معلمان بازداشت شده مکتب گولن در کابل آزاد شدند

کوکچه پرس196 نمایش هاآخرین بروزرسانی:یکشنبه ۲۶ قوس ۱۳۹۶ - ۲:۰۹ بعد از ظهر

ریاست امنیت ملی افغانستان اعلام کرده که چهار آموزگار مکاتب افغان-ترک که هفته گذشته توسط نیروهای امنیت ملی در شهر کابل بازداشت شده بودند، آزاد شده‌اند.

این آموزگاران شامل سه شهروند ترک و یک افغان بودند.

ریاست جمهوری افغانستان قبلا اعلام کرده بود که چهار آموزگار مکتب افغان-ترک به دلایل “امنیتی” بازداشت شده‌اند و این بازداشت ربطی به بسته‌شدن این مکاتب در افغانستان ندارد.

این آموزگاران عصر روز سه‌شنبه ۲۱ قوس/آذر در شهر کابل بازداشت و نیروهای امنیت ملی افغانستان یک مکتب دخترانه افغان-ترک را نیز بازرسی کردند.

پس از کودتای نافرجام جولای/ژوئیه ۲۰۱۷ ترکیه که دولت آن کشور فتح‌الله گولن را متهم به طراحی این کودتا کرد، دولت ترکیه خواهان مسدود شدن مکاتب افغان-ترک در افغانستان شد.

جنبش فتح‌الله گولن در سراسر جهان از جمله افغانستان فعالیت‌های فرهنگی و آموزشی دارد و مکاتب افغان-ترک نیز از سوی بنیاد گولن حمایت می‌شود.

قبل از آن آژانس توسعه و همکاری جهان-ترک (تیکا) در افغانستان، در شهریور/سنبله امسال اعلام ‌کرد که فعالیت این مدارس دارای ماهیت “تروریستی” است و از کابل خواست که این مدارس را ببندد.

مکاتب افغان- ترک ۲۲ سال قبل برای اولین‌بار در شهر شبرغان در شمال افغانستان ایجاد شد. اکنون ۱۲ مکتب از این گونه در افغانستان فعالیت دارند.

Advert test
۱۳۹۶-۰۹-۲۶ ۱۳۹۶-۰۹-۲۶
کوکچه پرس