در یک سال ۱۸ خبرنگار توسط داعش در افغانستان کشته شدند

در یک سال 18 خبرنگار توسط داعش در افغانستان کشته شدند

168 نمایش هاکوکچه پرسآخرین بروزرسانی:یکشنبه ۲۴ جدی ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۴ قبل از ظهر

کمیتۀ مصئونیت خبرنگاران افغان روز پنج‌شنبه ۱۱ ژانویه ۲۰۱۸، در یک نشست خبری اعلام کرد که در سال ۲۰۱۷ ۱۸ خبرنگار از سوی داعش و ۲ خبرنگار از سوی طالبان به قتل رسیده است.

همایون نظری، مسئول کمیته مصئونیت خبرنگاران در هرات، گفته است که در سال ۲۰۱۷، بیش از ۱۶۰ مورد خشونت در برابر خبرنگاران افغان ثبت شده است که از این میان ۲۰ مورد قتل بوده که گروه داعش ۱۸ مورد آنرا مرتکب شده و دو مورد دیگر توسط طالبان صورت گرفته است.

مسئول کمیتۀ مصئونیت خبرنگاران افغان مافیت پیگرد پرونده‌های مجرمان، فعالیت گروه‌های تروریستی و افزایش نا امنی‌ها را از جمله دلایل بلند رفتن آمار قتل‌ و خشونت‌ها گفته است.

همچنان کمیتۀ مصئونیت خبرنگاران افغان، سال ۲۰۱۸ را خون‌بارتر سال برای خبرنگاران این کشور عنوان کرده و دلیل آن‌ را برگزاری انتخابات پارلمانی در این کشور گفته است.

به گفته این کمیته، تجربه نشان داده در ماه‌های کمپاین‌ انتخاباتی خشونت‌ها در برابر خبرنگاران نیز افزایش می‌یابد.

در سال پیش از مجموع ۱۰۱ مورد خشونت بر خبرنگاران در افغانستان، ۱۳ مورد قتل ثبت شده بود که تنها قتل خبرنگاران در این کشور ۵۴ درصد افزایش یافته است.

دفتر نی (حمایت‌ کنندۀ رسانه‌های آزاد افغانستان) نیز چند روز پیش در گزارشی از بلند رفتن آمار خشونت‌ها در برابر خبرنگاران ابراز نگرانی کرده بود.

۱۳۹۶-۱۰-۲۴ ۱۳۹۶-۱۰-۲۴
کوکچه پرس