وزارت زراعت: سالانه ۷۵۰۰ تُن گوشت ماهی تولید می‌کنیم

کوکچه پرس374 نمایش هاآخرین بروزرسانی:چهارشنبه ۲ حوت ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۴ بعد از ظهر
وزارت زراعت: سالانه ۷۵۰۰ تُن گوشت ماهی تولید می‌کنیم

مسؤولان ریاست خدمات ماهی‌پروری وزارت زراعت می‌گویند، افغانستان سالانه تقریبن به ۱۲۰ میلیون تُن گوشت ماهی نیاز دارد، اما از این رقم تنها ۷۵۰۰ تُن آن در داخل کشور تولید می‌شود.

اما مسؤولان وزارت زراعت‌، آبیاری و مالداری می‌گویند، در سال‌های اخیر در کنار سه فارم دولتی ماهی‌پروری، بیش از ۲ هزار فارم ماهی‌پروری دیگر در شماری از ولایت‌ها از سوی سرمایه‌گذاران ایجاد شده است.

خلیل‌الله فروغ، مدیر بخش ماهی‌پروری ریاست خدمات و مالداری وزارت زراعت به سلام‌وطندار می‌گوید، بیشتر فارم‌های ماهی‌پروری‌ در ولایت‌های کابل، بلخ، هلمند، ارزگان، قندهار، فراه، ننگرهار، لغمان و کنر موقعیت دارد و شمار آن‌ها به ۲۲۴۹ فارم می‌رسد.

با وصف این، مطابق گفته‌های آقای فروغ، تاکنون افغانستان در بخش تولید گوشت ماهی به خود-بسند‌گی نرسیده است و مقدار مورد نیاز گوشت ماهی در فصل زمستان از ایران و پاکستان وارد می‌شود. اما ایشان امیدوار است که در سال‌های بعدی ما شاهد رشد بیشتری در این بخش باشیم.

مدیر بخش ماهی‌پروری ریاست خدمات و مالداری وزارت زراعت می‌افزاید که در حال حاضر سه فارم تکثیر ماهی در ولایت‌های کابل، ولسوالی چشت هرات و ولسوالی حصه‌ی اول کوهستان کاپیسا فعالیت دارد.

بر اساس اطلاعات وزارت زراعت، سالانه ۸۰۰ هزار قطعه جوجه‌ماهی در فارم‌های کابل و کاپیسا تولید و در اختیار فارم‌داران قرار می‌گیرد که با فعال شدن فارم چشت هرات در سال آینده، ۴۰۰ هزار قطعه‌ی دیگر بر این رقم افزوده می‌شود.

با این‌همه، مسؤولان بخش ماهی‌پروری ریاست خدمات و مالداری وزارت زراعت، از افزایش صید غیرمعیاری ماهیان در کشور علی‌رغم ممنوعیت آن، نگران‌اند و می‌گویند این روند نسل ماهیان، به‌ویژه ماهیان بومی را با خطر نابودی مواجه کرده است.

در افغانستان دو گونه ماهی پرورش داده می‌شود: ماهیان آب گرم که غذای آن از بازارهای داخلی تهیه می‌شود و ماهیان آب سرد که غذای آن از ایران وارد می‌شود.

Advert test
۱۳۹۶-۱۲-۰۲ ۱۳۹۶-۱۲-۰۲
کوکچه پرس