پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی درباره قدس علیرغم تهدیدهای آمریکا تصویب شد

114 نمایش هاکوکچه پرسآخرین بروزرسانی:پنج شنبه ۳۰ قوس ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۸ بعد از ظهر
پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی درباره قدس علیرغم تهدیدهای آمریکا تصویب شد

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه طی سخنانی در نشست مجمع عمومی سازمان ملل که برای راگیری تصمیم دولت آمریکا درباره قدس جمع شد، تاکید کرد: مردم فلسطین نیز مانند همه حق زندگی ایمن و آزاد دارند.

مولود چاووش اوغلو روز پنج شنبه در نشست اضطراری مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به پیشنهاد این کشور برای لغو تصمیم رئیس جمهوری آمریکا درباره قدس برگزار شد، در دفاع از نامه خود که به نمایندگی از سازمان همکاری اسلامی به این مجمع ارسال شده بود، این مطلب را بیان کرد.

وی افزود: ما بارها اینجا گفته ایم که فلسطینی حق دارند مثل ما آزاد و امن زندگی کنند اما اشغال غیرقانونی ادامه پیدا کرده است و این مردم از حقوق اولیه خود محرومند. وزیر خارجه ترکیه ادامه داد: تصمیمات یکجانبه، آینده و ایجاد دو کشور را به مخاطره می اندازد.

چاووش اوغلو با اشاره به صحبت های جنجالی مقامات امریکایی گفت ما قبل از این جلسه شاهد بودیم که یک عضو سازمان ملل تمامی اعضا را تهدید کرد که به این قطعنامه رای مثبت ندهند. این رفتار قابل پذیرش نیست و واقعا غیر اخلاقی است که کسی فکر کند می تواند ارزش های دیگران را بخرد.

وی تاکید کرد ما نمی ترسیم. شما ممکن است قدرتمند باشید اما این به شما هیچ حقی نمی دهد. دونالد ترامپ روز گذشته در اظهاراتی کشورهای موافق قطعنامه امروز مجمع عمومی سازمان ملل را به قطع کمک ها تهدید کرد.

سخنان وزیر امور خارجه ترکیه در این نشست به شرح زیر است:

– امروز همصدا با فلسطین خواهیم شد. فلسطینی‌ها حق دارند در چارچوب مرزهای ۱۹۶۷ و به پایتختی قدس شرقی، دولت خود را داشته باشند.

– برای تامین عدالت در مجمع عمومی همه ما مسئولیت داریم

– اعلام و شناخته شدن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل نقض قوانین بین المللی و حمله به ارزشهای جهانی است

– این رای گیری برای نشان دادن این که مساله فلسطین هنوز هم مساله ما است، مهم است. امروز برای تحقق عدالت و صلح صدای خود را بلند می کنیم.

– یک کشور عضو سازمان ملل دیگر کشورهای عضو را تهدید کرد. برخی از اعضای این سازمان نیز با قطع کمک های توسعه ای زیر تهدید قرار گرفتند. این تهدید ها غیر قابل قبول است.

– فکر این که می‌توان اراده کشورها را خرید اخلاقی نیست. ما نترسیده‌ایم! می‌توانی قوی باشی اما این مساله حق را به تو نمی‌دهد.

– ترکیه هرگز قدس را تنها نخواهد گذاشت. مردم فلسطین هرگز تنها نخواهد ماند. دنیا بزرگتر از ۵ است.

 

ریاض المالکی، وزیر امور خارجه فلسطین اعلام کرد:

تصمیم ترامپ چایگاه قدس را تغییر نخواهد داد، بلکه بر صلاحیت میانجیگری آمریکا در رابطه با پرونده صلح تاثیر منفی خواهد گذاشت.

طرح صلح را بدون قدس نمی توان تصور کرد. قدس کلید هم صلح هم جنگ است.

نیکی هیلی، نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل متحد گفت:

آمریکا سفارت خود را به قدس منتقل خواهد کرد. این چیزی است که مردم امریکا از ما می‌خواهند و آنچه درست است نیز همین است. نتیجه رای‌گیری این موضوع را تغییر نخواهد داد اما این نگرش آمریکا به سازمان ملل و کشورهایی که در این سازمان به ما بی‌احترامی خواهند کرد را تغییر خواهد داد. خبرگزاری آناتولی

Advert test
۱۳۹۶-۰۹-۳۰
کوکچه پرس