خبرهای کوتاه روز پنجشنبه افغانستان

بزرگداشت سالروز عقب نشینی نیروهای اشغالگر شوروی از افغانستان، کشته شدن دو غیر نظامی، موفق خواندن اجرای عملیات های زمستانی وزارت دفاع و اطمینان دادن سوئد به افغانستان برای تداوم همکاری، از رویدادهای خبری روز پنجشنبه افغانستان است.

کوکچه پرس399 نمایش هاآخرین بروزرسانی:پنج شنبه ۲۶ دلو ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۰ بعد از ظهر
خبرهای کوتاه روز پنجشنبه افغانستان

** برگزاری آیین های بزرگداشت سالروز خروج ارتش سرخ شوروی سابق از افغانستان؛ مردم افغانستان امروز پنجشنبه (۲۶ بهمن ماه) را که مصادف است با سالروز خروج آخرین سرباز ارتش سرخ اتحاد جماهیر شوروی سابق از افغانستان، بزرگ داشته و آیین های بزرگداشت برگزار کردند. شوروی که به بهانه معاهده حمایت نظامی با دولت کمونیستی افغانستان، برای تثبیت قدرت حکومت وابسته خود در دی ماه سال ۱۳۵۸خورشیدی به این کشور لشگرکشی کرد، بعد از ۹ سال و چند ماه به واسطه مبارزه مجاهدانه و مقاومت شجاعانه ملت مظلوم این دیار، مجبور به عقب نشینی در سال ۱۳۶۷ شد. «شورای عالی قرآنی» غرب کابل نیز از امروز این مناسبت را گرامی داشت و در آیینی از این روز به عنوان نقطه عطفی در تاریخ مبارزات مردم افغانستان یاد شد. سخنران این آیین گفت: ملت مسلمان و آگاه افغانستان در طول اشغال، توانست در برابر تجاوزات شرق و نیروهای تا به دندان مسلح شوروی سابق، ایستادگی و مقاومت نماید و با دست خالی ارتش سرخ را مجبور کرد تا بدون هیچ دستاوردی از این کشور خارج شود. او تصریح کرد: امروز نیز مردم افغانستان تلاش خواهند کرد تا با حفظ استقلال و مبارزه با دشمنان داخلی و خارجی، از میدان نبرد مبارزه با تحجر، تکفیر، تروریسم و فساد، پیروز به درآیند.

**کشته شدن دو غیر نظامی بر اثر انفجار مین در «سمنگان»؛ دو غیر نظامی بر اثر انفجار مین جاسازی شده در یک مهمانخانه در استان سمنگان در شمال افغانستان کشته شدند و یک تن دیگر نیز زخمی شد. بر اساس گزارش منابع خبری افغانستان؛ این حادثه در شهر «ایبک» مرکز استان سمنگان رخ داد و منابع دولتی آن را نتیجه دشمنی های شخصی عنوان کرده است.

**وزارت دفاع افغانستان عملیات زمستانی را موفقیت آمیز ارزیابی کرد؛ «دولت وزیری» سخنگوی وزارت دفاع افغانستان روز پنجشنبه در نشست مطبوعاتی در کابل اعلام کرد: عملیات زمستانی نیروهای نظامی افغانستان علیه طالبان و تروریست ها در مناطق مختلف این کشور، موفق و پر دستاورد بوده است. وی افزود: در حال حاضر، گروه‌های تروریستی توان نبرد رو در رو با نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان را نداشته و به همین دلیل به حملات انتحاری و انفجاری در شهرها و محلات پرجمعیت دست می زنند. وی درباره گزارش امروز سازمان ملل متحد پیرامون تلفات غیر نظامیان افغان گفت: ۱۱ درصد تلفات به نیروهای دولتی نسبت داده شده و تلفات غیرنظامیان برای آنها قابل قبول نیست و تلاش زیادی برای جلوگیری از آن صورت گرفته و در آینده نیز صورت خواهد گرفت. وزیری به صورت مشخص از مناطق آزاد شده در شهرستان ها از تصرف طالبان و پیشروی نیروهای ارتش، گزارشی ارایه نکرد.

**جان باختن یک تن از اثر سقوط بهمن در «پنجشیر»؛ «محمد منصور عنابی» معاون سخنگوی استانداری پنجشیر افغانستان اعلام کرد که یک نفر بر اثر سقوط بهمن در این استان جان باخته و چهار تن دیگر مصدوم شده اند. وی افزود: این افراد در شهرستان «حصه اول» پنجشیر زیر توده های بهمن گرفتار شدند که با تلاش مردم چهار تن نجات یافته و یک تن جان باخت. افغانستان در چند روز گذشته شاهد بارش برف در تعدادی از استان های شرقی و شمال شرق این کشور بود که باعث خوشحالی مردم به ویژه کشاورزان شده است.

**نماینده سوئد در باره ادامه همکاری کشورش با افغانستان اطمینان داد؛ «لینرت لینر» نماینده ویژه دولت شاهنشاهی سوئد با سفر به کابل و در دیدار با «محمد حنیف اتمر» مشاور ریاست جمهوری افغانستان، در باره ادامه همکاری های استکهلم با کابل اطمینان داد. وی گفت که کشورش کمک های لازم را از طریق «کمیته سویدن» ادامه می دهد. اتمر در این دیدار از مردم و کشور سوئد به دلیل همکاری نظامی و کمک های غیر نظامی به مردم افغانستان قدردانی کرد و گفت که کشور سوئد در شرایط حساس در کنار مردم افغانستان بوده است. وی تأکید کرد: سوئد نیت خود را برای رسیدن افغانستان به صلح و ثبات دایمی به اثبات رسانده است. دو طرف همچنین با تاکید بر نقش مهم افغانستان در صلح و ثبات منطقه، گفتند: ثبات افغانستان به معنای صلح و ثبات منطقه خواهد بود.

Advert test
۱۳۹۶-۱۱-۲۶ ۱۳۹۶-۱۱-۲۶
کوکچه پرس