ناامنی؛ نگرانی اصلی هنرمندان محلی

کوکچه پرس210 نمایش هاآخرین بروزرسانی:شنبه ۲۵ قوس ۱۳۹۶ - ۲:۱۴ بعد از ظهر
ناامنی؛ نگرانی اصلی هنرمندان محلی

۸ صبح : رشد و توسعه موسیقی محلی در مناطق مختلف کشور، از دست‌آوردهای مهم در عرصه فرهنگی و اجتماعی به‌شمار می‌رود. پیوند و علاقه‌مندی مردم به آوازخوان‌ها و موسیقی محلی نیز تا هنوز به ‌گرمی حفظ شده و آوازخوان‌های محلی در میان مردم محبوبیت ویژه‌ای دارند. سال‌هاست که موسیقی محلی مثل خونی در رگ‌های جامعه جریان دارد و در درون خود باورها، اعتقادات، علایق و ارزش‌های متعددی را پرورش داده است. موسیقی محلی بیشتر شامل دنبوره، تنبور، غیچک، طبله، آرمونیه، دهل دو سره، سرنی و… می‌شود. بامیان از ولایت‌هایی است که با وجود فقر و محرومیت فراوان، در هنر موسیقی خویش چیزی کم نگذاشته و جوانان با سرمایه‌های شخصی خویش، این هنر را زنده نگهداشته‌اند. اکنون چندین گروه موسیقی متشکل از دختران و پسران جوان در بامیان فعالیت داشته و دست‌آوردهای کلانی را در عرصه موسیقی و هنری به ‌همراه دارند. یکی از این دست‌آوردها، معرفی چهره مدنی و فرهنگی این ولایت در سطح جهان و افزایش توجه جهان‌گردان به افغانستان است. هم‌چنان انتقال فرهنگ‌ها و ارزش‌ها به نسل جوان، پرشکوه‌ساختن مراسم و برنامه‌های مدنی و ملی، ارایه تصویری مثبت از افغانستان در ذهن جهانیان، تقویت صلح و هم‌دیگرپذیری، برگزاری برنامه‌های آموزشی موسیقی برای دختران و پسران و… از مهم‌ترین دست‌آوردهای موسیقی محلی در بامیان است.

در سالیان گذشته کنسرت‌های موسیقی محلی با دنبوره و طبله در مراسم محلی و ملی، یکی از جذاب‌ترین بخش‌های این مراسم بوده و به‌شدت در جلب و جذب مردم نقش داشته است. ناصر سروش، آوازخوان و مسوول گروه موسیقی صلصال به روزنامه هشت صبح گفته است که او از سال ۲۰۱۵ میلادی تا کنون، ده‌ها دختر و پسر جوان علاقه‌مند به موسیقی محلی را بدون هیچ امتیاز مالی آموزش داده و اکنون هر کدام آن‌ها آوازخوان شده‌اند. به گفته‌ی آقای سروش، آوازخوان‌های جوان دختر و پسر، تا کنون ده‌ها آهنگ محلی، ملی و میهنی را در محافل متعدد به‌شکل دسته‌جمعی اجرا کرده‌اند و این آهنگ‌ها از تلویزیون‌ها نیز نشر شده است. آقای سروش می‌گوید که اگر دولت همکاری کند، او برنامه‌های آموزشی موسیقی و کنسرت‌های خویش را در ۳۴ ولایت کشور برگزار می‌کند تا جوانان کشور با موسیقی محلی کشور خود بیشتر آشنا شوند. اما در این اواخر شماری از این مسوولان گروه‌های موسیقی در بامیان، از مشکلات امنیتی و بی‌توجهی‌ها درباره مشکلات‌شان شکایت داشته و می‌گویند اگر دولت به تأمین امنیت آن‌ها توجه نکنند، نتیجه‌ی تمامی تلاش‌ها و دست‌آوردهای چندین‌ساله‌شان نابود خواهد شد. حفیظ‌الله اختیارزاده، آوازخوان محلی، دنبوره‌نواز و مسوول گروه موسیقی نوای بارو می‌گوید که آن‌ها با بودجه شخصی‌شان برای جوانان آموزش داده‌اند و دولت تا هنوز هیچ کمکی برای آن‌ها نکرده است. به ‌گفته آقای اختیارزاده او چندین بار توسط افراد متعدد لت و کوب شده و وسایل موسیقی‌اش شکستانده شده، اما کسی به ‌دادش نرسیده است. موانع و چالش‌ها

در حال حاضر بزرگ‌ترین مشکل آوازخوان‌های محلی در مناطق مرکزی، مشکلات امنیتی و اقتصادی است. ناصر سروش که استاد انستیتیوت موسیقی نیز است، می‌گوید او هموار مورد تهدید و اخطارهای متعدد قرار گرفته است. او ‌که از مسیر میدان‌شهر از بامیان به کابل می‌اید، به خاطر مشکلات امنیتی در این مسیر، چندین برنامه‌اش نیز لغو شده است. به ‌گفته او، اگر امنیتش تأمین نشود، به‌خاطر حفظ جان خویش دست از آوازخوانی و آموزش گروه‌های موسیقی برخواهد داشت. حفیظ‌الله اختیارزاده می‌گوید: «مشکلات امنیتی از مشکلات عمده‌ی آوازخوانان محلی در کشور است و او نیز، چندین بار مورد تهدید، اِخطار و لت‌و‌کوب قرار گرفته و تمامی وسایل موسیقی‌اش از بین برده شده است. اما تا کنون هیچ برنامه‌ای موثری برای حل مشکلات آن‌ها از سوی دولت در نظر گرفته نشده است.» این آوازخان محلی علاوه بر مشکلات امنیتی، از بی‌توجهی‌های دولت و مسوولان وزارت اطلاعات و فرهنگ کشور نیز شکایت داشته و می‌گویند از آغاز کار تا هنوز دولت یک مورد هم از آنان حمایت مالی نکرده است. جوانان با هزینه‌های شخصی تا هنوز مصارف کورس‌های آموزشی و برنامه‌های فرهنگی خویش را تأمین کرده‌اند. به ‌گفته این هنرمندان اگر دولت و مسوولان امنیتی برای تأمین امنیت آنان و فراهم‌شدن سفرهای هوایی به‌ ولایت‌های دیگر را فراهم نکند، آن‌ها دیگر قادر به ادامه آموزش‌های موسیقی نخواهند بود.

پیشنهادها و راه‌حل‌ها

هنرمندان و آوازخوان‌های محلی برای رشد بیشتر موسیقی محلی، از دولت محلی و مرکزی خواسته‌های مشخصی دارند. آنان می‌گوید که در گام اول مشکلات امنیتی‌شان حل شود و دولت برای سفر هنرمندان به ‌ولایت‌های دیگر، سفرهای هوایی را در نظر بگیرند. مسوولان امنیتی باید جلو اذیت و آزار افراد در برابر آن‌ها را گرفته، عاملان را به پنجه قانون بسپارند. نهادهای امنیتی باید در تأمین امنیت کنسرت‌ها و برنامه‌های محلی تلاش کنند. وزارت اطلاعات و فرهنگ و ریاست‌های اطلاعات و فرهنگ هر ولایت برای برگزاری دوره‌های آموزشی موسیقی محلی، بودجه ویژه‌ای در نظر بگیرند. سطح درک مردم نسبت به اهمیت و جایگاه هنرمندان بالا برده شود و جوانان با استعداد در عرصه موسیقی، مورد توجه و تشویق دولت قرار گیرد.

نتیجه‌گیری

۱- موسیقی محلی از سرمایه‌های بزرگ هنری هر جامعه به ‌شمار می‌رود و بیان‌گر ارزش‌های فرهنگی و زبانی عام‌فهم برای تبیین اهداف و مقاصد ملی است. در طول تاریخ نیز آوازخان‌ها و موسیقی موثرترین وسیله برای هم‌سویی و دوستی مردم و ابزار مناسب برای تحریک احساسات ملی مردم بوده است؛ ۲- موسیقی محلی در بامیان، دست‌آوردهای زیادی دارد، اما اکنون به ‌دلایل بی‌توجهی و مشکلات امنیتی، در وضعیت بدی قرار گرفته است. متأسفانه دولت هیچ اقدامی برای بهبود وضعیت موسیقی محلی و هنرمندان نکرده است. آوازخانان محلی زمانی می‌توانند گام‌های بلندتری بردارند که مشکلات‌شان حل شود؛ ۳- هنرمندان و آوازخوان‌های موسیقی محلی از دولت‌های محلی و دولت مرکزی خواهان توجهی جدی و عملی به‌ مشکلات‌شان است؛ این هنرمندان می‌گویند که در غیر این صورت، آن‌ها دست از آموزش موسیقی محلی و آوازخوانی برخواهند داشت.

۱۳۹۶-۰۹-۲۵ ۱۳۹۶-۰۹-۲۵
کوکچه پرس