درگیری حامیان پیر طریقت و نیروهای امنیتی در ایران: دستکم سه پلیس کشته و صدها زخمی

کوکچه پرس915 نمایش هاآخرین بروزرسانی:دوشنبه ۳۰ دلو ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۰ بعد از ظهر
درگیری حامیان پیر طریقت و نیروهای امنیتی در  ایران: دستکم سه پلیس کشته و  صدها زخمی

تجمع تعدادی از دراویش گنابادی در شمال تهران در اعتراض به بازداشت یکی از اعضای این گروه، به درگیری با پلیس و خشونت کشیده شد.

سعید منتظرالمهدی، سخنگوی پلیس ایران تأیید کرده است که در حمله یک اتوبوس به جمع مأموران نیروی انتظامی در محدوده خیابان پاسداران، سه مأمور کشته شده‌اند. او “عوامل فریب‌خورده و مخلان نظم و امنیت” و کسانی را که در “تجمعات اخیر در منطقه خیابان پاسداران تهران” شرکت داشته‌اند را عامل این حادثه معرفی کرده است.

به گفته آقای منتظرالمهدی راننده اتوبوس و هشت نفر دیگر در ارتباط با این حمله دستگیر شده‌اند.

هم‌زمان فیلمی که ظاهرا از همین واقعه گرفته شده نشان می‌دهد که یک اتوبوس سفیدرنگ در یک کوچه به سرعت به سمت تعداد زیادی از مأموران پلیس که به صورت گروهی در حال حرکت هستند می‌راند و تلاش می‌کند با زیگزاگ رفتن آنها را زیر بگیرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، “نیروی انتظامی برای جلوگیری از تشدید خشونت‌ها و کاهش احتمال آسیب‌دیدگی شهروندان همه مسیرهای منتهی به محل حادثه را مسدود کرده است.”

تجمع اعتراضی دراویش در مقابل کلانتری ۱۰۲ پاسداران در شمال تهران امروز در اعتراض به بازداشت یکی از اعضای این گروه به نام نعمت‌الله ریاحی آغاز شد.

در ویدیوهایی که در ساعات اولیه تجمع منتشر شد، دراویش معترض در مقابل کلانتری تحصن کرده بودند و “الله اکبر” می‌گفتند. در ویدیوهای بعدی تجمع‌کنندگانی که تعدادی از آنها چوب یا چماق به دست دارند، با گاز اشک‌آور و شلیک هوایی مأموران نیروی ویژه پلیس متفرق می‌شوند.

زخمی شدن دراویش

کانال تلگرام مجذوبان نور، وابسته به دراویش نعمت‌اللهی می‌گوید که چند نفر از درویشان مورد اصابت گلوله مأموران قرار گرفته‌اند. بنا بر این گزارش سه نفر از معترضان “به شدت آسیب دیده‌اند”.

خبرگزاری ایلنا به نقل از محسن همدانی، معاون امنیتی استانداری تهران، از تشکیل جلسه شورای تأمین استان تهران درباره تجمع امروز خبر داده است.

آقای همدانی گفته است که هنوز از تیراندازی و دلایل آن جزییاتی در دست نیست.

حدود دو هفته پیش هم دراویش در مقابل خانه نورعلی تابنده، رهبر دراویش گنابادی در خیابان گلستان هفتم در پاسداران تجمع کرده بودند که آن درگیری هم به خشونت کشیده شد.

دراویش می‌گفتند که از حضور پرشمار نیروهای امنیتی و لباس شخصی در اطراف خانه آقای تابنده نگران شده‌اند.

بعد از آن درگیری حسین رحیمی، رئیس پلیس تهران گفته بود: “پلیس، دادستانی و دیگر دستگاه‌های مسئول، هیچ گونه برنامه‌ای برای برخورد با دراویش گنابادی در تهران نداشته و ندارند.”

پس ساعت‌ها تنش و درگیری میان دراویش گنابادی و مأموران امنیتی و لباس شخصی در اطراف خانه نورعلی تابنده، رهبر این سلسله دروایش، سایت مجذوبان نور گزارش داده که رئیس پلیس منطقه و مقامات امنیتی در محل حاضر شده‌اند و با دراویش تجمع کرده گفت‌وگو کرده‌اند.

این سایت که خبرهای دراویش گنابادی را پوشش می‌دهد، نوشته است که سرتیپ مسعود مصدق، از فرماندهان پلیس در محل حاضر شده و قول داده به حضور نیروهای لباس شخصی در خیابان‌های اطراف پایان دهد و خواهان متفرق شدن دراویش شده است.

به نوشته مجذوبان، دراویش به او گفته‌اند که “تا بازگرداندن کامل آرامش به منطقه و تعهد متقن نسبت به جلوگیری از اقدام افراد خودسر، بر حضور پرشمار خود در این محل ادامه خواهند داد”.

بازتاب خبر حضور نیروهای امنیتی در نزدیکی خانه نور علی تابنده از دراویش گنابادی در شبکه‌های اجتماعی منجر به جمع شدن تعداد زیادی از دراویش و پیروان آنها در این منطقه شد. آنها با هشتگ #گلستان_هفتم، خیابانی که خانه آقای تابنده در آن واقع است، واکنش نشان داده‌اند.

به گفته وبسایت مجذوبان نور، پایگاه خبری دروایش گنابادی، هدف نیروهای امنیتی از حضور در خیابان هفتم گلستان در منطقه پاسداران، خانه نورعلی تابنده، استقرار پست ایست بازرسی بود.

فائزه عبدی‌پور، یکی از دراویش گنابادی که عصر امروز، یکشنبه ۱۵ بهمن ماه، در محل درگیری بود، به بی‌بی‌سی فارسی گفت که از زمان حضور شب گذشته نیروهای امنیتی در اطراف خانه نورعلی تابنده، رهبر دراویش گنابادی، به تدریج به جمعیت حامیان و مریدان او اضافه شده است.

به گفته خانم عبدی‌پور، تنها خواسته دراویش آن است که ایست‌های بازرسی و “تعرض به حریم” آقای تابنده متوقف شود.

تصاویری از خیابان گلستان هفتم در شبکه‌های مجازی منتشر می‌شود که گفته می‌شود مربوط به درگیری امروز نیروهای امنیتی با دراویش گنابادی است. وبسایت مجذوبان نور در آخرین خبرهای #گلستان_هفتم گزارش داده: “دراویش نگرانی خود را از حضور غیرقانونی و تحریک‌کننده‌ی نیروهای سپاهی و لباس‌شخصی از‌‌ همان لحظات اول با پلیس ۱۱۰ برای کنترل منطقه تماس گرفته و تصاویر و شماره پلاک‌های خودرو‌های مذکور را به جهت پیگیری و شناسایی این افراد تسلیم مأموران کلانتری کردیم اما نه‌تنها پیگیری خاصی صورت نگرفت بلکه تحریکات و تردد خودرو‌های حاوی افراد لباس‌شخصی مسلح تا صبح ادامه یافت.”

محمد در انتقاد به علکرد نیروی انتظامی، نوشته: “گرچه نیروی انتظامی گفته همکاری میکنه و نیروهاش رو جمع میکنه متاسفانه ناتوان هست از برخورد با لباس شخصی‌های سوار بر اتومبیل و موتورسیکلتی که با اسلحه و دوربین با دراویش درگیر میشوند. #گلستان_هفتم”

درگیری حامیان پیر طریقت و نیروهای امنیتی در ایران: دستکم سه پلیس کشته و صدها زخمی
۱۳۹۶-۱۱-۳۰
کوکچه پرس