وزارت صحت عامه: ۲۵۲۲ واقعه مثبت اچ آی وی در کشور به ثبت رسیده است

کوکچه پرس183 نمایش هاآخرین بروزرسانی:یکشنبه ۱۲ قوس ۱۳۹۶ - ۲:۵۱ بعد از ظهر
وزارت صحت عامه: ۲۵۲۲ واقعه مثبت اچ آی وی در کشور به ثبت رسیده است
دوکتور فدا محمد پیکان معین عرضه خدمات صحی وزارت صحت عامه

به گزارش کوکچه ، وزارت صحت عامه کشور، از روز جهانی مبارزه علیه ویروس اچ آی وی و بیماری ایدز تحت شعار “حق صحت– خون خود را برای اچ آی وی آزمایش نمایید به منظور بلند بردن آگاهی عامه و تجدید تعهد مسوولین برای مبارزه علیه این بیماری تجلیل به‌عمل اورد.

نظر به آمار اداره ملل متحد مبارزه با ایدز، حدود  ۳۶اعشاریه ۷ ملیون انسان متبلا به ویروس اچ آی وی و بیماری ایدز در سراسر جهان هستند، که ازین میان بیشتر از یک ملیون تن جان های شانرا سالانه از دست میدهند. همچنان نزیک به ۲ اعشاریه ۱ ملیون واقعات جدید اچ آی وی و ایدز به ثبت رسیده است.

دوکتور فدا محمد پیکان معین عرضه خدمات صحی وزارت صحت عامه، بیماری ایدز و ویروس اچ آی وی را یک معضل صحی خوانده میگوید که، در حال حاضر ۲۵۲۲ واقعه مثبت اچ آی وی در کشور به ثبت رسیده است که۷۵ درصد ذکور و ۲۵ درصد آنان را اناث تشکیل میدهند و نیز در میان  آنها ۵۴ تن اطفال زیر ۱۵ سال شامل اند.

معین عرضه خدمات صحی، در رابطه به کارکرد های وزارت صحت عامه در جهت مبارزه علیه این بیماری صحبت نموده گفت:” وزارت صحت عامه خدمات وقایوی و تداوی اچ آی وی را در۱۳ ولایت عمده کشور بشمول کابل، هرات، بلخ، کندهار، ننگرهار، کندز، غزنی، بدخشان، کنر، دایکندی، فراه، نیمروز و خوست از طریق ۱۱ باب مرکز مشوره دهی و آزمایش دواطلبانه، ۱۵ باب مرکز کاهش اضرار در سطح جامعه، ۹  باب مرکز کاهش اضرار در سطح محابس، ۲  باب مرکز وقایوی برای جوانان  در سطح جامعه، ۵  باب مرکز وقایه از مادر به طفل در ۵ شفاخانه حوزوی و ۵ باب مرکز تداوی اچ آی وی در کابل، هرات، جلال آباد، مزار شریف وخوست راه انداری  نموده است.

از سوی دیگر این وزارت مصمم است تا تداوی معاوضوی اوپیویید را در شهر های بزرگ کشور همچنان محابس بیشتر افزایش دهد که این یکی از شیوه های موثر جلوگیری از انتشار ویروس اچ آی وی و هیپاتیت میتواند باشد.

جنگ، استعمال و قاچاق مواد مخدر ، سرحدات باز، مشکلات اقتصادی، سطح پایین سواد، مهاجرت های داخلی و خارجی، زرقیات تطبیق خون غیر مصؤن به خصوص موجودیت درحدود سه ملیون استفاده کننده  مواد مخدر و بلند بودن شیوع واقعات اچ آی وی در بین گروپ های معروض به خطر بلند در کشور های همسایه مانند ایران و پاکستان را از جمله عوامل عمده شیوع این ویروس در افغانستان دانسته میباشد.

Advert test
۱۳۹۶-۰۹-۱۲ ۱۳۹۶-۰۹-۱۲
کوکچه پرس