رویدادهای ۲۴ ساعت گذشته در افغانستان

اخراج 35 خانواده توسط طالبان، برکناری 10 پلیس به اتهام ارتباط با طالبان، برگزاری کنفرانس علمای سه کشور در اندونزی، ربوده شدن 30 مسافر در «ارزگان» و بازداشت تروریست آلمانی در «هلمند» از رویدادهای خبری برجسته 24 ساعت گذشته بعد از نشست پروسه کابل در افغانستان است.

کوکچه پرس275 نمایش هاآخرین بروزرسانی:پنج شنبه ۱۰ حوت ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۸ قبل از ظهر
رویدادهای ۲۴ ساعت گذشته در افغانستان

دومین نشست «پروسه کابل» برگزار شد روز چهارشنبه کابل پایتخت افغانستان برای برگزاری دومین نشست « پروسه کابل» تعطیل رسمی بود و در این نشست یک روزه دولت افغانستان در حضور نمایندگان بیش از ۲۰ کشور و سازمان بین المللی بسته پیشنهادی خود را برای صلح با طالبان و پاکستان عرضه کرد. این بسته تاکنون از سوی اتحادیه اروپا، وزارت امور خارجه آمریکا و شورای عالی صلح افغانستان مورد استقبال قرار گرفته اما خبرهای اولیه غیر رسمی بیانگر عدم پذیرش آن از سوی طرف دوم درگیری با دولت است . دولت افغانستان در بسته پیشنهادی خود از به رسمیت شناختن طالبان به عنوان یک گروه سیاسی تا پاک کردن نام آنها از فهرست سیاه سازمان های بین المللی ، تعدیل قانون اساسی، تامین شغل و مسکن و ارایه پاسپورت برای سفر آنها به دیگر کشورها و باز گذاشتن محل انتخاب مکان مذاکرات دیده می شود.

**اخراج اجباری ۳۵ خانواده توسط طالبان از خانه هایشان در «غور» «عبدالحی خطیبی» سخنگوی والی غور افغانستان اعلام کرد که گروه طالبان ۳۵ خانواده را از شهرستان «چارسده» مجبور به ترک منازل خود کرده اند. وی افزود: گروه طالبان تجمع خود را در این شهرستان برای آغاز حملات افزایش داده و این افراد را مجبور کرده است که یا با آنها در حملات به دولت همکاری کنند یا منازل خود را ترک کنند. به گفته خطیبی اکنون این خانواده ها به مرکز چارسده آمده اند و گفته اند که طالبان به آنها هشدار داده اند که دیگر به منازل خود نباید باز گردند.

**برکناری ۱۰ نفوذی طالبان از صفوف پلیس در «بادغیس» «عبدالروف تاج» فرمانده پلیس بادغیس افغانستان اعلام کرد که ۱۰ تن از اعضای پلیس را در این ولایت به خاطر ارتباط و جاسوسی برای طالبان شناسایی و از بدنه پلیس اخراج کرده اند. وی گفته است که پلیس تماس ها، گفت و گوها و برخوردهای این افراد را تحت نظر داشتند که پس از مدت ها تصمیم به برکناری آنها گرفته شد. افراد نفوذی طالبان در صفوف نیروهای افغان بزرگترین مشکل برای دولت است و بارها باعث تحمیل تلفات سنگین به نیروهای دولتی افغانستان شده اند.

** خبر برگزاری کنفرانس علمای سه کشور تا یک ماه آینده «یوسف کالا» معاون رئیس جمهوری اندونزی در سفرش به افغانستان که برای شرکت در «پروسه کابل» انجام شده بود ، اعلام کرد که تا یک ماه آینده نشست علمای افغانستان، پاکستان و اندونزی پیرامون مبارزه با تروریسم برگزار می شود. وی گفت که این کنفرانس در «جاکارتا» پایتخت اندونزی برگزار خواهد شد و این کشور با تعدد اقوام و زبان ها سال ها با مشکلات مواجه بودند اما بر این مشکل فایق آمدند و می خواهند تجربیات خود را در این راستا با افغانستان شریک سازند.

**ربوده شدن ۳۰ مسافر توسط طالبان در «ارزگان» فرمانده پلیس «قندهار» افغانستان روز چهارشنبه اعلام کرد که افراد طالبان ۳۰ مسافر را در شهرستان «چوره» ارزگان که می خواستند به طرف قندهار سفر کنند از اتوبوس پیاده کرده و با خود برده اند . وی افزود که این افراد از منطقه «اردو بلاغ» ربوده شده اند و تاکنون از سرنوشت آنها گزارشی نرسیده است .

**پیشنهاد صلح طالبان به آمریکا توسط پاکستان طرح شده است مولوی «خبیراوچقون» یکی از معاونان شورای عالی صلح افغانستان اعلام کرد که پیشنهاد صلح گروه طالبان برای گفت وگوی مستقیم با آمریکا از جانب پاکستان طرح شده است. وی افزوده است که اسلام آباد تلاش دارد با چنین طرح های خود را از فشارهای جامعه جهانی و آمریکا رها کند و این طرح به همین منظور ارائه شده است. اوچقون گفت که به جز این هیچ دلیل منطقی وجود ندارد که طالبان دولت افغانستان را که طرف اصلی صلح است، نادیده بگیرد و خواستار گفت و گو با آمریکا شود.

** بازداشت ۱۲ عضو گروه تروریستی در «قندهار» اداره امنیت ملی افغانستان اعلام کرد که در یک عملیات ویژه ۱۲ عضو شبکه های تروریستی را در قندهار شناسایی و دستگیر کرده اند. در اطلاعیه ای این اداره آمده است که این افراد علاوه بر انجام ترور و برنامه ریزی و طرحی و اجرای حملات تروریستی در قندهار فعال بوده اند. بر اساس این اطلاعیه این افراد در بازجویی اولیه اعتراف کرده اند که تاکنون ۵ تن از بزرگان قومی و علما را ترور کرده اند. از این افراد سه دستگاه موتورسیکلت، مقداری سلاح و مهمات نیز بدست نیروهای امنیتی افتاده است.

**بازداشت یک تروریست آلمانی در «هلمند» «جاوید سلیم» سخنگوی نیروی ویژه ارتش در صفحه اجتماعی خود نوشت که در یک عملیات ویژه در هلمند یک تروریست آلمانی را دستگیر کردند. سلیم افزوده است که این تبعه آلمان شامگاه سه شنبه با سه تن از اعضای طالبان در شهرستان «گرشک» بدست نیروهای ارتش افتاده اند.

۱۳۹۶-۱۲-۱۰ ۱۳۹۶-۱۲-۱۰
کوکچه پرس