صدراعظم هند: زنان هرات نماد اعتماد به نفس و توانایی اند

124 نمایش هاکوکچه پرسآخرین بروزرسانی:پنج شنبه ۳۰ قوس ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۶ بعد از ظهر
صدراعظم هند: زنان هرات نماد اعتماد به نفس و توانایی اند
صدراعظم هند: زنان هرات نماد اعتماد به نفس و توانایی اند
ناهید فرید

صدراعظم بزرگترین دموکراسی جهان، نارندرا مودی با کاریزمایی پدرانه و آرامش معنوی که نظیرش را کمتر دیده ام، در اولین لحظهء دیدارمان از دختران هرات پرسید و باورمند بود که زنان هرات نماد اعتماد به نفس و توانایی اند.

او هنگام افتتاح بند سلما این توانایی را در سیمای دختران هراتی که به استقبالش آمده بودند احساس کرده بود. بعد با اشتیاق پرسید، بند سلما چطور است، هراتیان از آن بهره می برند؟ آن روز برای حزب باهاراتیا جاناتا روز مهمی بود و صدر اعظم مودی، علیرقم انتخابات پر مشغله، برای ملاقات با اینجانب وقت گذاشته بود تا ثابت کند که چقدر افغانستان برایش مهم است. مباحث ما، از اقتصاد تا امنیت و از زراعت تا تجارت و انتخابات را در بر گرفت. پروژه های مختلف افغانستان که می تواند زندگی مردم را متحول کند را نیز در جریان این جلسه یادآوری نمودم. او را سخت علاقمند به کمک به زراعت و تجارت افغانستان یافتم.

در صحبتم اظهار کردم که روابط حسنه افغانستان و هندوستان ریشه در تاریخی به قدمت تمدن چندین هزاران ساله ما دارد. پانینی که زبان شناس هند باستان است، بیشتر از دو هزار سال پیش، از جغرافیای امروز افغانستان ظهور کرد و زبان گفتاری سانسکریت هندوستان که ریشهء دهها زبان دیگر هندیست را بنیان نهاد. نام خان عبدالغفار خان رهبر مسلمان افغانستان و از همراهان ماهاتما گاندی در جنگ های استقلال طلبانهٔ هندوستان علیه استعمار، هنوز هم در هندوستان بر سر زبانهاست.

امروز هم هندوستان مانند یک دوست خوب به ملت افغانستان ثابت کرده است که رفیق روزهای سخت ماست. با ساخت بند سلما به خانه های هزاران شهروند ما روشنایی آورده، با هدیهء تعمیر پارلمان بنیاد مردم سالاری را تقویت کرده، با ایجاد زمینهء تحصیل برای هزاران محصل، ظرفیت مدیریتی نسل نوین افغانستان را افزایش داده، با ایجاد بندر چابهار به مردم افغانستان نوید خودکفایی را داده و با دهها پروژهء خرد و بزرگ دیگر، تعهد خود را برای رفاه مردم افغانستان به اثبات رسانده است.

به عنوان حسن ختام، موفقیت بارز حزب باهاراتیاجاناتا را در انتخابات گجرات تبریک گفته افزودم که این بُرد در هندوستان، به دموکراسی جوان افغانستان این پیام را می فرستد که بهترین راه برای بردن انتخابات این است که بتوانیم به عنوان سیاستمداران خدمتگزار قلب های مردم خود را تسخیر کنیم. زنده باد دوستی بی بدیل افغانستان و هندوستان

Advert test
۱۳۹۶-۰۹-۳۰ ۱۳۹۶-۰۹-۳۰
کوکچه پرس