ترامپ بیت المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل می شناسد

104 نمایش هاآخرین بروزرسانی:چهارشنبه ۱۵ قوس ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۱ بعد از ظهر
ترامپ امروز بیت المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت خواهد شناخت

مقام‌های ارشد کاخ سفید اعلام کرد‌ه اند که دولت امریکا قصد دارد امروز چهارشنبه بیت المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت بشناسد. این مقام‌های کاخ سفید که روز سه‌شنبه (۱۴ قوس) با خبرنگاران در واشنگتن صحبت می‌کردند بیان داشتند که دونالد ترامپ، رییس جمهور، فردا به وزارت خارجه دستور خواهد داد فرآیند انتقال سفارت امریکا به بیت المقدس را شروع کند.

گفته می‌شود که این فرآیند چندین سال وقت می برد.

در همین حال بسیاری از کشورهای اسلامی به دونالد ترامپ رییس جمهور امریکا هشدار دادند که انتقال سفارت امریکا از تل آویو به بیت المقدس می تواند پیامدهای خطرناکی داشته باشد.

ابو زهری در شبکه اجتماعی توییتر تاکید کرد: این دور از درگیری ها نیز چیزی جز پشیمانی و زیان برای رژیم اشغالگر در پی نخواهد داشت. ابو زهری این سخنان را در واکنش به تصمیم رئیس جمهوری آمریکا برای به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی (اسرائیل) و انتقال سفارتخانه آمریکا به این شهر عنوان کرد. از سوی دیگر رسانه های رژیم صهیونیستی امروز (چهارشنبه) از دستگیر شدن ‘شای مطور’ دبیر کل جنبش فتح در شهر قدس خبر دادند. همچنین این رسانه ها به بازداشت هشت فلسطینی در کرانه باختری توسط نظامیان این رژیم اشاره کردند.

تشکیلات خودگردان فلسطین اعلام کرد، ترامپ  قصد خود برای انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس را به محمود عباس خبرداد. همچنین دیوان پادشاهی اردن اعلام کرده است، ترامپ به پادشاه اردن خبر داد که قصد دارد سفارت واشنگتن در تل آویو را به قدس منتقل کند. خبرنگار العالم پیش از این در خبری فوری اطلاع داده بود رژیم اشغالگر در راستای آمادگی برای به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم اشغالگر از سوی امریکا، سطح آماده باش نیروهای خود را افزایش داده است. ترامپ پیش از این دو بار قانون انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس را به دلیل آنچه احتمال تاثیر منفی بر روند گفت و گوهای سازش میان اسرائیل و فلسطینیان اعلام شده، تعلیق کرده است. ‘جرد کوشنر’ مشاور و داماد دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز یکشنبه گفت که رئیس جمهوری هنوز درباره به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی تصمیمی نگرفته است. وی با این حال تاکید کرد که این مساله همچنان در دست بررسی است. ‘صائب عریقات’ دبیر کمیته اجرایی ‘سازمان آزادی بخش فلسطین’ همچنین هشدار داده است که اعتراف آمریکا به پایتخت بودن قدس برای اسرائیل یک آشوب بین المللی خطرناک ایجاد خواهد کرد. همچنین کاخ سفید اعلام کرد ترامپ تا ساعاتی دیگر دراین رابطه با نخست وزیر رژیم اشغالگر نیز گفت و گوی تلفنی خواهد داشت. فلسطینی ها در هفته ای که گذشت همواره تاکید کرده اند که انتقال سفارتخانه آمریکا ازتل آویو به بیت المقدس غیر قابل پذیرش است.

۱۳۹۶-۰۹-۱۵ ۱۳۹۶-۰۹-۱۵
کوکچه پرس