هیئت طالبان: حکومت در برابر شرط‎‎ های ما انعطاف نشان داده‎است

نماینده گان طالبان در حالی است انعطاف پذیری حکومت در برابر خواست های آنان سخن می گویند که پیش از این حکومت بارها تأکید کرده است که دست آوردهای افغانستان قابل گفت و گو نیست.

کوکچه پرس356 نمایش هاآخرین بروزرسانی:یکشنبه ۲۴ جدی ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۰ بعد از ظهر
Thumbnail

مولوی عبدالروف، رییس هیئت گفت‎وگو کنندۀ طالبان در ترکیه می‏گوید که حکومت افغانستان در شرط هایش در برابر طالبان «انعطاف» هایی دارد، اما شرط های گروه طالبان هنوز پا برجاست.

مولوی عبدالروف در یک گفت‎وگو با طلوع نیوز می‎گوید که هیئتی که به رهبری او در گفت‎وگوهای صلح ترکیه آمده است، تمامی از گروه طالبان نماینده گی می‎کنند و از آدرس این گروه به ترکیه فرستاده شده اند.

این در حالی است که پیش از این، ذبیح الله مجاهد که خودش را سخن گوی طالبان معرفی می کند، گفته است که شرکت کننده گان نشست ترکیه، از گروه طالبان نماینده گی نمی کنند.

اما، مولوی عبدالروف از ذبیح الله مجاهد به عنوان «اشخاصی» یاد می کند که به گفتۀ وی طرفدار گفت وگوهای «بین الافغانی» نیست و در تلاش پیشبرد این روند از آدرس «امریکایی» ها استند: «ما از تمامی مجاهدین و از تمامی طالبان که در امارت اسلامی استند، این جا نماینده گی می کنیم. اما بعضی اشخاصی که طرف دار گفت‏وگوهای بین الافغانی نیستند و از طریق امریکا می خواهند گفت وگو کنند.»

مولوی عبدالروف می گوید، پیش از این سمت والی خوست را از سوی طالبان داشت.

وی در این گفت‎وگو مکررأ بیان کرد که وی از تمامی طالبان که به زعم وی زیر پرچم «امارت اسلامی» فعالیت می‎کنند، نماینده گی می‎کنند.

این والی نام نهاد سابق طالبان برای ولایت خوست، از موفق کنونی اش در میان طالبان چیزی نمی‏ گوید و نیز نمی خواهد از مکانی نام ببرد که از آن جا به ترکیه آمده است.

به گفتۀ وی، پنج نمایندۀ طالبان تا کنون سه بار با نماینده گان حکومت افغانستان گفت‎وگوهای «غیررسمی» داشته اند و این گفت‎وگوها ادامه خواهند داشت.

با این همه، وی از زمان برگزاری نشست آیندۀ شان چیزی نمی ‏گوید و تأکید دارد که زمان و چگونگی نشست بعدی، پس از رایزنی با نماینده گان حکومت، اعلام خواهد شد.

این نشست در حالی در ترکیه برگزار می شود که جنگ جویان گروه طالبان در بخش هایی از کشور مشغول نبرد با نیروهای امنیتی استند. مولوی عبدالروف اما آتش بس با حکومت را به توافق نامه یی که قرار است در فرجام این نشست امضا شود، موکول می کند.

Advert test
۱۳۹۶-۱۰-۲۴ ۱۳۹۶-۱۰-۲۴
کوکچه پرس