برای بیش از ۶ میلیون طفل واکسین پولیو تطبیق خواهد شد

برای بیش از 6 میلیون طفل در مناطق معروض به خطر بلند سرایت پولیو، در فاصله کمتر از دو هفته با کمپاین قبلی، دوز دوم واکسین پولیو تطبیق خواهد شد

کوکچه پرس164 نمایش هاآخرین بروزرسانی:یکشنبه ۲۲ دلو ۱۳۹۶ - ۲:۴۴ بعد از ظهر

[bha size=’300×250′ variation=’01’ align=’alignleft’]به گزارش کوکچه فردا، روز نخست کمپاین واکسین پولیو در ولایاتی است که سرایت ویروس  پولیو برای اطفال خطر بزرگ تلقی میگردد. در حدود ۶٫۱ میلیون طفل زیر سن پنج سال در ۲۱ ولایت کشور در مقابل این مرض واکسین خواهند شد. راه اندازی این کمپاین در فاصله کمتر از  دو هفته با کمپاین دور قبلی به دلیل آن است تا  از  فصل سرمای زمستان که در آن گردش و سرایت ویروس پولیو  پائین تر است، استفاده اعظمی صورت گیرد و معافیت و مقاومت بدن اطفال معروض به خطر مصابیت پولیو ، افزایش یابد. واکسین پولیو یگانه راه موثر برای جلوگیری از مصابیت مرض پولیو میباشد و هرگاه طفلی که به سبب این مرض فلج گردد، امکانات تداوی آن وجود ندارد.

در ماه های اخیر ویروس پولیو از محیط در  مناطق جنوب و شرق افغانستان  تجرید و منزوی شده است. موجودیت ویروس در محیط،  با افزایش رفت و برگشت مردم در مناطق مختلف کشور و نیز با کشور پاکستان، خطر جدی را برای اطفال متوجه ساخته است. به منظور ایجاد فوری معافیت و مقاومت در بدن اطفال و جلوگیری از این ویروس در محیط، هر طفل زیر سن پنج سال باید دو دوز واکسین را در فاصله کوتاه زمانی بگیرند. بنابراین هر طفلی که در دور قبلی از واکسین بازمانده باشد و  در این دور واکسین بگیرد، باید دوز دوم واکسین را بعد از دو هفته در نزدیکترین مرکز صحی بگیرد.

واکسین پولیو به گونه تهیه گردیده است که باید چندین بار برای اطفال تطبیق گردد تا معافیت کافی را در مقابل فلج اطفال ایجاد کند.

دوکتور فیروز الدین فیروز وزیر صحت عامه ج.ا. افغانستان گفت: ” محدوده  و فاصله هر دور کمپاین توسط کارشناسان ورزیده و متخصص این بخش طرح میگردد که کاملاً بر اساس نیازمندی اطفال در ساحات مشخص میباشد. بنابرین هر طفل زیر سن پنج سال باید در هر دور کمپاین واکسین گردد و از دست دادن هر فرصت کوچک، میتواند اطفال را در خطر مصابیت پولیو قرار دهد. “

وزیر صحت عامه افزود: ” واکسین مورد استفاده ما برای وقایه پولیو، یکی از بهترین واکسین ها در جهان است، که از کمپنی های معتبر و مورد تائید سازمان صحی جهان خریداری شده است.”

درجریان  این کمپاین، کارکنان آموزش دیده واکسین پولیو در محلات مسکونی شان خانه به خانه خواهند رفت تا اطفال را واکسین کنند. به روز جمعه این هفته تیم های واکسین پولیو از آنعده خانه ها دوباره باز دید خواهند کرد که اطفال شان در روز های نخست کمپاین از واکسین شدن  باز مانده اند و با واکسین نمودن آنها خود را متیقن می سازند تا همه اطفال در برابر این مرض وقایه و محافظت شده اند.

واکسین پولیو قویاً توسط علمای دینی به سطح ملی و بین المللی مورد تائید قرار گرفته است و تطبیق نمودن آن را برای اطفال، بخاطر صحتمندی و جلوگیری از معیوب شدن دایمی، واجب دینی والدین پنداشته اند.

در سال ۲۰۱۸ تا کنون سه واقعه مثبت پولیو در افغانستان تثبیت گردیده است، که شامل یک واقعه از ولایت ننگرهار و دو واقعه از ولایت قندهار میباشد. در سال روان میلادی این دومین  دور کمپاین فرعی واکسین پولیو میباشد و مجموعاً  ۹ کمپاین فرعی و سرتاسری در سال روان میلادی برای متوقف کردن پولیو در کشور  در نظر گرفته شده است.

۱۳۹۶-۱۱-۲۲ ۱۳۹۶-۱۱-۲۲
کوکچه پرس