غنی در نشست “روند کابل”: طالبان به عنوان حزب سیاسی به رسمیت شناخته می شود

وی گفت که دولت افغانستان حاضر است بر اساس مواد پیش بینی شده در قانون اساسی فرصت را برای تعدیل این قانون نیز فراهم کند تا حقوق تمام اتباع کشور به ویژه زنان تامین شود.

کوکچه پرس344 نمایش هاآخرین بروزرسانی:چهارشنبه ۹ حوت ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۷ بعد از ظهر
غنی در نشست “روند کابل”: طالبان به عنوان حزب سیاسی به رسمیت شناخته می شود

این نشست امروز با سخنرانی رئیس جمهوری افغانستان شروع شد و محمد اشرف غنی در این سخنان از آمادگی دولتش برای هرنوع گفت و گو با طالبان در هر مکان و بدون هیچ پیش شرطی خبر داد.

وی گفت که دولت افغانستان حاضر است بر اساس مواد پیش بینی شده در قانون اساسی فرصت را برای تعدیل این قانون نیز فراهم کند تا حقوق تمام اتباع کشور به ویژه زنان تامین شود.

وی اعلام آمادگی کرد که دولتش حاضر است در هر کشور اسلامی، سازمان ملل متحد با طالبان گفت و گو کند اما تاکید کرد، دولت کابل را برای مذاکره بر هر مکان دیگری ترجیح می دهد.

وی از طالبان خواست که برای آغاز گفت و گو بر آتش بس توافق کنند و این گروه از طرف دولت به عنوان یک حزب سیاسی شناخته شود تا فرصت برای گفت و گوهای رسمی و سیاسی فراهم شود.

اشرف غنی از طالبان خواست که رابطه خود را با تمام گروه های تروریستی که در منطقه و فرامنطقه فعالیت دارند قطع کند، تا زمینه سیاسی، حقوقی و عملی برای صلح فراهم شود.

رئیس جمهوری افغانستان گفت که در صورت فراهم شدن این فرصت ها کار را برای رهایی زندانیان طالبان ، خروج نام طالبان از فهرست سیاه سازمان ملل، تحویل گذرنامه های قانونی برای اعضای این گروه به منظور انجام سفر به تمام کشورها، باز گرداندن مهاجران از پاکستان و فراهم کردن جا و مکان برای شروع زندگی نیروهایشان شروع خواهند کرد.

وی همچنین وعده داد تا تلاش شود برای مهاجران و جنگجویان اشتغال ایجاد شود و در طرح های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت با روشی مشخص برای اصلاحات موثر آمادگی حاصل شود.

رئیس جمهوری افغانستان تأکید کرد که دولت نظرات و پیشنهادات طالبان را نیز برای عملی کردن آن در نظر می گیرد و برای اجرای آن گام های لازم را بر خواهد داشت.

غنی گفت که دولت حاضر به فراهم کردن فرصت پس از گفت و گو به منظور ایجاد زمینه مساعد برای برگزاری انتخابات سراسری است تا گروه طالبان نیز در آن شرکت کند. او از کشورهای منطقه و جهان خواست که برای گفت و گو و تامین صلح با طالبان رویکرد دیپلماتیک یکسانی را در دست بگیرند و از پراکندگی جلوگیری کنند. وی همچنین گفت که افغانستان برای قانع کردن پاکستان آماده است تا گفت و گوهای دولت با دولت را راه اندازی کند.

رئیس جمهوری افغانستان از طالبان خواست که یک هیأت با صلاحیت را برای گفت و گو با شورای عالی صلح معرفی کنند که نمایندگان زنان نیز در آن حضور داشته باشند و محل مذاکره را خود آنها تعیین کنند.

اشرف غنی گفت که این پیشنهادات نباید تعبیر به ضعف دولت شود زیرا نیروهای افغان در حال حاضر قدرتمندتر از هر زمان دیگر هستند و در خط اول مبارزه با تروریسم جهانی قربانی می دهند.

رئیس جمهوری افغانستان تأکید کرد که مردم کشورش یکدست از صلح حمایت می کنند و علما نیز صلح را فریضه دینی خوانده و همه باور دارند که صلح افغانستان ثبات اقتصادی و توسعه منطقه ای را در پی خواهد داشت.

به گفته غنی دولت وحدت ملی به گروه طالبان صلحی را پیشنهاد کرده است که منافع ملی کشور، حقوق تمام اتباع کشور بویژه حقوق زنان و مشارکت آنها را تامین می کند.

رئیس جمهوری افغانستان از جامعه جهانی قدردانی کرد که طی ۱۷ سال گذشته از کمک های سخاوت مندانه خود ملت افغانستان را برای مبارزه با خشونت یاری کردند.

«صلاح الدین ربانی» وزیر امور خارجه افغانستان نیز در این نشست گفت که فرصت خوبی برای پاک کردن این کشور، منطقه و جهان از وجود تروریسم پیش آمده است که کشورهای منطقه و جهان از آن حمایت می کنند.

ربانی گفت که برای رسیدن به صلح کشورهای منطقه و جهان باید صداقت و درست کاری را فراموش نکنند و جنگ و ویرانی این کشور که ریشه خارجی دارد از بین برده شود.

ربانی از کشورهای منطقه و جهان خواست که برای نابودی تروریسم و مواد مخدر بطور جمعی تلاش کنند و تاکید کرد با توافق مشترک این کار ممکن خواهد بود.

«یوسف کاله» معاون رئیس جمهوی اندونزی نیز که بلندپایه ترین مقام خارجی شرکت کننده در دومین نشست «پروسه کابل» است از این تلاش ها حمایت کرد و گفت که برای رسیدن به صلح نباید هیچ افغانی بیرون گذاشته شود صدای هر افراد باید شنیده شود.

وی تصریح کرد که نقش علمای دینی برای رسیدن به صلح مهم است و اعلام کرد که در سال میلادی جاری این کشور نشست علمای افغانستان، اندونزی و پاکستان را برگزار خواهد کرد.

کاله همچنین گفت که اندونزی با داشتن هزاران قوم و ۳۰۰ زبان مختلف از مردم ، تجربه خوبی دارد و حاضر است در این راستا افغانستان را برای رسیدن به صلح کمک کند.

اولین نشست «پروسه کابل» در ۱۶ خرداد ماه امسال با حضور نمایندگان ۲۵ کشور جهان و نمایندگان سازمان های بین المللی با ابتکار وزارت امور خارجه افغانستان در کابل پایتخت این کشور برگزار شد.

بر اساس گزارش وزارت خارجه افغانستان در نشست اول بحث روی همکاری‌ها در رابطه به صلح و امنیت افغانستان و کشورهای منطقه متمرکز بود و در نظر داشت که کشورهای منطقه را در امر تایید صلح و ثبات در افغانستان به یک اجماع برساند. هدف نشست پروسه کابل آغاز تازه‎ برای تعامل و تبادل دیدگاه خوانده شد تا از گذر آن افغانستان به ثبات برسد و راهکارهای جامع برای مبارزه با تروریسم و تحقق صلح بدست آید.

رییس جمهورافغانستان در نشت اول در خرداد ماه نیز تاکید کرده بود که همه کشورهای منطقه از تهدید تروریسم رنج می برند و از آنها خواست که برای نابودی تروریسم مبارزه مشترک کنند و جهانیان بر تعهدات خود به افغانستان در راستای نابودی تروریسم باقی بمانند.

رسانه ها در نشست امروز حضور مستقیم نداشتند و همگی طبق برنامه اعلام شده مراسم را از خروجی شبکه ملی افغانستان پوشش می داند و این دسترسی نیز بعد از ورود جلسه به دستور کار اصلی قطع شد.

پیشنهاد صلح حکومت برای طالبان

حکومت وحدت ملی در این پیشنهاد گفته است که حکومت به دنبال یک صلح واقعی و پایدار با طالبانِ آشتی‌پذیر است.

در این پیشنهاد آمده‌است که حکومت به تساوی مشترک تمامی افغان‌ها و حق زنده‌گی صلح‌آمیز و با وقار، به شمول طالبانی که از خشونت دست بردارند، بارودمند است.

در این پیشنهاد آمده‌است که حکومت این پیشنهاد را بدون پیش‌شرطی، به‌منظور دست‌یابی به موافقتنامه صلح که شامل موارد ذیل باشد، ارائه می‌کند:

۱- تأمین حقوق و مکلفیت‌های تمامی اتباع (به‌ویژه زنان) مطابق قانون اساسی؛

۲- پذیرفتن قانون اساسی ویا تعدیل آن مطابق احکام قانون اساسی؛

۳- پیشبرد فعالیت‌های نیرو های دفاعی و امنیتی و خدمات ملکی در مطابقت با قانون؛ و

۴- اجازه ندادن برای هیچ گروه مسلحی که با شبکه‌های تروریستی فراملی، سازمان‌های تبهکار فراملی و نهاد های دولتی ویا غیر دولتی که به دنبال نفوذ در افغانستان استند.

همچنان، حکومت گام‌های ذیل را برای آشتی و مصالحه پیشنهاد کرده است:

۱- یک روند سیاسی: آتش‌بس، شناخت به عنوان حزب سیاسی، ترتیبات اعتماد سازی انتقالی و انتخابات فراگیر، معتبر، آزاد و عادلانه؛

۲- یک چارچوب قانونی: بازنگری قانون اساسی، عدالت و حل شکایات، تطبیق قوانین و فرامین، رهایی زندانیان و حذف نام آنان از لست تحریم‌ها؛

۳- سازمان‌دهی مجدد نهاد های دولت: حاکمیت قانون و اصلاحات، توسعه و انکشاف متوازن، استقرار مجدد مهاجرین و بی‌جا شدگان داخلی؛

۴- امنیت: تأمین امنیت برای تمامی اتباع و همچنان کسانی که خواهان آشتی بوده و مجدداً به دولت مدغم می گردند؛

۵- توسعه و انکشاف اقتصادی/اجتماعی: رشد فراگیر و پایدار، دسترسی مساویانه به زمین و دارایی های عامه، مبارزه با فساد، برنامه های ملی اشتغال‌زایی، ادغام مجدد مهاجرین و جنگجویان سابق؛

۶- حمایت و مشارکت جامعه بین‌المللی: حمایت مالی دیپلوماتیک، حذف تحریم ها و وضعیت جنگجویان خارجی؛

۷- روش‌های تطبیقی، تعیین اهداف عاجل، کوتاه مدت و میان مدت و نظارت و تأیید میکانیز‌م‌ها و ترتیبات.

در متن پیشنهاد آمده است که از طالبان توقوع می رود تا، نظریات خویش را در مورد روند صلح، که هدف آن کشانیدن آنها به مثابه یک سازمان به گفتگو های صلح است، ارائه کنند.

بر اساس این متن، دولت افغانستان در مورد اینکه کی به صلح رو می‌آورد، پیش‌داوری نمی‌کند، چون این روند خود منتج به شناسایی کسانی که صلح را رد می‌کند و آشتی‌پذیر نیستند، می‌شود.

حکومت وحدت ملی به گشایش دفتر طالبان، صدور پاسپورت و آزادی سفر به آن‌ها، کمک در از میان برداشتن تحریم‌ها، دسترسی آنها به رسانه‌ها و انتقال خانواده‌های آن‌ها موافقت خواهد کرد.

شورای عالی صلح که توسط یک تیم مسلکی حکومت حمایت می‌شود، تیمی را برای مذاکرات معرفی خواهد کرد؛ تیمی که زنان و اعضای جامعۀ مدنی نیز در آن عضویت خواهند داشت.

محل برگزاری ترجیحاٌ کابل بوده اما گزینه‌های دیگر می‌توانند منجمله کشور های اسلامی غیر دخیل در این جنگ، یکی از دفاتر ملل متحد و یا کشور ثالث باشد.

پیشنهادات برای حمایت بین‌المللی

در متن آمده‌است که افغانستان از سال ۲۰۰۱ بدینسو مورد حمایت سخاوتمندانه بین المللی قرار گرفته است که ما از آن قدردانی می‌کنیم.

از آن جایی که تعهدات موجوده از طریق میکانیزم‌های به خوبی تعریف‌شده تنظیم می‌شود، حمایت بین‌المللی در مورد صلح و ثبات را در ساحات ذیل پیشنهاد می‌کنیم:

۱- حمایت همآهنگ‌شده بین المللی دیپلوماتیک برای پیشنهاد صلح به طالبان؛

۲- یک ابتکار منطقه یی که تلاشهای گوناگون کشورها یا سازمان های منطقوی را با پروسۀ کابل همآهنگ کرده و از پیشنهاد صلح با طالبان حمایت کند؛

۳- گفتگوهای جِدِّی به رهبری جهان اسلام جهتِ مقابله با استفاده از برداشت و تفسیر از متون دینی برای توجیه نمودن جنگهای تعریف ناشده؛

۴- تلاش های هماهنگ شده و همه‌گانی برای قناعت دادنِ پاکستان در رابطه با فوائد و مزایای یک افغانستان با ثبات برای راه اندازی گفتگوهای همه جانبه دولت با دولت و حمایت از پیشنهاد صلح با طالبان؛

۵- پشتیبانی از تطبیق موافقتنامۀ صلح، بویژه ادغام مجدد مهاجرین وجنگجویان سابقه؛

۶- حمایت از هرگونه ابتکاری در راستای تأمین صلح در افغانستان از طریقِ پشتیبانی از ترانزیت، تجارت وسرمایه گذاری، اصلاحات و استراتیژی مبارزه علیه فسادِ اداری دولت و حمایت از انتخابات پارلمانی ۱۳۹۷ و ریاست جمهوری ۱۳۹۸.

ما باور کامل داریم که یک پاکستان باثبات که از طریق افغانستان با آسیای میانه متصل است، به سودِ منافع ملی ما میباشد. ما پیشنهادِ راه اندازی گفتگوهای همه جانبه با پاکستان، به شمولِ بازگشتِ مهاجرین افغان از آنکشور در یک چهارچوب زمانی ۱۸ تا ۲۴ ماه، یکبارِ دیگر ارائه میکنیم. پیشرفت کار پروژۀ «تاپی» مثال و الگویِ خوبی از یک تحول و انکشافِ مثبت در منطقه است، الگویی که نشان میدهد مناطقِ مختلف چگونه عناصر کلیدی توسعه و پیشرفت را تشکیل میدهند. ما آماده هستیم تا مذاکرات دولت با دولت را با پاکستان بر مبنای برنامۀ کاری افغانستان- پاکستان برای همبستگی (APAPS) یا بر اساس یک سند مشابه تنظیم و سازماندهی کنیم.

Advert test
۱۳۹۶-۱۲-۰۹ ۱۳۹۶-۱۲-۰۹
کوکچه پرس