یک نفر برای دونالد ترامپ تقاضای جایزۀ صلح نوبل کرده است

کوکچه پرس138 نمایش هاآخرین بروزرسانی:پنج شنبه ۱۰ حوت ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۰ بعد از ظهر
یک نفر برای دونالد ترامپ تقاضای جایزۀ صلح نوبل کرده است
او با اشاره به گروگانگیری در سفارتخانه‌های آمریکا و چند مورد از بمبگذاری‌هایی که علیه آمریکا انجام شده، گفت ایران مهمترین حکومت حامی تروریسم است و به القاعده و طالبان و حزب الله لبنان کمک می‌کند.
mediaانستیتوی نوبلDr

انستیتوی نوبل در نروژ اعلام کرد که به دنبال دریافت اسم دونالد ترامپ به عنوان نامزد جایزۀ صلح نوبل، شکایتی را تسلیم دستگاه قضایی کرده است. ظاهراً دونالد ترامپ از سوی یک شخصیت آمریکایی به عنوان نامزد معرفی شده، اما هویت معرّف به نظر جعلی می‌آید.

روز چهارشنبه ٢٨ فوریه/٩ اسفند، اولاف نیولستاد مدیر انستیتوی نوبل گفت: “ما دلایل محکمی داریم که نشان می‌دهد تقاضای نامزدی جعلی است”. او توضیح بیشتری نداد و فقط گفت که پلیس نروژ مشغول تحقیق در این باره است.

مثل سال‌های گذشته امسال نیز ثبت اسامی نامزدهای جایزۀ صلح می‌بایست حداکثر تا روز ٣١ ژانویه – چهار هفته قبل – انجام می‌گرفت. اما فقط شخصیت‌های محدود و شناخته‌شده‌ای (از قبیل اعضای پارلمان، وزرا، دارندگان جایزۀ نوبل، برخی استادان دانشگاه… ) حق دارند که کسانی را برای نامزدی معرفی کنند.

با اینکه اسامی نامزدها باید طی پنجاه سال محرمانه بماند اما در اوایل ماه فوریه انستیتوی صلح اسلو اعلام کرد که امسال، دونالد ترامپ یکی از نامزدهاست. انستیتوی صلح اسلو اگرچه از انستیتوی نوبل متمایز است اما رابطۀ نزدیک با آن دارد و مرتباً فهرست نامزدها را دنبال می‌کند. به گفتۀ اعضای این نهاد نروژی یک آمریکایی که نخواسته نامش فاش شود، دونالد ترامپ را به خاطر نوع نگاهش به صلح و “ایدئولوژی‌ برقراری صلح با زور” نامزد دریافت جایزه کرده است. به نظر می‌رسد که این سفارش‌کنندۀ مجهول، خود را به عنوان یکی از معرّفان شناخته‌شدۀ آمریکایی جا زده باشد.

امسال هم مثل سال‌های قبل گمانه‌زنی‌های زیادی پیرامون جایزۀ صلح نوبل شنیده می‌شود. یک پزشک کنگویی به اسم دنیس موکوِگه که قبلاً جایزۀ ساخاروف را دریافت کرده، کمیساریای پناهندگان سازمان ملل، ادوارد اسنودن، کلاه‌سفیدهای سوریه، ژاک شیراک و پیشمرگه‌های کرد از جمله شخصیت‌ها یا سازمان‌ها و گروه‌هایی هستند که در رسانه‌ها به عنوان نامزد احتمالی نام برده شده‌اند.

Advert test
۱۳۹۶-۱۲-۱۰ ۱۳۹۶-۱۲-۱۰
کوکچه پرس