پنج موضوع دفاعی که ترامپ باید در سال ۲۰۱۸ مورد توجه قرار دهد

نشریه هیل روز سه شنبه در گزارشی به پنج موضوع اصلی دفاعی پرداخت که دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا باید در سال 2018 با آن مقابله کند.

184 نمایش هاکوکچه پرسآخرین بروزرسانی:چهارشنبه ۶ جدی ۱۳۹۶ - ۱:۱۴ قبل از ظهر
پنج موضوع دفاعی که ترامپ باید در سال ۲۰۱۸ مورد توجه قرار دهد

هیل در این گزارش نوشت: سال ۲۰۱۷ انبوهی از موضوعات دفاعی پیش روی دونالد ترامپ قرار گرفت. وی در همین سال به قدرت رسید و بلافاصله با مساله یمن، کره شمالی و سوریه مواجه شد. در ادامه سال ۲۰۱۷، نبرد با داعش و جنگ در افغانستان با راهبردی به روز شده ادامه یافت و تهدیدهای جدیدی از طرف آفریقا پدیدار شد. در حال حاضر وی به عنوان فرمانده کل قوای ایالات متحده وارد دومین سال ریاست جمهوری اش می شود، باید با پنج موضوع مهم دفاعی برخورد داشته باشد. این پنج موضوع عبارتند از:

کره شمالی تنش بین آمریکا و کره شمالی در سال ۲۰۱۷ با افزایش آزمایش های موشکی در شبه جزیره کره، طرح اتهام هایی در زمینه حملات سایبری و جنگ لفظی بین ترامپ و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی، شدت یافت. دولت ترامپ تلاش کرد اهداف هسته ای پیونگ یانگ را با تهدیدهای لفظی، افزایش رزمایش های نظامی در منطقه، تحریم های اقتصادی و اعمال فشار بر چین به منظور کاهش سطح مبادلات تجاری با کره شمالی، مهار کند. اما کره شمالی به این واکنش منفی توجهی نشان نداد و در سال ۲۰۱۷ به آزمایش موشک های بالستیک قاره پیمای خود و یک بمب هیدروژنی ادامه داد. مقابله با کره شمالی احتمالا موضوع اصلی مورد توجه دولت ترامپ در سال ۲۰۱۸ خواهد ماند. ترامپ بارها گفته که شلیک های موشکی کره شمالی، موضوعی است که به آن خواهیم پرداخت. کارشناسان پیش بینی می کنند که وضعیت مربوط به کره شمالی در سال ۲۰۱۸ رو به وخامت گذارد.

بودجه دفاعی ترامپ در جریان رقابت انتخاباتی ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا وعده داد نیرو و تجهیزات نظامی کشورش را با به کارگیری ده ها هزار سرباز جدید و افزودن بر شمار کشتی های نیروی دریایی و هواپیماهای رزمی این کشور افزایش دهد. وی به تازگی لایحه بودجه دفاعی ۷۰۰ میلیارد دلاری آمریکا را امضا کرد. هرچند کنگره این بودجه هنگفت را تصویب کرد، اما هنوز در مورد این مساله که چه مقدار از این بودجه به طور واقعی به بخش نظامی و دفاعی آمریکا تخصیص خواهد یافت، توافقی به دست نیامده است. از سویی، کاخ سفید به کنگره برای لغو حد و حدودی که هزینه های دفاعی را تحت کنترل قرار می دهد، نیاز دارد. این موارد با راهبرد دفاع ملی دولت آمریکا در هم تنیده شده است. این راهبرد باید به توجیه چرایی تقویت ارتش آمریکا کمک کند. علاوه بر این موضوع، لایحه اصلاحات مالیاتی که به تازگی تصویب شد، احتمالا بودجه دفاعی را در مضیقه قرار می دهد و تمهیدات دولت ترامپ برای تقویت بخش نظامی را مختل می کند. به گفته جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا، ارتش به ۳ تا پنج درصد رشد بودجه سالانه نیاز دارد تا دستمزدهای افزایش یافته نیروهای مسلح را پرداخت کند. اما مگر اینکه ترامپ موفق شود نظر مساعد کنگره را برای افزایش این بودجه جلب کند، در غیر اینصورت به نظر نمی رسد که این مساله به واقعیت تبدیل شود.

درگیری های جاری در افغانستان، عراق و سوریه ترامپ در کارزار انتخاباتی اش وعده داد به ماموریت هایی چون آموزش نیروهای افغان و تثبیت دولت افغانستان پایان دهد به نحوی که نیروهای افغان با تکیه بر توان خود از پس طالبان و دیگر گروه های شبه نظامی برآیند. با این حال، ترامپ لحن کلام خود در مورد خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان را تغییر داد و راهبرد جدیدی را ارائه کرد که به موجب آن واشنگتن هزاران نیروی دیگر را به این کشور اعزام می کند. پنتاگون در نیمه دوم سال ۲۰۱۷ شروع به اعزام سه هزار نیروی مازاد به افغانستان کرد و سال جدید میلادی (۲۰۱۸) به نظر سالی خواهد بود که در جریان آن نحوه شکل گیری و اجرای این راهبرد جدید به دقت زیر نظر گرفته خواهد شد. نشریه هیل در ادامه این گزارش آورد: در این میان، هرچند داعش از شهرهای موصل در عراق و رقه در سوریه بیرون رانده شد، اما همچنان تهدیدی برای خاورمیانه به شمار می رود. شکست داعش در عراق و سوریه، بخشی از این نبرد است. تمهیدات مربوط به برقراری ثبات پایدار در این دو کشور، مساله مورد نظر در برنامه کاری دولت ترامپ خواهد بود. این نشریه مدعی شد که جنگ داخلی در سوریه و بشار اسد رئیس جمهوری این کشور، چالشی برای ترامپ در دستیابی به این ثبات به شمار می روند. همچنین دولت ترامپ هنوز کم و کیف نقش آمریکا در سوریه و مدت زمان استقرار نیروهای آمریکایی در این کشور را مشخص نکرده است.

سربازان تراجنسی ترامپ چندی پیش با انتشار توییتی در مورد نیروهای تراجنسی ارتش، افسران ارشد را غافلگیر کرد. وی در توئیت خود اعلام کرد که وزارت دفاع آمریکا مانع از ثبت نام افراد تراجنسی در ارتش خواهد شد و تراجنسی های در حال خدمت را اخراج خواهد کرد. کاخ سفید با انتشار بیانیه ای به ترسیم طرح ترامپ در مورد تراجنسی های ارتش پرداخت و از جلوگیری از پیوستن تراجنسی ها به ارتش از اول ژانویه ۲۰۱۸ (۱۱ دی ماه) خبر داد. اما این اقدام در محافل قضایی مورد مخالفت قرار گرفت، به طوری که به موجب دو حکم قضایی، درخواست دولت ترامپ برای جلوگیری از ثبت نام تراجنسی ها در ارتش رد شد. ارتش اکنون باید سیاست دولت قبلی آمریکا مبنی بر ثبت نام از تراجنسی ها در ارتش را ادامه دهد، اما وکلای مدافع دولت ترامپ در حال فرجام خواهی در مورد احکام قضایی صادر شده هستند.

تهدیدهای تروریستی در آفریقا تروریسم و گروه های تروریستی همچون بوکوحرام و داعش همچنان تهدیدی بزرگ در سراسر منطقه ساحل آفریقا، کمربندی از کشورهای آفریقایی که بلافاصله در جنوب صحرای بزرگ آفریقا تلاقی می کنند و شامل چاد، سودان، مالی، بورکینافاسو، نیجریه و نیجر هستند، به شمار می روند. حضور نیروهای آمریکایی در آفریقا، از وجود تهدید بزرگی در منطقه و فوریت دار بودن مسئولیت مقابله با گروه های تروریستی از سوی دولت ترامپ خبر می دهد. آمریکا از پهپادهای مسلح در نیجر استفاده می کند و ترامپ به ارتش اختیار بیشتری برای انجام حملات در کشورهای یمن و سومالی داده است. اما فرماندهان ارتش آمریکا تاکید دارد که دولت باید راهبردی دیپلماتیک را در ارتباط با گروه های ترویستی اتخاذ کند. هیل در پایان نوشت، سال ۲۰۱۸ احتمالا چالش های جدیدی را برای دولت ترامپ در زمینه برخورد با تهدیدها در قاره آفریقا به وجود خواهد آورد.

۱۳۹۶-۱۰-۰۶ ۱۳۹۶-۱۰-۰۶
کوکچه پرس