سازمان ملل با ۱۲۸ رای اقدام ترامپ درباره بیت المقدس را رد کرد

123 نمایش هاکوکچه پرسآخرین بروزرسانی:پنج شنبه ۳۰ قوس ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۳ بعد از ظهر
سازمان ملل با ۱۲۸ رای اقدام ترامپ درباره بیت المقدس را رد کرد

مجمع عمومی سازمان ملل در جلسه روزپنج شنبه خود با ۱۲۸ رای اقدام ترامپ در انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس را رد کرد. ترامپ همجنین بیت المقدس را پایتخت رژیم اسراپیل خوانده بود که مجنع عمومی سازمان ملل این اقدام را هم محکوم و رد کرد.

رای مجمع عمومی سازمان ملل یک شکست بسیار بزرگ برای دیلماسی آمریکا و شخص ترامپ و هواداران اسراپیلی او به شمار می رود. آمریکا تهدید کرده بود اگر کشوری بر خلاف دیدگاه آمریکا رای دهد مواخذه شده و از کمک های آمریکا محروم می شود.

پیش از این شورای امنیت سازمان ملل نیز با ۱۴ رای اقدام آمریکا درباره بیت المقدس را محکوم کرده بود اما آمریکا این رای را وتو کرد.

یالات متحده آمریکا روز دوشنبه در جلسه شورای امنیت پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی مصر علیه تصمیم واشنگتن را وتو کرده بود. این در حالی است که ۱۴ عضو دیگر شورای امنیت به پیش‌نویس این قطعنامه رای مثبت دادند. نیکی هیلی، سفیر ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل متحد آن قطعنامه را «توهین» نامیده و گفته بود که آمریکا آن را فراموش نخواهد کرد.

بر خلاف شورای امنیت، در مجمع عمومی سازمان ملل متحد هیچ کشوری حق وتو ندارد. با این حال قطعنامه‌های مجمع عمومی در صورت تصویب، الزام‌آور نیستند.

سخنرانی نمایندگان کشورها پیش از رأی‌گیری

دانی دانون، سفیر اسرائیل در سازمان ملل متحد پیش از رأی‌گیری گفت کشورش هرگز از بیت‌المقدس بیرون نخواهد رفت. وی که روز پنج‌شنبه در مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی می‌کرد، درباره قطعنامه پیشنهادی این سازمان در مورد بیت‌المقدس گفت: «هیچ قطعنامه‌ای نمی‌تواند ما را از بیت‌المقدس بیرون کند.»

نیکی هیلی، سفیر آمریکا نیز در سخنرانی خود در این مجمع پیش از رأی‌گیری در مورد قطعنامه بیت‌المقدس گفت که کشورش رأی‌‌های داده شده به قطعنامه پیشنهادی درباره بیت‌المقدس را فراموش نخواهد کرد.

وی با تکرار تهدیدهای خود در روزهای گذشته گفت: «ایالات متحده از یاد نخواهد برد که در این روز تنها به دلیل اعمال حق حاکمیت خود در مجمع عمومی سازمان ملل آماج محکومیت قرار گرفت. زمانی که کشورهای بسیاری نزد ما می‌آیند و طبق معمول از ما می‌خواهند که پول بیشتری به آنها بپردازیم یا از نفوذمان به نفع آنها استفاده بکنیم، آن وقت ما این روز را به یادشان خواهیم آورد.»

خانم هیلی در عین حال گفت: «این تصمیم (انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس) نافی طرح تشکیل دو کشور [فلسطین و اسرائیل] نیست

به شرط آن که طرفین در این زمینه به توافق برسند. تصمیم رئیس جمهوری [آمریکا] بیشتر بیانگر اراده مردم آمریکا و حق ما به عنوان یک ملت برای انتخاب محل سفارت خودمان است.»

ریاض مالکی، وزیر خارجه تشکیلات خودگردان فلسطین در سخنرانی خود پیش از سخنرانی نماینده اسرائیل در سازمان ملل ضمن محکوم کردن تهدید سفیر آمریکا علیه کشورهای رأی دهنده گفت: «تاریخ نام کشورهایی را که از راستی یا از دروغ دفاع می‌کنند به یاد خواهد سپرد. امروز ما به دنبال صلح و حقوق خودمان هستیم.»

پیشینه تهدیدهای آمریکا در مورد قطعنامه

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا روز چهارشنبه تهدید کرده بود کشورش کمک‌های مالی خود را به کشورهایی که علیه تصمیم واشنگتن در مورد به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل رای دهند، قطع خواهد کرد.

خانم هیلی نیز روز چهارشنبه در نامه‌ای به نمایندگان کشورهای دیگر در این سازمان هشدار داده بود که رئیس جمهوری آمریکا رای آنها در مجمع عمومی را زیر نظر دارد. وی همچنین تاکید کرده بود که دونالد ترامپ مخالفت احتمالی آنها با تصمیمش در مورد بیت‌المقدس را «شخصی» تلقی خواهد کرد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا در یک اقدام تاریخی اعلام کرد کشورش از این پس بیت‌المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت می‌شناسد.

وی در سخنرانی خود درباره انتقال سفارت ایالات متحده در اسرائیل از وزارت امور خارجه دولت خود خواست تا سفارتخانه این کشور را از تل‌آویو به بیت‌المقدس منتقل کند.

دونالد ترامپ در سخنرانی خود تصمیم امروز (چهارشنبه) را شروع تازه‌ای برای روند صلح اسرائیل و فلسطین دانست و گفت: «آمریکا همچنان تعهد می‌کند که هر دو طرف فلسطینی و اسرائیلی را به مذاکره صلح پایبند نگاه دارد.»

وی با اشاره به دو دهه به تعویق انداخته شدن انتقال سفارت آمریکا توسط روسای جمهوری پیشین این کشور افزود: «زمان آن رسیده که اورشلیم را بعنوان پایتخت اسرائیل بشناسیم.»

Advert test
۱۳۹۶-۰۹-۳۰
کوکچه پرس