تصمیم ترامپ خشم مسمانان در سراسر جهان را برانگیخت

83 نمایش هاآخرین بروزرسانی:پنج شنبه ۱۶ قوس ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۴ قبل از ظهر

اعلام دونالد ترامپ، رئيس جمهوري آمريکا مبني بر برسميت شناختن بيت المقدس به عنوان پايتخت رژيم صهيونيستي، علاوه بر واکنش منفي سران جهاني، اعتراضات مردم را در غزه، رام الله، لبنان و ترکيه برانگيخت. در پي اعلام دونالد ترامپ، رئيس جمهوري آمريکا مبني بر برسميت شناختن بيت المقدس به عنوان پايتخت اسرائيل، روز چهارشنبه فلسطيني ها به خيابانهاي رام الله و غزه آمدند و با آتش زدن پرچم آمريکا شعارهايي در مخالفت با تصميم ترامپ سر دادند.

همچنين چهارشنبه شب در لبنان و ترکيه نيز گروه هايي از مردم به خيابان هاي آمدند و عليه تصميم ترامپ شعار دادند. در غزه گروهي از جوانان خشمگين فلسطيني با آتش زدن تايرخودرو، چندين خيابان را بستند و عليه ترامپ شعار دادند. در لبنان صدها پناهنده فلسطيني در اردوگاه برج البراجنه بيروت تظاهرات کردند. در اين تظاهرات گروهي عليه تصميم رئيس جمهوري آمريکا شعار مي دادند و گروهي خواستار مقاومت مسلحانه عليه اسرائيل بودند.

در ترکيه صدها نفر معترض در روبروي سفارت آمريکا در آنکارا و همچنين کنسولگري آمريکا در استانبول تجمع کردند و با تصميم آمريکا در به رسميت شناختن بيت المقدس بعنوان پايتخت اسرائيل ابراز مخالفت کردند.

برخي معترضان در استانبول کاغذهايي که پرچم اسرائيل روي آن نقش بسته بود را به آتش کشيدند و بر روي ديوارهاي کنسولگري آمريکا شعار «فلسطين آزاد» را نوشتند. آمريکا بعد از دهه‌ها تلاش براي نشان دادن بي طرفي‌اش در اختلافات ميان اسرائيل و فلسطيني‌ها، با تصميمي يک طرفه و بدون اجماع جهاني بيت المقدس را پايتخت اسرائيل اعلام کرد.

محمود عباس، رئيس تشکيلات خودگردان فلسطيني روز چهارشنبه در بيانيه اي که از تلويزيون پخش شد گفت که دونالد ترامپ اعتبارش را به عنوان يک ميانجي از دست داده است.

نجيب رزاق نخست وزير مالزي در سخناني از مسلمانان در هر تمامي نقاط جهان خواسته است تا با تصميم رئيس جمهور آمريکا مبني بر به رسميت شناختن قدس اشغالي به عنوان پايتخت اسرائيل، به شدت مخالفت کنند.

نماینده جنبش حماس در ایران تاکید کرد که انتقال سفارت آمریکا به قدس باعث خروش فلسطینیان در برابر رژیم صهیونیستی خواهد شد.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در توییتر به تصمیم رییس جمهور آمریکا برای اعلام قدس به عنوان پایتخت فلسطین اشغالی واکنش نشان داد.

دفتر پادشاهی عربستان با صدور بیانیه ای تصمیم آمریکا برای اعلام قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی را محکوم کرد.

موضوع انتقال سفارت آمریکا در اراضی اشغالی از «تل‌آویو» به «بیت‌المقدس» و به موازات آن، معرفی این شهر بعنوان پایتخت رژیم صهیونیستی از سوی سردمداران آمریکا، دوباره بر سر زبان‌ها افتاده است و جدیدترین نمونه از دسایس مشترک آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها برای منطقه محسوب می‌شود.

روز جمعه، یک مقام عالی‌رتبه در دولت «دونالد ترامپ» به شرط افشا نشدن نامش به رویترز گفت که «ترامپ روز چهارشنبه طی یک سخنرانی، احتمالا قدس را پایتخت اسرائیل معرفی خواهد کرد». اقدامی که پیش‌زمینه آن، دستور انتقال سفارت آمریکا از «تل‌آویو» به «بیت‌المقدس» است.

ترامپ محبوب صهیونیست‌ها

اصرار ترامپ به انتقال سفارت آمریکا در اراضی اشغالی فلسطین از تل‌آویو به بیت‌المقدس، چهل‌ و پنجمین رئیس‌جمهور آمریکا را برای صهیونیست‌ها به محبوب‌ترین ساکن کاخ سفید تبدیل کرده است – هرچند ترامپ در داخل آمریکا منفورترین رئیس جمهور این کشور انتخاب شده است – این موضوع یکی از شعارهای انتخاباتی ترامپ نیز محسوب می‌شد و از همان اواسط فوریه ۲۰۱۷ که ترامپ بعنوان چهل و پنجمین رئیس‌جمهور آمریکا راهی کاخ سفید شد نیز در دستور کار استراتژیست‌های سیاست خارجی‌اش قرار گرفت اما هر بار به دلایل مختلف عملیاتی نشد.

صهیونیست‌های غاصب با حمایت استعمارگرانی مثل آمریکا و انگلیس و با جعل سند، بیت‌المقدس را پایتخت خود می‌دانند و اصرار دارند که کشورهای جهان بویژه غربی‌ها سفارت خود را از تل‌آویو به بیت‌المقدس که آنها آنرا اورشلیم می‌خوانند، منتقل کنند. این امر از آن جهت که برای کشورهای دنیا تبعات مادی و معنوی بیشماری دارد و از منظر آنها روند صلح را مخدوش می‌سازد، بایکوت شده است. اما ظاهرا ترامپ قصد دارد تابوشکنی کند و سفارت آمریکا را از تل‌آویو به بیت‌المقدس انتقال دهد و با این کار به ادعای صهیونیست‌ها مبنی بر پایتخت بودن اورشلیم، رسمیت بخشد.

ماموریت رئیس‌جمهور آمریکا به یک وکیل یهودی

در اواخر مِی سال جاری میلادی(اوایل خرداد ۹۶) در آستانه سفر ترامپ به سرزمین‌های اشغالی، محافل نزدیک به رئیس‌جمهور آمریکا از قصد او برای صدور دستور انتقال پایتخت آمریکا از تل‌آویو به بیت‌المقدس خبر داده بودند. حتی ترامپ وکیل قدیمی و یهودی خود یعنی«دیوید فریدمن» را هم با همین ماموریت راهی سرزمین‌های اشغالی کرد و او را متصدی سفارت آمریکا در اسرائیل گردانید.

حتی «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی نیز در همان مقطع زمانی در آستانه سفر ترامپ به سرزمین‌های اشغالی،در برابر هزاران صهیونیست غاصب که در جشن اشغال قدس شرقی شرکت کرده بودند، گفت:«امشب به تمام جهان به روشن‌ترین شکل ممکن می‌گویم که قدس پایتخت اسرائیل بوده و همیشه پایتخت خواهد ماند»!

البته در آن مقطع، ترامپ به سبب مخالفت اعراب و برخی دول غربی و همچنین هزینه سرسام آور احداث سفارتخانه در بیت المقدس، تعجیل خود برای انتقال پایتخت آمریکا در سرزمین‌های اشغالی را کنار گذاشت؛ هر چند اعلام داشته که در مقاطع بعدی آن ایده را اجرایی خواهد کرد.

روزشماری محافل صهیونیستی برای تغییر پایتخت در اراضی اشغالی

ظاهرا آن مقطع فعلی، زمان کنونی است؛ چرا که علاوه بر رویترز، رسانه‌های صهیونیستی نیز از جمله کانال ۱۰ تلویزیون این رژیم و همچنین نشریه جروزآلم پست، بر انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به بیت‌المقدس و اعلام پایتختی این شهر برای رژیم صهیونیستی، ظرف هفته نخست ماه دسامبر(هفته جاری) تاکید کرده بودند.

کانال ۱۰ تلویزیون صهیونیست‌ها هفته پیش ادعا کرد که «در اورشلیم (بیت‌المقدس) انتظار بسیار بالایی وجود دارد که ترامپ رسماً اعلام کند اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائیل می‌شناسد. او به تیمش دستور داده آماده انتقال سفارت باشند. انتظار می‌رود ترامپ این موضوع را از همین یکشنبه اعلام کند.»

جروزآلم پست نیز به نقل از«مایک پنس» معاون اول ترامپ نوشته بود که«رئیس‌جمهور آمریکا مجدانه انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به اورشلیم را بررسی می‌کند».

البته در آخرین خبرها چنین آمده بود که دولت ترامپ مجددا موضوع انتقال سفارت آمریکا در اراضی اشغالی را به تاخیر می‌اندازد اگرچه در به رسمیت شناختن پایتخت جدید اشغالگران پیشقدم خواهد بود. در همین رابطه رویترز گزارش داده که«دولت ترامپ علی‌رغم اعلام قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی در روز چهارشنبه وعده انتقال سفارت آمریکا از تل آیو به قدس را به زمانی دیگر موکول خواهد کرد».

دلایل به تعویق افتادن مجدد انتقال سفارت

پیرامون دلایل به تعویق افتادن مجدد تصمیم دولت ترامپ برای انتقال سفارت آمریکا در سرزمین‌های اشغالی، دو نگاه عمده وجود دارد. نخست آنکه واشنگتن با همراهی اذناب منطقه‌ای‌اش و حکام مرتجع عرب در حال استمزاج طرف‌های فلسطینی و مهیا کردن شرایط است تا در موعد مناسب از سفارت جدید خود و پایتخت جدید صهیونیست‌های غاصب رونمایی کند و گامی دیگر در جهت تثبیت موجودیت نامشروع رژیم صهیونیستی بردارد. نگاه دوم این است که ترامپ و استراتژیست‌های صهیونیست‌ وی قصد دارند از موضوع انتقال سفارت بعنوان یک حربه و برگ بازی در مواجهه با طرف‌های فلسطینی استفاده کنند تا آنها را وادار به پذیرش خواسته‌های نامشروع صهیونیست‌های غاصب در روند فتنه جویانه و خطرناکی موسوم به «طرح آشتی» کنند.

واکنش قاطعانه جریان مقاومت اسلامی به طرح فتنه‌جویانه آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها

اما طرف‌های فلسطینی بویژه جریان مقاومت اسلامی این کشور در قبال طرح فتنه‌جویانه اخیر آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها موضعی قاطعانه اتخاذ کرده‌اند. «عزت رشق » از رهبران ارشد جنبش مقاومت اسلامی حماس پس از انتشار خبر «احتمال اجرایی شدن طرح انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس در روز چهارشنبه» اعلام کرد در صورتی که طرح آمریکا مبنی بر به رسمیت شناختن قدس به‌عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی عملی شود، امت اسلامی و عربی،همچون«جرقه‌های آتش بزرگی» دامن اسرائیل را خواهند گرفت.

وی این اقدام دونالد ترامپ را سیلی محکمی دانست به تمامی کسانی که دل به مذاکرات سازش با دشمن تحت نظارت آمریکا خوش کرده‌اند و تاکید کرد: «آمریکا نه ‌تنها در قبال مسئله فلسطین عدالت را رعایت نکرده است، بلکه همواره علناً حامی دولت‌های تندروی رژیم صهیونیستی بوده است».

اولین تعویق ترامپ

کنگره آمریکا در سال ۱۹۹۵ قانونی را تصویب کرد که به موجب آن باید قدس به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخته شده و سفارت آمریکا به آنجا منتقل شود. این قانون الزام‌آور، شامل بندی است که به روسای جمهوری آمریکا اجازه می‌دهد در جهت حمایت از منافع امنیت ملی، انتقال سفارت را برای شش ماه به تاخیر بیندازند از آن زمان تاکنون روسای جمهوری آمریکا به طور منظم و پشت هم دستور تعویق انتقال سفارت را دو بار در سال امضا کرده‌اند. ترامپ نیز این کار را در ژوئن(اردیبهشت) انجام داد.

۱۳۹۶-۰۹-۱۶
کوکچه پرس