ترامپ کشورهای مخالف موضعش درباره بیت‌المقدس را تهدید به قطع کمک کرد

کوکچه پرس147 نمایش هاآخرین بروزرسانی:پنج شنبه ۳۰ قوس ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۵ قبل از ظهر

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، هشدار داده که اگر کشورهایی در مجمع عمومی سازمان ملل علیه انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس رای بدهند، این امکان وجود دارد که آمریکا کمک‌های مالی به این کشورها را قطع کند.

آقای ترامپ گفته است: “بگذارید علیه ما رای بدهند. کلی صرفه‌جویی خواهیم کرد. برایمان مهم نیست. اما دیگر آن طور نیست که بتوانند علیه ما رای بدهند و بعد هم صدها میلیون دلار بهشان بدهیم.”

قرار است روز پنجشنبه پیش‌نویس قطعنامه‌ای در مجمع عمومی به رای گذاشته شود که در آن از تصمیم آقای ترامپ در به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل عمیقا ابراز تاسف خواهد کرد.

همه اعضای شورای امنیت سازمان ملل، جز آمریکا، به قطعنامه‌ای رای دادند که از آمریکا می‌خواست موضع خود درباره پایتخت اسرائیل را تغییر دهد، اما آمریکا این تضمیم را وتو کرد.

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل هم هشدار داده که با طرح پیش‌نویس قطعنامه در مجمع عمومی، اسامی کشورهایی را که به این قطعنامه رای مثبت بدهند، برای تدابیر تنبیهی احتمالی به دونالد ترامپ گزارش خواهد کرد.

آقای ترامپ امروز با تهدید به قطع کمک‌های مالی به دیگر کشورها گفته است: “ما دیگر اجازه نمی‌دهیم که ازمان سوءاستفاده شود.”

فلسطینی‌ها می‌خواهند بیت المقدس شرقی، که در حال حاضر در اشغال اسرائیل است، به عنوان پایتخت کشور مستقل فلسطین شناخته شود.

تصمیم آقای ترامپ برای انتقال سفارت به بیت المقدس با واکنش منفی گسترده جهانی روبرو شده است.

البته تصمیم او اجرای یک مصوبه کنگره آمریکا در سال ۱۹۹۵ است که رئیس‌جمهورهای آمریکا پیش از آقای ترامپ اجرای آن را به تعویق انداختند.

Advert test
۱۳۹۶-۰۹-۳۰ ۱۳۹۶-۰۹-۳۰
کوکچه پرس