رئیس اداره آموزش و پرورش هرات گفت: در برخی از شهرستانهای ناامن طالبان بر مدارس نظارت می‌کند و کنترل این مکانهای آموزشی خارج از دستان دولت است.

125 نمایش هاآخرین بروزرسانی:یکشنبه ۱۲ قوس ۱۳۹۶ - ۱:۴۸ بعد از ظهر

 عبدالرزاق احمدی رئیس اداره آموزش و پرورش هرات با اشاره به وجود تعداد زیاد مدارس در شهرستان‌های هرات که در تهدید شدید امنیتی از سوی طالبان قرار دارند گفت: به تازگی دیده شده که در شهرستان‌های ناامن طالبان بارها به مدارس حمله کردند.

وی افزود: در حال حاضر بیش از ۲۰۰ مکتب در هرات در شهرستان‌های ناامن وجود دارد که شدت ناامنی‌ها و وجود طالبان در این شهرستان‌ها سبب شده است تا اداره آموزش و پرورش هرات نتواند بر این مدارس نظارت کند.

احمدی گفت: در حال حاضر یکی دیگر از چالش‌ها فراروی اداره آموزش و پرورش نبود کلاس‌های درسی استاندارد است و دانش آموزان سال‌هاست که در چادرهای اهدا شده از سوی موسسات مشغول تحصیل هستند، نبود کتب درسی نیز بر مشکلات افزوده است.

سید اشرف سادات فعال اجتماعی در هرات از روند آموزش در شهرستان‌ها و روستاهای هرات ابراز نگرانی کرد و گفت: نبود امنیت در این مناطق سبب عقب ماندن شهروندان از آموزش و تربیت شده که این امر ناتوانی وزارت آموزش و پروش در افغانستان را نشان می‌دهد.

جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات نیز از اشتیاق مردم در مناطق مختلف هرات به آموختن و آموزش گفت و افزود: اداره محلی هرات با همکاری با نیروهای امنیتی عملیات‌های مختلف برای سرکوب طالبان را راه اندازی کرده و به زودی شاهد آن خواهیم بود که دیگر هیچ مکتب و مراکز آموزشی دغدغه ناامنی را نداشته باشند.

این درحالیست که هرات در حال حاضر بیش از یک هزار مکتب در مناطق مختلف دارد که به گفته مسوولان اداره آموزش وپرورش هرات از این میان بیش از ۴۰ مکتب به دلیل تهدیدهای امنیتی مسدود است.

۱۳۹۶-۰۹-۱۲ ۱۳۹۶-۰۹-۱۲
کوکچه پرس