صالح: در مورد ادعایم در قبال حکمتیار شورای ملی تحقیق نماید

151 نمایش هاکوکچه پرسآخرین بروزرسانی:یکشنبه ۱۰ جدی ۱۳۹۶ - ۱:۴۱ بعد از ظهر

امرالله صالح، رییس پیشین امنیت ملی و رییس روند سبز افغانستان یک‌بار دیگر بر سخنانی روز گذشته‌اش که گفته بود ۲۰ فرد بازداشت شده به جرم حمایت از داعش از نزدیکان گلبدین حکمتیار اند، تاکید می‌کند.

آقای صالح در واکنش به سخنانی سخن‌گوی حزب اسلامی که گفته‌های وی را رد کرده‌، می‌گوید که او با استفاده از ادبیات پشاوری، عصبیت و پرخاش‌گرانه معلوماتش را در مورد رابطۀ حکمت‌یار با داعشیان دست‌گیر شده، رد‌ کرده‌است.

او می‌گوید که یک‌بار دیگر، برای مردم افغانستان می‌رسانم که بیش از بیست تن از داعشیانی که در قید دولت به سر می‌برند، رابطۀ تازه و قبلی با گروه حکمت‌یار دارند.

این مقام پیشین امنیت ملی افزوده که شخص حکمت‌یار بارها و بارها در تماس با حکومت خواستار رهایی آن‌ها و ابا از ارجاع دوسیه‌های‌شان به دادگاه شده‌است.

رییس روند سبز افغانستان می‌گوید که اگر این ادعا بی اساس است، باید یک گروه از شورای ملی و جامعه مدنی از توقیف‌خانه‌های  دولت بازدید نموده و فهرست تمام متهمین را بررسی نمایند و این هم مهم است که مردم در جریان قرار گیرند که چه تعداد از متهمین با مداخلۀ مستقیم حکمت‌یار رها شده‌اند.

آقای صالح در عین حال از دولت انتقاد کرده که چرا آنان با مداخله حکمت‌یار آزاد شده و دولت را خطاب قرار داد و گفته است که آیا حکمت‌یار تسلیم شده و صلح کرده و یا این‌که زیر نام صلح لانۀ پرورش تروریزم را در دارالامان بنا کرده‌است.

این درحالی‌ست که گلبدین حکمت‌یار درسال گذشته رسما با دولت افغانستان توافق‌نامۀ صلح را امضا کرد و وعده سپرده بود که تمام تجهیزات نظامی افرادش را نیز به دولت می‌سپارد.

هرچند علاوه بر آن‌که تا به حال این کار از سوی آقای حکمت‌یار صورت نگرفته؛ بل‌که او از سوی شماری از شهروندان کشور و نماینده‌گان مردم در شورای به تفرقه‌افگنی متهم شده‌است.

۱۳۹۶-۱۰-۱۰ ۱۳۹۶-۱۰-۱۰
کوکچه پرس