رویدادهای مهم خبری روز شنبه افغانستان

حضور 10 هزار داعشی در افغانستان، کشته شدن 14 تروریست در «پکتیکا»، بازگشایی مرز افغانستان و تاجیکستان، حمله تروریستی به یک عضو مجلس و کشته شدن 3 فرمانده مهم طالبان در «میدان وردک» از رویدادهای مهم روز شنبه افغانستان است.

145 نمایش هاکوکچه پرسآخرین بروزرسانی:شنبه ۲ جدی ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۲ بعد از ظهر
رویدادهای مهم خبری روز شنبه افغانستان

**روسیه شمار نیروی داعش در افغانستان را ۱۰ هزار اعلام کرد «ضمیرکابلوف» نماینده ویژه رئیس جمهوری روسیه در امور افغانستان شمار نیروی داعش در افغانستان را ۱۰ هزار تن اعلام کرد و گفت: افراد داعش پس از شکست در عراق و سوریه به افغانستان فرار کرده اند.منابع خبری افغانستان روز شنبه به نقل از کابلوف نوشتند که این داعشی ها بیشتر درمرزهای تاجیکستان و ازبکستان در شمال افغانستان جابجا شده اند.کابلوف داعشی های جابجا شده در شمال افغانستان را تهدیدی جدی علیه امنیت روسیه تلقی کرده و در این باره ابراز نگرانی کرده است.وی افزوده است که روسیه و آمریکا در امر مبارزه با داعش و دیگر گروه‌های تروریستی با یکدیگر توافق نظر دارند و امیدواری بر این است که حکومت افغانستان و آمریکا اجازه ندهند که داعش در افغانستان تقویت شده و فعالیت خود را گسترش دهد.

**کشته شدن ۱۴ تروریست در «پکتیکا»

«دادالله هوتک» رئیس امنیت پلیس پکتیکا در جنوب افغانستان اعلام کرد که ۱۴ تروریست در عملیات نیروهای افغان با حمایت نظامیان خارجی در این ولایت کشته و ۹ تن از آنان زخمی شدند.وی افزود: عملیات علیه تروریست ها در شهرستان «گیان» این ولایت انجام شده است و در این عملیات به نیروهای افغان آسیب نرسیده است. هوتک تأکید کرد که تا نابودی کامل تروریست در شهرستان گیان عملیات پاکسازی ادامه پیدا خواهد کرد.

**بازگشایی مرز تاجیکستان با افغانستان 

مسئولان اتاق تجارت افغانستان اعلام کرد که مرز تاجیکستان با افغانستان که پس از درگیری مرزی مرزبانان تاجیک با قاچاقچیان مسدود شده بود، پس از ۵ روز گشوده شد.«خان جان الکوزی» معاون اتاق تجارت افغانستان روز شنبه به رسانه ها گفت که مرز دیروز (جمعه) باز و رفت آمد آغازشده است.

**حمله تروریستی به یک عضو مجلس نمایندگان افغانستان

«اکبراستانکزی» نماینده ولایت «لوگر» در مجلس نمایندگان افغانستان روز گذشته هدف حمله افراد طالبان قرار گرفت که در آن یک محافظ وی کشته و ۲ تن دیگر زخمی شدند اما خودش از این حمله جان بسلامت برد.استانکزی به رسانه ها گفت که وی در منطقه «پادخواجه شانه» در شهر «پل علم» مرکز استان لوگر هدف حمله طالبان قرار گرفت و روز جمعه هنگامی که می خواست به منطقۀ «پادخوابه شانه» شهر پل علم در مرکز ولایت لوگر برود، آماج حمله طالبان قرار گرفت.گروه طالبان تاکنون در برابر ادعای این عضو مجلس واکنش نشان نداده است.

**کشته شدن ۳ فرمانده مهم طالبان در «میدان وردک»

«احمدفهیم قایم» فرمانده پلیس ولایت «میدان وردک» افغانستان اعلام کرد که ۳ فرمانده مهم طالبان در «قطعه سرخ» این ولایت کشته شدند. وی افزود که این فرماندهان در شهرستان «سید آباد» در درگیری با نیروهای افغان زمانی کشته شدند که این نیروها در حال تامین امنیت مهندسان برق بودند.قایم نام این فرماندهان طالبان را «قاری روح الله»، «قاری سمیع الله» و «مولوی نصرالله» اعلام کرده است.

**کشته و زخمی شدن بیش از ۱۰۰ تن از طالبان در «ارزگان»

«رحمت شاه قیمتی» فرمانده ارتش در ولایت ارزگان افغانستان اعلام کرد که در چند روز گذشته در عملیات نیروهای ارتش در این استان ۵۴ تن از طالبان کشته و ۴۶ تن دیگر زخمی شدند شدند.وی روز شنبه اعلام کرد که این افراد طالبان در حومه های شهر«ترینکوت» مرکز ولایت ارزگان در مناطق «سوله»، «چپه خاک»، و «کبوترخانه» کشته و یا زخمی شدند.

۱۳۹۶-۱۰-۰۲ ۱۳۹۶-۱۰-۰۲
کوکچه پرس