فنلنددو ميليون ” يورو” براى برنامه آب صحى و حفظ الصحه يونيسف کمک کرد

کوکچه پرس249 نمایش هاآخرین بروزرسانی:پنج شنبه ۲۱ جدی ۱۳۹۶ - ۱:۲۷ بعد از ظهر

کشور فنلند دو ميليون “يورو” را به منظور حمايت از برنامه صندوق وجهی سازمان ملل برای کودکان درافغانستان “يونيسف” مساعدت نموده تا به اطفال و خانواده ها درکشور آب آشاميدنى صحى و حفظ الصحه فراهم گردد.

 دفتر صندوق وجهی سازمان ملل برای کودکان”يونيسف” اعلام کرد که اين مساعدت سبب خواهد شد تا اطفال و خانواده ها درافغانستان بتوانند به آب آشاميدنى صحى  و محيط سالم دسترسى يابند.

منبع مى گويدکه اين کمک جز از تعهدات دوامدار کشور فلند در برابر مردم افغانستان بوده و به ادامه مساعدت که در گذشته به عين مقدار انجام يافته،صورت گرفته است و ازطريق آن سهولت هاى چون اعمارتشنابهاى جداگانه براى شاگردان ذکور و اناث،تسهيلات شستشوى دستان و رسيدگى به حفظ الصحه تحيض فراهم گرديده اند و نزديک به ٥٥ هزار شاگرد در ١٠٢ مکتب از آن سود برده اند.

موصوف گفت که بهبود در تسهيلات اب و بهداشت در مکاتب بالاى حاضرى در مکتب،کيفيت آموزش و سلامتى شاگردان به ويژه دختران تاثيرات مثبت به جا مى گذارد.

همچنان به گفته منبع، مساعدت مالى جديد سبب شد تا فعاليت هاى متذکره تقويت بيشتر يابند و از اين طريق از جوامع محروم حمايت به عمل آيد تا بتوانند به يک محيط اى دسترسى داشته باشندکه عارى از رفع حاجت در فضاى آزاد باشد و به همين ترتيب به آب آشاميدنى صحى و مصوون دسترسى داشته باشند و بالاخره بتوانند معلومات لازم را در مورد اهميت علمکرد هاى حفظ الصحوى با ديگران در ميان بگذارند.

هانو رپاتى (Hannu Ripatti ) سفير فنلند درافغانستان مى گويد:”جاى بس خرسندى است که ما به حمايت خود از برنامه آب ،بهداشت و حفظ الصحه يونيسف در افغانستان ادامه مىدهيم،برنامه اى که مى تواند در مطابقت به اولويت هاى ملى نتايج قابل ملاحظه يى نزد زنان و اطفال افغان به ارمغان بياورد.”

اديلا خودر (Adela Khodr) نماينده دفتر يونيسف درافغانستان با اشاره به مساعدت کشور فنلند گفت که آب اشاميدنى صحى،بهداشت و حفظ الصحه از اهميت به سزاى برخوردار بوده و روى عملکرد هاى صحى مردم پيامدهاى مثب به جا خواهند گذاشت.

وى افزود:” از طريق تشويق شستشوى دستان توسط صابون در مکاتب و استفاده از آب پاک و محيط مصوون ما مى توانيم از امراض اسهالى و پيامدهاى ناگوار آن جلوگيرى نماييم و به همين ترتيب نگذاريم تا فاقگى و سوء تغذيه شدت يابد،شستشوى دستان توسط صابون مى تواند شيوع امراض اسهالى را تا ٤٢درصد کاهش بخشد  و اين عبارت از کم هزينه ترين روش جلوگيرى از امراض مذکور مى باشد.”

اين درحالى است که صندوق وجهی سازمان ملل برای کودکان”يونيسف” چهار  روز قبل پلان آب‌ رسانی دوساله را با وزارت احيا و انکشاف دهات به امضا رساندکه براساس اين پلان تا دو سال آينده يک ميليون و ۸۰۰ هزار نفر به خدمات آب ‌رسانی و حفظ‌الصحه در دهات دست‌رسی پيدا می‌کنند.

۱۳۹۶-۱۰-۲۱ ۱۳۹۶-۱۰-۲۱
کوکچه پرس