پرتاب دستکم ۸ هزار راکت از خاک پاکستان به ولایت شرق افغانستان

وزیر داخله افغانستان در نشست سنای این کشور اعلام کرد که ارتش پاکستان در سال گذشته حدود ۸ هزار و ۸۰۰ راکت به شرق افغانستان پرتاب کرده و ۴۵۹ بار تخطی مرز انجام داده است.

کوکچه پرس200 نمایش هاآخرین بروزرسانی:جمعه ۸ جدی ۱۳۹۶ - ۱:۳۷ بعد از ظهر

نمایندگان سنای افغانستان با ابراز نگرانی از تخطی‌های مداوم مرزی پاکستان، حملات راکتی و ساخت حصار در خط دیورند وزیر داخله و معاون وزارت دفاع افغانستان را احضار کردند.

«ویس‌برمک» وزیر داخله افغانستان در نشست سنای این کشور گفت: از آغاز سالجاری خورشیدی تا کنون ارتش پاکستان ۴۵۹ بار مرتکب تخطی مرزی شده است.

وی افزود: نظامیان پاکستانی در یک سال گذشته ۸ هزار و ۸۰۰ راکت به ۱۵ شهرستان در شرق افغانستان شلیک کرده است که در نتیجه پلیس مرزی و ۷ غیرنظامی کشته و بیش از ۳۰ تن دیگر نیز زخمی شدند.

وزیر داخله افغانستان تصریح کرد که مقامات افغان همواره اعتراضات خود را از طریق مسالمت آمیز به پاکستان اعلام کرده است.

برمک اظهار داشت: مردم ساکن در امتداد خط دیورند مخالف ساخت حصار مرزی توسط ارتش پاکستان هستند و در مناطقی که این حصار امنیت افغانستان را تهدید کند ما آن را تخریب خواهیم کرد.

«هلال‌الدین هلال» معاون وزارت دفاع افغانستان نیز درباره ساخت حصار مرزی در خط دیورند گفت: ما همواره تاکید کرده‌ایم که اسلام‌آباد به جای ساخت حصار مرزی علیه مراکز امن تروریستی در خاک این کشور اقدام کند.

این در حالی است که پیش از این نیز اشرف غنی رئیس‌جمهور افغانستان خواستار اقدامات جدی سازمان ملل برای توقف حملات راکتی ارتش پاکستان به این کشور شده بود.

حملات موشکی مداوم ارتش پاکستان به ولایت‌های شرقی افغانستان که از ۶ سال گذشته تاکنون ادامه دارد موجب آواره شدن هزاران خانواده و تلفات جانی و مالی مردم در این مناطق شده است.

Advert test
۱۳۹۶-۱۰-۰۸ ۱۳۹۶-۱۰-۰۸
کوکچه پرس