واکنش های رهبران سیاسی جهان به اقدام ترامپ برای تایید بیت المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی

252 نمایش هاآخرین بروزرسانی:چهارشنبه ۱۵ قوس ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۸ بعد از ظهر
واکنش های رهبران سیاسی جهان به اقدام ترامپ برای تایید بیت المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی

رئيس‌جمهور آمريکا روز چهارشنبه از تصميم خود براي اعلام قدس به عنوان پايتخت فلسطين اشغالي دفاع کرد و گفت که اين اقدام بايستي مدتها قبل انجام مي‌شد.

دونالد ترامپ، رئيس‌جمهور آمريکا از تصميمش براي اعلام قدس به عنوان پايتخت فلسطين اشغالي دفاع کرد. وي گفت: «تصميم من از مدتها پيش شکل گرفته است و اين تصميم بايستي خيلي زودتر از اين گرفته مي‌شد.»

مناقشه بر سر پایتخت  اسرائیل چند سالی است که به یکی از  دغدغه های روسای جمهور آمریکا بدل شده است، در این میان گفته می شود ترامپ؛ شخصیت جنجالی این روزهای آمریکا بنا دارد اقدام عجیب دیگری در حوزه سیاست خارجی خود و منطقه خاورمیانه انجام دهد و آن چیزی نیست جز پذیرش و تایید بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل که تغییر محل سفارت آمریکا از تلاویو به این شهر را در پی دارد؛ این در حالی است که پیش از این هیچ کشور و هیچ یک از روسای جمهوری آمریکا زیربار  آن نرفتند و به گونه ای از آن سرباز زدند.

به گزارش جماران، در این میان، بررسی واکنش سیاستمداران و چهره های شناخته شده به این اقدام جالب توجه است:

رهبر  ایران در این باره گفت: اینکه ادعا میکنند میخواهند قدس را پایتخت رژیم صهیونیستی اعلام بکنند، با این کار بلاشک ضربه‌ی بزرگتری خواهند خورد. بی تردید فلسطین آزاد خواهد شد.

شورای مسلمانان بریتانیا عصر چهارشنبه با صدور بیانیه‌ای تصمیم دونالد ترامپ رئیس‌ جمهوری آمریکا برای به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به‌عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی را محکوم و تصریح کرد که این اقدام روند صلح در خاورمیانه را از بین می‌برد.

رئیس جمهوری ایران  نیز  در گفت و گوی تلفنی که با اردوغان رئیس جمهور ترکیه در این باره داشت، تاکید کرد: کشورهای اسلامی باید متحد و یکصدا در برابر تصمیم تحریک آمیز و بسیار خطرناک آمریکا، اقدام جدی انجام دهند. قدس، بخش لاینفک فلسطین است و مسوولیت بی ثباتی و ناامنی ها، مستقیما بر عهده رژیم صهیونیستی است.

وی علاوه بر این در افتتاحیه کنفرانس وحدت اسلامی که روز گذشته برگزار شد گفت: قدس شریف متعلق به مسلمانان و فلسطین است و جایی نیست که کسی بخواهد در آن، در برابر افکار و احساسات مردم ایستادگی کند و این ماجراجویی جدید استکبار جهانی در منطقه است. جمهوری اسلامی ایران اگر چه به حمایت از ملت‌ها بپا خواسته و خواهان حل مشکلات از طریق مذاکره است و هرگز با جابجایی مرزها در منطقه موافق نبوده، اما در برابر تجاوز استکبار نسبت به مقدسات اسلامی تحمل ندارد.

شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران نیز در واکنشی تند به این مساله گفت: 

کشور های اسلامی به صورت متحد و یکصدا این توطئه را محکوم نموده و قاطعانه با بهره گیری از مجموعه ظرفیتهای سیاسی خود مقابل آن خواهند ایستاد. باتوجه به تبعات امنیتی و سیاسی هرگونه تصمیم در مورد شهر قدس، مسولیت بی ثباتی و ناامنی حاصل از این گونه اقدامات نابخردانه مستقیما بر عهده رژیم صهیونیستی و آمریکا خواهد بود.هر نوع تصمیم گیری در مورد آینده این سرزمین در صلاحیت ساکنان اصیل و غیر مهاجر آن بوده و هیچ کشوری نمی تواند با نادیده گرفتن حقوق مسلم مردم فلسطین برای این کشور اسلامی تصمیم گیری کند. قدس شریف پایتخت کشور اسلامی فلسطین است.

محمدجواد ظریف؛ وزیر امورخارجه ایران نیز در واکنش به این اقدام گفت: اگر نیمی از پول‌هایی را که برخی از حاکمان منطقه برای حمایت از تروریسم، افراط‌گرایی، فرقه‌گرایی و تحریک علیه همسایگان هزینه می‌کنند برای آزادسازی فلسطین هزینه می‌کردند، امروز ما با این خودخواهی آمریکا مواجه نبودیم که می‌خواهد «بیانیه کسی که هیچگونه مالکیتی ندارد را برای کسی که حقی ندارد» اجرا کند. به رغم همه این‌ها قدس برای همیشه عربی – اسلامی باقی خواهد ماند چه بخواهند چه نخواهند.

احزاب سیاسی ترکیه در نشست علنی مجلس با انتشار بیانیه مشترکی در خصوص طرح آمریکا برای شناسایی قدس به عنوان پایتخت اسرائیل، «رد صریح اقدامات ماجراجویانه در این رابطه از سوی مجلس ملت کبیر ترکیه» را به اطلاع افکار عمومی جهان رساندند.

المیادین نیز به نقل ازمقامات روسیه نوشته است: مسکو هرگز قدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت نخواهد شناخت.

شیخ نعیم قاسم؛ معاون دبیرکل حزب الله نیز گفته است: ترامپ امروز به صراحت پایان حل وفصل سیاسی را درباره مسئله فلسطین اعلام می کند.از این به بعد باید از  گزینه مقاومت در همه سطوح حمایت شود.

معاون رئیس جمهور عراق، دیگر کشور منطقه نیز  خواستار مداخله سریع سازمان ملل و مخالفت با انتقال سفارت آمریکا به قدس اشغالی شد.

سخنگوی وزارت خارجه کانادا، نیز در واکنش به این اقدام  دولت همسایه جنوبی اش اعلام کرد:  کانادا قدس را به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی به ‌رسمیت نمی‌شناسد.

پاپ؛ رهبر کاتولیک‌های جهان نیز در انتقاد از تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی خواستار عملکرد هوشمندانه و حفظ وضعیت کنونی این شهر شد.

اردوغان؛ رئیس جمهوری ترکیه نیز در سخنانی تهدیدآمیز اعلام کرد: قدس خط قرمز است و ممکن است روابط دیپلماتیک با اسرائیل را قطع کنیم.

اسماعیل هنیه؛ رئیس دفتر سیاسی حماس در این باره گفت: تصمیم آمریکا برای انتقال سفارت این کشور به قدس زمینه ساز بروز تحولات هولناک می‌شود. ما فلسطینیان همواه از بیت‌المقدس و سرزمین و حقوق حقه خویش دفاع می‌کنیم.

مقتدی صدر روحانی پرنفوذ و شیعه عراقی خطاب به ترامپ گفت:  قدس متعلق به ماست نه غیر از ما  و نظر و دیدگاه شما ارزشی ندارد.

مقامات مصر نیز  اعلام کردند: وزرای خارجه اعضای اتحادیه عرب شنبه هفته آینده نشستی درباره قدس تشکیل خواهند داد.

مبارکه البراهمی؛ نماینده پارلمان تونس نیز  درباره این مداخله جویی ترامپ در مسائل خاورمیانه گفت: ما عربستان را مسئول فروش فلسطین می دانیم.

موگرینی؛ مسئول سیاست خارجی  اتحادیه اروپا  نیز درتماس بامحمود عباس ، رئیس دولت خودگردان فلسطین؛ گفت:  باید ازهر اقدام مخدوش کننده ای خودداری کرد.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در نشست خبری مشترک با ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن در مجتمع ریاست جمهوری بش‌تپه آنکارا اعلام کرد: “به عنوان رئیس جمهور ترکیه و رئیس دوره‌ای سازمان همکاری اسلامی خواهان توجه افکارعمومی جهان به مسئله قدس هستم”.

اردوغان در فراخوان خود به افکار عمومی جهان در مورد قدس اظهار داشت: “قصد آمریکا برای معرفی قدس به عنوان پایتخت اسرائیل نه تنها مغایر با قطعنامه‌های سازمان ملل، بلکه با ویژگی تاریخی قدس نیز مغایر است. این اقدام به معنای نادیده گرفتن حقوق بین الملل، واقعیت‌های تاریخی و اجتماعی است. همانگونه که تصمیم اسرائیل مبنی بر الحاق قدس و اقدامات این کشور در راستای این موضوع هیچ وقت پذیرفته نشده است، اظهارات اخیر نیز وجدانا و هم از لحاظ تاریخی معتبر نیست”.

سخنان اردوغان در این نشست خبری به شرح زیر است؛

نشست سران سازمان همکاری اسلامی برای بررسی مسئله قدس ۱۳ دسامبر در استانبول برگزار خواهد شد. قدس حریم عصمت و نورچشم همه مسلمانان است. پیامد هر اقدامی بدون توجه به این واقعیت، ناکامی و یاس خواهد بود. اهمیت صلح و ثبات در منطقه به حدی است که نمی‌توان آن را قربانی منافع و سیاست داخلی دولت‌ها کرد.

با اردن درمورد حفظ قداست و جایگاه تاریخی قدس رویکرد مشترکی داریم. اهمیت زیادی برای نقش حیاتی پادشاهی اردن هاشمی به عنوان حامی اماکن مقدس در قدس قائل هستیم. هر اقدام اشتباهی در تغییر وضعیت تاریخی قدس، موجب خشم تمام جهان اسلام خواهد شد. این مساله همچنین می‌تواند سبب نزاع‌های جدید و شعله‌ور شدن کشمکش‌ها در منطقه شود.

به تمام جهان اعلام می‌کنم که باید از هرگونه اقدام برای تغییر موقعیت حقوقی قدس که قطعنامه‌های سازمان ملل نیز بر آن صحه گذاشته است اجتناب کرد. هیچ کس حق ندارد به خاطر آمال شخصی خود با سرنوشت میلیارد‌ها انسان بازی کند. چنین اقدامی تنها به نفع گروه‌های تروریستی است.

به عنوان رئیس جمهور ترکیه و رئیس دوره ای سازمان همکاری اسلامی، از ایالات متحده آمریکا می‌خواهم از این اقدام خود که موجب تنش و هرج و مرج در منطقه می شود، خودداری کرده و از اسرائیل نیز می خواهیم تا سیاست هایی در راستای صلح و آشتی در پیش گیرد.

هر اقدام ناقض قطعنامه‌های سازمان ملل متحد در رابطه با فلسطین، ضربه مهلکی به آرمان زندگی مسالمت آمیز مردم با باورهای متفاوت در کنار هم است. امکان صرف نظر از تشکیل دولت فلسطین به پایتختی قدس و درون مرزهای ۱۹۶۷ که ما آن را به عنوان شرط امنیت و صلح در منطقه می‌دانیم، غیر ممکن است.

«عبدالفتاح السيسي »رئيس جمهوري مصر روز چهارشنبه در جلسه باشماري از وزراي کابينه اين کشور گفت: پرونده بيت المقدس بسيار حساس است و بايد با آن احتياط بر خورد کرد.

منابع دیپلماتیک تاکید کردند که روسیه قدس را به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی به‌رسمیت نمی‌شناسد.

منابع دیپلماتیک در مسکو به شبکه خبری المیادین گفتند که روسیه هرگز قدس را به عنوان پایتخت اسرئیل به‌رسمیت نمی‌شناسد.

این منابع گفتند که روسیه معتقد است که هیچ جایگزینی برای تشکیل دو دولت وجود ندارد و قدس شرقی پایتخت فلسطین است.

منابع مذکور تاکید کردند که روسیه از خواسته‌های ملت فلسطین برای تشکیل دولت حمایت می‌کند.

مسئولان آمریکایی روز چهارشنبه اعلام کردند که ترامپ در جریان سخنرانی خود قدس را پایتخت اسرائیل اعلام خواهد کرد.

این در حالی است که مقامات کشورهای مختلف درباره تشدید تنش در منطقه و جهان در پی اعلام قدس به‌عنوان پایتخت اسرائیل هشدار داده‌اند.

رئیس‌جمهور آمریکا در جریان کارزار انتخاباتی خود در سال گذشته وعده انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس اشغالی را داده بود ولی وی در ژوئن گذشته این اقدام را برای اجتناب از تشدید تنش در منطقه به تعویق انداخت.

رادیو رژیم صهیونیستی نیز روز چهارشنبه اعلام کرد که در آستانه به‌رسمیت شناختن قدس به‌عنوان پایتخت اسرائیل توسط دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا، در قدس و کرانه باختری حالت آماده‌باش فوق العاده اعلام شده است.

۱۳۹۶-۰۹-۱۵
کوکچه پرس